Chełmowa Góra to niepozorne zalesione wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Pokrzywiańskim. Dlaczego warto udać się tam na wycieczkę? Chełmową Górę porasta stary piękny las, a do tego miejsce to skrywa kilka ciekawostek przyrodniczych. Wędrówka w tej okolicy jest też dobrym kierunkiem na poszukiwanie chłodu w upalny letni dzień.

Ciekawostki o Chełmowej Górze
- Las porastający Chełmową Górę jest chroniony już od 1920 roku. To tu powstał jeden z pierwszych w Polsce i pierwszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat przyrody. Obecnie teren ten należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stanowi jego tzw. eksklawę, czyli część położoną w oddzieleniu od głównego terytorium parku.
- Na Chełmowej Górze prof. Marian Raciborski, światowej sławy botanik odkrył i opisał podgatunek modrzewia – modrzew polski.
- Na terenie rezerwatu zinwentaryzowano około 300 drzew o rozmiarach pomnikowych.
- Występuje tu także ok. 500 mrowisk mrówki rudnicy – to bardzo dużo w stosunku do obszaru. Nasze skojarzenie to, że Chełmowa Góra jest jak jedno wielkie mrowisko.
- Miejsce to należy do tych mniej popularnych, więc jak szukacie spokoju, to dobrze się nada na taki wypad.

Chełmowa Góra z Pokrzywianki
Na Chełmową Górę wybraliśmy się na jeden z popołudniowych spacerów w minione wakacje. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Pokrzywiance, na skrzyżowaniu gdzie od drogi Cząstków – Stara Słupia odchodzi czarny szlak w interesującym nas kierunku. Nie ma tu wydzielonego parkingu, ale myślę, że znajdzie się jakieś miejsce na pozostawienie samochodu na poboczu.

Początek trasy nie jest zbyt zachęcający. Ścieżka wiedzie przez spore chaszcze, a do pokonania jest też malutki strumyk (dla dorosłego to kwestia większego kroku). Po przeskoczeniu strumyka zaczął się jeden z ciekawszych fragmentów – wędrówka przez wąwóz.


Wąwozem dotarliśmy do bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Za nią czekał fragment trochę bardziej stromego podejścia. Trudy marszu wynagradzały nam piękne okoliczności przyrody – stare piękne drzewa. Natomiast im bardziej teren się wypłaszczał, tym bliżej byliśmy celu naszej wycieczki.


Na szczycie znajduje się głaz upamiętniający prof. Mariana Raciborskiego. Postawiono go w setną rocznicę jego urodzin. Znajdują się tu również ławeczki oraz tablica informacyjna.


Do Pokrzywianki wróciliśmy tą samą trasą.
Praktyczne informacje
- Cała wycieczka to jakieś 1,7 km oraz 90 m podejścia.
- Wg mapy powinno nam to zająć 40 min marszu. Z dziećmi wiadomo ciut dłużej.
- Brak opłat za wstęp.
- Na wycieczkę warto założyć pełne obuwie ze względu na dużą ilość mrówek na trasie. Właściwie nie ma takiego miejsca by ich nie było 🙂
Trasa naszej wycieczki:
Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.
Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?
- Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
- Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.