Alpy Julijskie z dziećmi – czy to dobry pomysł? Czy wysokogórski charakter tych gór jest odpowiedni dla małych dzieci? Co ciekawego czeka tu na najmłodszych turystów? Czy znajdziemy trasy wycieczkowe odpowiednie dla krótkich nóżek? 

Nasz wyjazd do Słowenii rozpoczęliśmy od pobytu w Alpach Julijskich. To bardzo popularny wśród turystów region. Część tego masywu górskiego została objęta ochroną, utworzono tu Triglavski Park Narodowy. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt Słowenii – Triglav (2864 m n.p.n.), będący najważniejszą górą dla Słoweńców, którzy za punkt honoru przyjmują sobie zdobycie go przynajmniej raz w życiu. Na terenie parku, jak i całej grupy górskiej, wytyczono liczne szlaki. Wiele z nich zostało ubezpieczonych tzw. via ferratami.

Alpy Julijskie z dziećmi – czy to dobry pomysł?

Oczywiście z niemowlakiem i przedszkolakiem musieliśmy dopasować nasz pobyt w górach do ich możliwości – wspinaczka, via ferraty, długie wędrówki nie wchodziły w grę. Co zatem? Przede wszystkim doliny a w nich wąwozy i wodospady. U podnóża górskich szczytów czekają na nas dwa piękne polodowcowe jeziora – Bohinj oraz Bled. Innym pomysłem na Alpy Julijskie z dziećmi jest odwiedzenie miejsc, do których dość wysoko można wyjechać samochodem albo kolejką linową.

Alpy Julijskie – trasy z dziećmi

Poniżej zebrałam propozycje wycieczek w tym regionie, które będą odpowiednie również dla najmłodszych turystów. Część z poniższej listy była w naszym planie podróży, na niektóre z nich zabrakło nam czasu, aby je zrealizować. Odnośniki prowadzą do szczegółowych opisów na naszym blogu, a także do innych blogów, które były dla nas inspiracją.

– Spacer nad Jeziorem Bohinj

Widok na polodowcową dolinę w Alpach Julijskich, z pięknym Jeziorem Bohinj

– Wycieczka do Wodospadu Sawica

Wodospad Savica w Alpach Julijskich zachwyci nie tylko dzieci.

– Spacer lub wycieczka rowerowa Bohinjską ścieżką rowerową

Alpy Julijskie z dziećmi. Bohinjska ścieżka rowerowa w Alpach Julijskich to propozycja na spokojną wycieczkę pieszą bądź rowerową.

Bled – zamek, Bledski Otok, spacer wokół jeziora

Malutka wyspa na środku Jeziora Bled - Alpy Julijskie z dziećmi.
Alpy Julijskie z dziećmi - Rejs łódką po Jeziorze Bled.

Wąwóz Vintgar

Na wycieczkę z dziećmi w Alpach Julijskich można się wybrać do Wąwozu Vintgar, gdzie skaliste wysokie ściany i szum wartkiego strumienia robią niesamowite wrażenie.

Dolina Voje i Wąwóz Mostnica

Dolina Vrata i wodospad Perecnik

Wąwóz Soczy

Wąwóz Tolmin

Rezerwat Zielenci

– Wyjazd kolejką na Vogel

– Krajnska Góra z jeziorkami

Krajnska Góra - początek Ruskiej Drogi w Alpach Julijskich.

– Przejazd samochodem tzw. Ruską Drogą (o ile nasze dzieci nie mają choroby lokomocyjnej). Do pokonania jest w sumie 50 zakrętów. Po drodze można zatrzymać się w kilku ciekawych miejscach (np. Ruska Kaplica, Źródło Savicy, przełęcz Vrsic 1611 m n.p.m.) czy udać się na spacer w okolicy któregoś ze schronisk.

Skaliste szczyty Alp Julijskich - mimo tego możemy zorganizować tu wycieczkę z dziećmi.
Jedno ze schronisk przy Ruskiej Drodze w Alpach Juliskich - pomysł na wycieczkę z dziećmi
Alpy Julijskie z dziećmi, przełęcz Vrsic. Widok na skalisty alpejskie szczyty.

– Wyjazd na przełęcz pod Mangart

Powyższa lista nie wyczerpuje możliwości spędzenia aktywnie czasu w Alpach Julijskich z małymi dziećmi. Co Ty dopisałbyś do tego zestawienia?

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *