Na naszym blogu przeczytasz już o dwóch najpopularniejszych słoweńskich jeziorach – jeziorze Bled oraz Bohinj. Niebawem pojawią się wpisy o Wąwozie Vintgar czy Jaskiniach Postojnej i Skocjanskiej – równie popularnych atrakcjach w Słowenii. Tym razem chciałabym napisać o mniej znanym miejscu, co nie oznacza, że mniej ciekawym. Chciałabym Was zaprosić do Doliny Rakov Skocjan.

Dlaczego warto odwiedzić Dolinę Rakov Skocjan?

Malowniczy Rakov Skocjan to ukryta wśród lasów krasowa dolina pełna niespodzianek. Jest zupełnie inna niż bardzo popularny Wąwóz Vintgar. Krajobraz również tu jest bardzo interesujący,  a do tego naszpikowany mnóstwem ciekawostek przyrodniczych, w postaci licznych form krasowych. Do tego, to wszystko bez jakichkolwiek opłat oraz w towarzystwie tylko nielicznych turystów. Wąwóz Rakov Skocjan to wspaniałe miejsce, jeśli chcemy dzieciom opowiedzieć co nieco o geologii i zjawiskach krasowych.

Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - Wielki Most
Wielki Naturalny Most w Dolinie Rakov Skocjan

Rakov Skocjan jak dojechać?

Do Wąwozu Rakov Skocjan najlepiej dojechać jest własnym samochodem. My tę wycieczkę zorganizowaliśmy sobie z naszej bazy wypadowej, którą był kemping „Pivka Jama”, niedaleko Postojnej. Dojazd zajął nam ok. 30 min (niecałe 15 km). Przez całą dolinę prowadzi droga szutrowa, a trasa ta ma ok. 2,5 km. Na obu końcach oraz przy Hotelu Rakov Skocjan przygotowane są niewielkie parkingi.

Jak zwiedzać Dolinę Rakov Skocjan?

Dolinę Rakov Skocjan można zwiedzać na kilka sposobów. Wyznaczono tu ścieżkę turystyczno-edukacyjna, która ma kilka wariantów (najdłuższy 7,5 km), a na jej trasie przygotowano tablice informacyjne również w języku angielskim. Wiele osób wybiera zwiedzanie doliny samochodem, zatrzymując się tylko przy większych atrakcjach. Z tego też względu szlak w mniej popularnych miejscach może być słabo widoczny czy zarośnięty.

Mapa Doliny Rakov SKoacjan. Na mapie Rakov Skocjan zaznaczona jest ścieżka turystyczno-edukacyjna i jej stacje. Ponadto mapa proponuje trzy trasy zwiedzania
Mapa Doliny Rakov Skocjan

My rozpoczęliśmy naszą wycieczkę przy północno-zachodnim końcu ścieżki, czyli można powiedzieć od końca. Znajduje się tu niewielki parking oraz tablice informacyjne. Wybraliśmy trasę żółtą. Niestety po drodze zaczęła się psuć pogoda, więc zawróciliśmy i główną drogą dotarliśmy do samochodu, dokładnie w tym momencie gdy zaczął padać deszcz. Ponieważ nie była to spektakularna ulewa, postanowiliśmy spróbować zobaczyć jeszcze atrakcje na drugim końcu doliny. Jeśli ma się ograniczony czas, to właśnie tam warto rozpocząć wycieczkę, gdyż w jednym miejscu zobaczyć można kilka ciekawych obiektów, a wśród nich te najbardziej atrakcyjne w całej Dolinie Rakov Skocjan.

Opis trasy przez Dolinę Rakov Skocjan

Z parkingu ścieżka poprowadziła nas przez las najpierw do ruin kościoła św. Kacjana.

Ruiny kościoła św. Kacjana na trasie w atrakcyjnej Dolinie Rakov Skocjan
Dolina Rakov Skocjan – ruiny kościoła św. Kacjana

Kawałek dalej wyszliśmy z powrotem na drogę. Po prawej stronie podziwiać można w dole wąski wąwóz, przez który przepływa rzeka Rak. Tak naprawdę powstał on w wyniku zawalenia się stropu jaskini, którą niegdyś płynęła rzeka. Jak się dobrze wpatrzymy, widoczne jest również miejsce, w którym ponownie znika ona w jaskini – czyli ponor. Po lewej zaś stronie drogi widzimy rozległą dolinę, przez którą spokojnie płyną wody Rak. Niebawem zejdziemy tam na dół, by podziwiać skalny most, pod którym Rak przepływa. My właśnie na nim się znajdujemy. Wcześniej jeszcze udamy się do wspomnianej jaskini – Tkalca Jama. Zejście do jaskini jest strome, w jednym miejscu ubezpieczone stalową liną. Podłoże jest bardzo śliskie wiec nie trudno o upadek – warto mieć ze sobą kijki trekkingowe. Prawie 4-latek z asekuracją taty dał radę.

Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - zejście do jaskini Tkalca Jama znajdującej się na ścieżce turystyczno-edukacyjnej
Ścieżka do jaskini Tkalca Jama w Rakov Skocjan

Jaskinia jest niewielka. Da się zejść nad sam brzeg rzeki przepływającej przez nią. Po prawej stronie widać duży otwór, którym wpływa ona do jaskini, natomiast po lewej w ciemnościach Rak znika w dalszych korytarzach, które są dla nas niedostępne.

Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - jaskinia Tkalca Jama
Tkalca Jama – otwór, którym rzeka Rak wpływa do jaskini
Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - jaskinia Tkalca Jama
Tkalca Jama – ponor rzeki Rak

Po zwiedzeniu jaskini przechodzimy na drugą stronę głównej drogi i ścieżką idziemy, by dostać się na dno doliny i zobaczyć wspomniany skalny most. Oznaczenie jest kiepskie, należy kierować się w dół, a na końcu po schodach. Skała zwana Wielkim Mostem (Wielki Naturalny Most, Veliki Naravni Most) robi wrażenie. Przy niskim poziomie wody powinno dać się przejść pod nim i dostać do zapadliska po drugiej stronie.

Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - Wielki Most
Wielki Most (Veliki Naravni Most)
Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - Wielki Most
Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - Wielki Most

Jeśli dalej chcemy podążać za szlakiem edukacyjnym, nie wracamy do głównej drogi tylko przed schodami skręcamy w lewo, w mało wyraźną ścieżkę, miejscami trochę zarośniętą. Prowadzi ona skrajem lasu wzdłuż spokojnej w tym miejscu doliny Rak. Po ok. 0,5 km ponownie dochodzimy do głównej drogi. My w tym miejscu zawróciliśmy. Udając się dalej szlakiem, można odbyć spokojną, ciekawą, całodniową wycieczkę pieszą.

Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - spokojna rzeka Rak zanim przepłynie pod Wielkim Naturalnym Mostem
Spokojna rzeka Raka w Dolinie Rakov Skocjan, tuż przed Wielkim Mostem

Największe atrakcje Rakov Skocjan

Samochodem podjechaliśmy jeszcze na drugi koniec doliny. Przygotowano tu również parking i tablice informacyjne, skąd ok. 5 min drogi jest do kolejnego skalnego mostu oraz zapadliska ze skalnymi tunelami. Zwiedzanie tej części doliny może zająć nam godzinę i więcej, bo przyroda przygotowała tu dla nas moc atrakcji.

Najpierw dochodzi się do Małego Mostu (Mali Naravni Most). W dole widać zapadlisko, przez które przepływa rzeka.

Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - Mały Naturalny Most (Mali Naravni Most)
Mały Naturalny Most oraz widoczne w dole zapadlisko z przepływającą rzeką Rak

Dzisiejszy wygląd tego miejsca również zawdzięczamy zapadnięciu się stropu jaskini. Na prawo od Skalnego Mostu jest ścieżka, którą możemy zejść na dno jaskini. Uwaga: stromo i bardzo ślisko.

Atrakcje Rakov Skocjan - zejście do pierwszego tunelu w zapadlisku przy Małym Moście
Strome zejście do pierwszego tunelu w zapadlisku przy Małym Moście
Dolina Rakov Skocjan okolice Małego Mostu

Następnie idąc w lewo możemy ją przejść i przez kamienny mostek przedostać się na drugi brzeg rzeki. Po lewej stronie ukarze nam się kolejny skalny tunel.

Atrakcje Rakov Skocjan - kamienny most w zapadlisku przy Małym Moście
Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - drugi tunel w zapadlisku przy Małym Moście
Tunel prowadzący do zapadliska pod Małym Mostem (przy niskim poziomie wody można przejść wąską ścieżką po prawej stronie)

Przy ścianie jest wąska ścieżka, którą przy niskim poziomie wody możemy znowu przejść na jego drugą stronę.

drugi tunel w zapadlisku przy Małym Moście
… i po drugiej stronie tunelu (po lewej widać ścieżkę umożliwiającą przejście)

Wówczas znajdziemy się w miejscu, które było widać z góry, przy Małym Moście. Teraz możemy podziwiać ten łuk skalny od dołu.

Atrakcje Rakov Skocjan - Mały Most widziany z wnętrza zapadliska
Mały Most widziany z zapadliska
wnętrze zapadliska z widokiem na Mały Most
We wnętrzu zapadliska. W górze widoczny Mały Most.
Zapadlisko jaskini w Dolinie Rakov Skocjan, pod Małym Mostem

Ścieżką możemy podejść jeszcze kawałek dalej, do wywierzyska rzeki Rak, gdzie zaczyna się kolejna jaskinia – Zelske Jame, już dla nas niedostępna.

Zelska Jama i wywierzysko rzeki Rak
Zelske Jama i wywierzysko rzeki Rak

Powrót na parking tą samą trasą, ale jeśli mamy więcej czasu możemy odbyć dłuższą wycieczkę w tej okolicy (trasa koloru brązowego – mapa Rakov Skocjan na początku wpisu).

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze przy ogromnym źródle Kotlici (stacja nr 8 na ścieżce). Spod licznych kamieni widać wypływające spore ilości wody a wśród zarośli utworzyło się malownicze rozlewisko.

Atrakcje Doliny Rakov Skocjan - źródło Kotlici
źródło Kotlici
źródło Kotlici
Źródło Kotlici
Atrakcje Wąwozu Rakov Skocjan - źródło Kotlici
Rozlewisko przy źródle Kotlici

Jeśli będziecie w tych okolicach, szczerze polecam Wam odwiedzić Dolinę Rakov Skocjan. Warto nawet będąc choć przejazdem zatrzymać się na godzinkę przy wschodnim końcu wąwozu i zwiedzić Mały Most oraz zapadlisko z tunelami. Moc atrakcji gwarantowana, zarówno dla dużych i małych.

Oficjalna strona NOTRANJSKA REGIONAL PARK

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *