Chełmowa Góra to niepozorne zalesione wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Pokrzywiańskim. Dlaczego warto udać się tam na wycieczkę? Chełmową Górę porasta stary piękny las, a do tego miejsce to skrywa kilka ciekawostek przyrodniczych. Wędrówka w tej okolicy jest też dobrym kierunkiem na poszukiwanie chłodu w upalny letni dzień.

Las w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Ciekawostki o Chełmowej Górze

 • Las porastający Chełmową Górę jest chroniony już od 1920 roku. To tu powstał jeden z pierwszych w Polsce i pierwszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat przyrody. Obecnie teren ten należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stanowi jego tzw. eksklawę, czyli część położoną w oddzieleniu od głównego terytorium parku.
 • Na Chełmowej Górze prof. Marian Raciborski, światowej sławy botanik odkrył i opisał podgatunek modrzewia – modrzew polski.
 • Na terenie rezerwatu zinwentaryzowano około 300 drzew o rozmiarach pomnikowych.
 • Występuje tu także ok. 500 mrowisk mrówki rudnicy – to bardzo dużo w stosunku do obszaru. Nasze skojarzenie to, że Chełmowa Góra jest jak jedno wielkie mrowisko.
 • Miejsce to należy do tych mniej popularnych, więc jak szukacie spokoju, to dobrze się nada na taki wypad.
mrowisko mrówki rudnicy

Chełmowa Góra z Pokrzywianki

Na Chełmową Górę wybraliśmy się na jeden z popołudniowych spacerów w minione wakacje. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Pokrzywiance, na skrzyżowaniu gdzie od drogi Cząstków – Stara Słupia odchodzi czarny szlak w interesującym nas kierunku. Nie ma tu wydzielonego parkingu, ale myślę, że znajdzie się jakieś miejsce na pozostawienie samochodu na poboczu.

Początek szlaku CHełmowa Góra z Pokrzywianki
Początek szlaku

Początek trasy nie jest zbyt zachęcający. Ścieżka wiedzie przez spore chaszcze, a do pokonania jest też malutki strumyk (dla dorosłego to kwestia większego kroku). Po przeskoczeniu strumyka zaczął się jeden z ciekawszych fragmentów – wędrówka przez wąwóz.

Przeskakujemy stumyl
Chełmowa Góa - wąwóz

Wąwozem dotarliśmy do bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Za nią czekał fragment trochę bardziej stromego podejścia. Trudy marszu wynagradzały nam piękne okoliczności przyrody – stare piękne drzewa. Natomiast im bardziej teren się wypłaszczał, tym bliżej byliśmy celu naszej wycieczki.

Uroczysko Chełmowa Góra - brama wejściowa
W drodze na Chełmową Górę

Na szczycie znajduje się głaz upamiętniający prof. Mariana Raciborskiego. Postawiono go w setną rocznicę jego urodzin. Znajdują się tu również ławeczki oraz tablica informacyjna.

Chełmowa Góra - pamiątkowy pomnik prf. Mariana Raciborksiego
Chełmowa Góra - tablica informacyjna świętokrzyskiego parku narodowego

Do Pokrzywianki wróciliśmy tą samą trasą.

Praktyczne informacje

 • Cała wycieczka to jakieś 1,7 km oraz 90 m podejścia.
 • Wg mapy powinno nam to zająć 40 min marszu. Z dziećmi wiadomo ciut dłużej.
 • Brak opłat za wstęp.
 • Na wycieczkę warto założyć pełne obuwie ze względu na dużą ilość mrówek na trasie. Właściwie nie ma takiego miejsca by ich nie było 🙂

Trasa naszej wycieczki:


Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

 • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
 • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *