Chełmowa Góra to szczyt znajdujący się w Górach Świętokrzyskich, a dokładniej – w Paśmie Pokrzywiańskim. Dlaczego warto się udać tam na wycieczkę? Chełmową Górę porasta stary piękny las, a do tego miejsce to skrywa kilka ciekawostek przyrodniczych. Wędrówka w tej okolicy jest też dobrym kierunkiem na poszukiwanie chłodu w upalny letni dzień.

Las w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Ciekawostki o Chełmowej Górze

 • Las porastający Chełmową Górę jest chroniony już od 1920 roku. To tu powstał jeden z pierwszych w Polsce, i pierwszy w Górach Świętokrzyskich, rezerwat przyrody. Obecnie teren ten należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stanowi jego tzw. eksklawę, czyli część położoną poza obszarem głównego terytorium parku.
 • Na Chełmowej Górze prof. Marian Raciborski, światowej sławy botanik, odkrył i opisał podgatunek modrzewia – modrzew polski.
 • Na terenie rezerwatu zinwentaryzowano około 300 drzew o rozmiarach pomnikowych, czyli kwalifikujących się do otrzymania statusu pomnika przyrody.
 • Występuje tu także mniej więcej 500 mrowisk mrówki rudnicy – to bardzo dużo w stosunku do obszaru Chełmowej Góry. Nasze skojarzenie to, że góra ta jest jak jedno wielkie mrowisko.
 • Opisywane miejsce należy do mniej popularnych, więc jeśli szukacie spokoju, idealnie nadaje się na taki wypad.
mrowisko mrówki rudnicy

Chełmowa Góra z Pokrzywianki

Na Chełmową Górę wybraliśmy się w ramach jednego z popołudniowych spacerów w minione wakacje. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Pokrzywiance, na skrzyżowaniu, gdzie od drogi Cząstków – Stara Słupia odchodzi czarny szlak w interesującym nas kierunku. Nie ma tu wydzielonego parkingu, ale zawsze się znajdzie jakieś miejsce na poboczu.

Początek szlaku CHełmowa Góra z Pokrzywianki
Początek szlaku

Początek trasy nie jest zbyt zachęcający. Ścieżka wiedzie przez spore chaszcze, a do pokonania jest też malutki strumyk (dla dorosłego to kwestia większego kroku). Po przeskoczeniu strumyka, zaczął się jeden z ciekawszych fragmentów wyprawy – wędrówka przez wąwóz.

Przeskakujemy stumyl
Chełmowa Góa - wąwóz

Wąwozem dotarliśmy do bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Za nią czekał fragment trochę bardziej stromego podejścia. Trudy marszu wynagradzały nam piękne okoliczności przyrody – stare, piękne drzewa. Natomiast im bardziej teren się wypłaszczał, tym bliżej byliśmy celu naszej wycieczki.

Uroczysko Chełmowa Góra - brama wejściowa
W drodze na Chełmową Górę

Na szczycie znajduje się głaz upamiętniający prof. Mariana Raciborskiego. Postawiono go w setną rocznicę jego urodzin. Znajdują się tu również ławeczki oraz tablica informacyjna.

Chełmowa Góra - pamiątkowy pomnik prf. Mariana Raciborksiego
Chełmowa Góra - tablica informacyjna świętokrzyskiego parku narodowego

Do Pokrzywianki wróciliśmy tą samą trasą.

Praktyczne informacje

 • Długość szlaku wynosi około 1,7 km, a suma podejść – 90 m.
 • Wg mapy dojście powinno nam zająć 40 min marszu. Z dziećmi, wiadomo, ciut dłużej.
 • Brak opłat za wstęp.
 • Na wycieczkę warto założyć pełne obuwie ze względu na dużą ilość mrówek na trasie. Właściwie nie ma takiego miejsca by ich nie było. 😉

Trasa naszej wycieczki:


Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś dorzucić coś od siebie albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

 • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
 • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *