Kościół warowny Biertan to jedna z najlepiej zachowanych tego typu budowli w Transylwanii. Największa fortyfikacja kościelna Siedmiogrodu (nigdy niezdobyta!). Podróżując po tym regionie Rumunii, kościoły warowne można spotkać w wielu miejscowościach, jednak większość z nich nie jest aż tak okazała jak budowla w Biertan.
Cała wieś Biertan, dzięki kościołowi i zachowanej zabudowie, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Skąd kościoły warowne w Transylwanii?
Siedmiogród w XIII-XVI narażony był na najazdy różnych ludów zza łańcucha Karpat (np. Mongołów, Imperium Osmańskie). Ludność tych ziem, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zaczęła tworzyć fortyfikacje. Wybór naturalnie padł na kościoły, które niejednokrotnie znajdowały się już w miejscowościach i zwykle były najwyżej położoną budowlą w okolicy. Wystarczyło dodać kilka umocnień (dodatkowe wieże, hurdycje, strychy obronne) i otoczyć budynek murem, by stanowił trudną do zdobycia twierdzę. Z czasem fortyfikacje dalej rozbudowywano np. przez dodawanie kolejnych kręgów murów obronnych.
Wiele kościołów warownych Transylwanii przetrwało do dziś. Siedem z nich, tych najbardziej okazałych, zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym m.in. kościół warowny w Biertan. Inne obiekty, które zasłużył na to wyróżnienie to: Câlnic, Dârjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor oraz Viscri.
Kościół warowny w Biertan
Kościół warowny w Biertan góruje nad niewielki rynkiem sennego miasteczka. Po przekroczeniu bramy musimy się wspiąć po stromych schodach. Są one na całej swojej długości zakryte dachem. Podobną konstrukcję widzieliśmy również w znajdującej się nieopodal miejscowości Sigishoara – najładniejszym miasteczku Transylwanii.
Na wzgórzu znajduje się gotycka świątynia, wykorzystywana obecnie przez protestantów. Wewnątrz można podziwiać gwieździste sklepienie, bogato zdobioną ambonę czy stare drewniane drzwi do zakrystii. Zakrystia pełniła również funkcję skarbca – do dziś zachowały się stary solidny zamek i metalowe okucia drzwi.
Kościół w burzliwych czasach został odpowiednio wzmocniony, by w razie potrzeby dać schronienie okolicznym mieszkańcom. Dobudowano trzy pierścienie murów i kilka wież, wzbogacono o drewniane galerie te już istniejące.
Warowny kościół w Biertan nigdy nie został zdobyty.
Zwiedzanie
Zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu. Dla turystów udostępniono wnętrze kościoła, w tym zakrystię. Można wejść również do pomieszczeń na parterze dwóch baszt. W jednej zaprezentowano zabytkowe płyty nagrobne kilku luterańskich biskupów urzędujących w Biertan. W drugiej baszcie przygotowano małą ekspozycję nawiązującą do funkcji pomieszczeń – znajdowało się w niej więzienie dla skłóconych par.
Przyjemny jest spacer między murami. W najwyższych partiach z murów rozpościera się miły dla oka widok miasteczka i okolicy. Nie ma niestety możliwości wejścia na żadną z wież.
Biertan – praktyczne informacje
- Bilet wstępu kosztuje 15 Lei.
- Spokojne zwiedzanie zajęło nam ok. godziny.
- Dla rodzin z małymi dziećmi polecamy chustę lub nosidło.
- Samochód można zostawić na parkingu przy rynku (płatny) lub przy bocznych uliczkach wokół kościoła, zwłaszcza za.
- Tuż obok bramy wejściowej znajduje się restauracja (jedzenie przeciętne i trzeba na nie długo czekać) oraz kilak lokalnych straganów.