W przedostatni jesienny weekend byliśmy na krótkiej wycieczce w Beskidzie Wyspowym. Dziś przedstawiamy Wam więcej szczegółów z tej małej przygody. Odwiedziliśmy wtedy wieżę widokową zlokalizowaną na wschodnich zboczach najwyższego szczytu Pasma Łososińskiego.

W drodze na Jaworz i wieżę widokową. Beskid Wyspowy
W drodze na Jaworz i wieżę widokową. Beskid Wyspowy

Opis trasy Skrzętla-Rojówki – Jaworz

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy w miejscowości Skrzętla-Rojówki, przy kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest tu sporo miejsca, żeby zaparkować samochód. Całą trasę podążaliśmy za niebieskim szlakiem turystycznym. Pierwsze 0,5 km jest to droga asfaltowa. Wchodząc w las, gdy zaczyna się niewielkie podejście, zmienia się on w szeroką bitą drogę. Po chwili mijamy tablicę informującą, że właśnie zdobyliśmy Babią Górę (728 m n.p.m.). Za wzniesieniem szlak wychodzi z lasu i naszym oczom ukazuje się cel dzisiejszej wycieczki – Jaworz (918 m n.p.m.). Od  zdobytej przed chwilą Babiej Góry, oddziela go rozległa przełęcz. Pod lasem na zboczach Jaworza widać wieżę widokową. W tym miejscu droga zmienia się na wyłożoną płytami betonowi, a dalej ponownie na asfaltową. Na przełęczy należy zachować większą ostrożność – brak wyraźnego oznaczenia szlaku, który skręca w prawo w kierunku lasu. Asfaltem idziemy jeszcze kawałek, nieznacznie zaczynając podchodzić. Ostatni odcinek, ok. 1 km ponownie wędrujemy wyraźną drogą gruntową.

Babia Góra - Pasmo Łososińskie - Beskid Wyspowy
W drodze na Jaworz i wieżę widokową. Beskid Wyspowy. Pasmo Łososińskie
W drodze na Jaworz i wieżę widokową. Beskid Wyspowy

Przy wieży robimy dłuższy odpoczynek. Znajduje się tu wiata oraz stoliki i ławki. Wieżę widokową zdobywają tylko najstarsi. Jej konstrukcja niestety nie jest zbyt przyjazna dla najmłodszych turystów. Na poszczególne piętra prowadzą wąskie i bardzo strome schody, barierką jest tylko jedna belka bez poprzecznych zabezpieczeń. Nasz Starszak wdrapał się na pierwsze półpiętro. Ze względu, że wieża nie jest zlokalizowana na samym wierzchołku, tylko jakieś 100 metrów poniżej, niestety nie możemy podziwiać panoramy 360 stopni. Sama wieża poszerza nam tylko nieznacznie zakres pasm, które możemy oglądać u jej podnóża. Niemniej jednak widać sporo. Najważniejsze elementy panoramy to Gorce z Lubaniem i Gorcem, Beskidy Sądecki, Jezioro Rożnowskie, Kotlinę Sądecką, Pogórza Wiśnickie, Rożnowskie, Ciężkowickie, a w przy dobrej pogodzie również dalsze pasma.

Widok z wieży pod szczytem Jaworz k Limanowej na Jezioro Rożnowskie. Beskid Wyspowy
Widok z wieży pod szczytem. Jaworz k Limanowej. Beskid Wyspowy
Droga, którą wędrowaliśmy.
Widok z wieży pod szczytem. Jaworz k Limanowej. Beskid Wyspowy
Widok z wieży pod szczytem. Jaworz k Limanowej. Beskid Wyspowy

Mimo tego, że większość tej wycieczki wędruje się po asfalcie (drogi gruntowe to tylko niedługi odcinek przez szczyt Babiej Góry oraz ostatnie ok. 1 km), jest to bardzo przyjemna trasa dzięki urozmaiconemu terenowi i ciekawym widokom, a wieża stanowi dodatkową atrakcją. Ze względu na nawierzchnię nie powinniśmy mieć większych problemów, jeśli zabierzemy ze sobą wózek dziecięcy, jedynie ostatnie podejście pod wieżę może być problematyczne i wymagać miejscami przeniesienia go.

Podsumowanie:

  • Trasa: Skrzętla-Rojówki – Babia Góra – Jaworz  (powrót tą samą drogą)
  • Parkowanie: przy kaplicy w Skrzętli-Rojówkach (Samochodem da się przejechać jeszcze dalej mimo braku asfaltu na Babiej Górze. Widzieliśmy wiele samochodów zaparkowanych przy końcu asfaltu)
  • Długość – 6 km
  • Suma podejść – 235 m
  • Czas przejścia wg mapy – 1:50 h
  • Rzeczywisty czas przejścia (z 4-latkiem) – 2:30 h

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *