Podczas naszej wakacyjne podróży po Chorwacji, w drodze na kemping w Welebicie Środkowym postanowiliśmy odwiedzić Centrum Pamięci Nikoli Tesli w Smiljan. Światowej sławy wynalazca, któremu zawdzięczamy między innymi prąd przemienny i wiele elektrycznych urządzeń, urodził się właśnie w tej miejscowości. Smiljan dziś znajduje się w Chorwacji, natomiast w czasach Nikoli Tesli tereny te były pod rządami Austro-Węgier.

Centrum Pamięci Nikali Tesli

Atrakcje Centrum Pamięci Nikoli Tesli

W Centrum Pamięci Nikoli Tesli wciąż stoi dom, w którym urodził się naukowiec. Obok znajduje się prawosławna cerkiew pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, w której ojciec Tesli był duchownym. W domu rodzinnym przygotowano ekspozycję o życiu i pracy naukowej Nikoli. Na piętrze znajduje się też kilka kopi urządzeń, które jako pierwszy zaprojektował.

rodzinny dom Nikoli Tesli

W parku widać było stanowiska, które miały prezentować kolejne wynalazki Tesli. Niestety w czasie naszej wizyty w wielu miejscach były jedynie tablic informacyjne. Być może część modeli została zdemontowana ze względu na niski poziom wody w przepływającym obok strumieniu i brak możliwości przeprowadzenia doświadczeń.

Cerkiew pw. św.św. Piotra i Pawła

Na terenie centrum przygotowano również replikę laboratorium naukowca. Wzięliśmy tam udział w pokazie działania cewki Tesli i bezprzewodowego przesyłu prądu. Po włączeniu cewki kilka osób mogło umieścić w jej pobliżu świetlówki, które zaczęły świecić. Pokazy odbywają się tylko o określonych godzinach.

W sali multimedialnej po pokazie działania cewki wyświetlany był film o naukowcu (również po angielsku).

Czy warto odwiedzić Centrum Pamięci Nikoli Tesli?

Centrum Pamięci Nikoli Tesli jest świetnym miejscem dla zapalonych miłośników fizyki. Osobiście byłam trochę zawiedziona. Ekspozycja jest niewielka. Spodziewaliśmy się więcej prostych interaktywnych doświadczeń wyjaśniających zagadnienia naukowe, którymi zajmował się Tesla. Dla małych dzieci wystawa była trochę za trudna.

Centrum Pamięci Nikoli Tesli w Smiljan

Praktyczne informacje

  • Współrzędne: 44.560327, 15.307859
  • Bilety w cenie: dorośli – 50 KN, dzieci od 7 lat – 20 KN, bilet rodzinny 80 KN.
  • Więcej informacji na stronie centrum.
  • Na terenie centrum przygotowano liczne ławki, plac zabaw dla dzieci, jest też nieduży kiosk z gotowymi przekąskami i napojami. Większość terenu znajduje się na otwartej przestrzeni – w upalny dzień pamiętajcie o nakryciach głowy i kremach z filtrem.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *