Jeśli tak jak my, nie lubicie tłumów podczas spacerów, a właśnie zawitaliście w okolice Zalewu Nowohuckiego, polecamy modyfikację spaceru i odkrycie mniej znanych jego okolic. Bowiem tuż obok znajduje się Dworek Matejki w Krzesławicach wraz ze starym parkiem. Jak połączyć te dwie atrakcje?
Dworek Matejki i Zalew Nowohucki – dwa różne światy
Spacer proponujemy rozpocząć nad Zalewem Nowohuckim. Kierujemy się w stronę tej części parku, gdzie znajduje się najwięcej atrakcji, czyli tężnia, plaża czy plac zabaw. Za placem zabaw idziemy wzdłuż rzeki Dłubni, w górę jej biegu. Od razu zobaczymy kładkę nad rzeką.

Przejście to oficjalnie nie jest legalne, choć trwają starania, aby to zmienić. Póki co, wiele osób nie zna tego mostku, ale dzięki niemu od razu możemy znaleźć się w zupełnie innej krainie. Po gwarnym i tłocznym otoczeniu Zalewu Nowohuckiego trafiamy do dużo spokojniejszego parku na terenie należącym do Dworku Matejki. Nie ma tu alejek, jedynie wydeptane ścieżki. Rośnie trochę starych drzew i jest spora łąka, na której można sobie urządzić dużo przyjemniejszy piknik niż nad brzegiem zalewu.
Dworek Matejki kiedyś i dziś
Tuż za parkiem znajduje się Dworek Matejki. Ten staropolski dworek wybudowano w 1826 roku. Swoją pracownię miał tutaj Jan Matejko. Obecnie znajduje się w tym miejscu Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju oraz Janie Matejce, prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Dworek Matejki czynny jest od piątku do niedzieli w godz. 10-19. Obok dworku dla najmłodszych spacerowiczów czeka atrakcja w postaci sporego placu zabaw.

Spacer przez Krzesławice
Dalszy spacer proponujemy kontynuować ulicą Wańkowicza. Opuszczamy teren Dworku Matejki i skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu warto jeszcze zerknąć na krzyż przydrożny – ślady dawnej wsi Krzesławice.

Po przejściu ok. 50 m, po prawej stronie, ujrzymy drewniany Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej (jest to kościół filialny parafii w Pleszowie). Co ciekawe, mimo tego, że jest to budowla z XVII w., pierwotnie wybudowana została w zupełnie innym miejscu, a do Krzesławic przeniesiono ją dopiero w latach 80. XX wieku. Planowano wówczas w okolicach Dworku Matejki utworzyć skansen.

Idąc dalej ul. Wańkowicza, mijamy po prawej stronie kolejny zabytek dawnej wsi Krzesławice. Jest to drewniany budynek dawnej szkoły, ufundowanej przez Jana Matejkę. Obecnie znajduje się tutaj oddział Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, Klub Krzesławice.

Podążając dalej dochodzimy do głównej drogi – al. Solidarności. Skręcamy w prawo, przechodzimy mostem nad Dłubnią i po prawej stronie znów widzimy park nad Zalewem Nowohuckim.
Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.
Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?
- Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
- Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.
[…] Zalew Nowohucki i Dworek Matejki na jednym spacerze […]