Jeśli w czasie podróży po Istrii chcielibyście zrobić sobie krótki, lecz ciekawy postój, zobaczyć ruiny Dvigrad. Miłośnicy zamków i pozostałości zniszczonych budowli na pewno będą zadowoleni z takiego spaceru. Nasi byli.

Dvigrad - ruiny średniowiecznego grodu na Istrii

Średniowieczny gród Dvigrad

Dvigrad to nie tylko ruiny zamku, ale i całego średniowiecznego grodu. Zajmują one spory obszar, więc spacer chwilę trwa, zwłaszcza gdy mali odkrywcy koniecznie muszą zajrzeć w każdy zakamarek.

Dvigrad

Gród usytuowany był w strategicznym miejscu. W okolicy przebiegała granica pomiędzy regionem Pula i Poreč. Zresztą, jak zerkniecie na mapę, tuż obok wypatrzeć można, wcinający się głęboko w ląd, długi kanał Limski. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa limes, oznaczającego właśnie granicę. To ta sama granica, o której mowa w przypadku ruin Dvigrad.

W związku ze swoją lokalizacją Dvigrad był wielokrotnie najeżdżany i plądrowany. W pierwszej połowie XVII wieku ludność założyła nową osadę – pobliskie Kanfanar, a Dvigrad powoli zaczął popadać w ruinę.

Dojazd

Do ruin można bez problemu dojechać samochodem. Znajdują się one około 30 minut drogi od większych miast Istrii, takich jak: Rovinj, Poreč, Pula czy Pazin, a 10 minut od węzła autostradowego. My odwiedziliśmy to miejsce w drodze na wycieczkę do Rovinj.

Spacer po Dvigrad

Niewielki parking znajduje się tuż przy bramie prowadzącej na teren ruin. Ponieważ Dvigrad składał się z kilku otoczonych murami osad, w trakcie spaceru przechodzi się przez kolejne bramy. W zabudowaniach wyraźnie można rozpoznać domy mieszkalne, a na samym końcu, w najwyższym punkcie, znajdują się ruiny kościoła św. Zofii. Na niektórych ścianach wiszą tabliczki informujące zwiedzających, jaki obiekt znajdował się w tym miejscu w dawnych czasach.

ruiny zamku chorwacja
Ruiny zamku w Chorwacji

Dvigrad w tym momencie nie jest jakoś specjalnie zagospodarowany turystycznie – może i dobrze. Ciekawy klimat nadaje roślinność, która zaczyna porastać ruiny – w pierwszym momencie skojarzyło nam się to z Angkor Wat.

Praktyczne informacje

  • Wstęp jest bezpłatny.
  • Przy wejściu znajduje się niewielki bezpłatny parking oraz budka z gastronomią.
  • Część terenu jest zamknięta ze względu na prace remontowe (stan na lipiec 2022).
  • Spokojny spacer po ruinach zajął nam około jednej godziny.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *