Jedziesz przepiękną drogą przez lasy Puszczy Solskiej i nagle wjeżdżasz do niewielkiej miejscowości. Kilka, kilkanaście domostwo, a droga wąsko przeciska się pomiędzy płotem okalającym drewniany kościół i ogrodzenie cmentarza. I jeszcze stare, ogromne dęby. Tak nas przywitało Górecko Kościelne – bardzo malownicza wioska na Roztoczu. Choć mała skrywa kilka ciekawostek.

Objawienia św. Stanisława

Górecko Kościelne to miejsce związane jest z objawieniami św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Wg podań św. Stanisław objawił się tutejszemu rolnikowi i wskazał miejsca, gdzie miały zostać wybudowane kapliczki i kościół. Przy jednej z nich powiedział „Tu będzie kaplica druga, w tej wodzie, kto się z dobrą wiarą obmyje, od wszelkiej choroby wolnym zostanie”. Na wieść o szczególnych łaskach, jakich lud doznawał w miejscu objawienia się świętego, ordynat Zamojski polecił wybudować wspomniane obiekty. I tak też się stało.

Górecko Kościelne

Kaplice, aleja dębowa, cudowne źródełka

Spacer po Górecku Kościelnym najlepiej rozpocząć jest przy Kościele pw. św. Stanisława. Drewniana budowla pochodzi z 1768 roku, a powstała w miejscu starszej drewnianej kaplicy. Kościół otoczony jest kamiennym murem, przy którym postawiono kilka małych kapliczek, a od strony parkingu znajduje się spora trójdzielna dzwonnica.

Kościół pw. św. Stanisława w Górecku Kościelnym
Dzwonnica
Wnętrze kościoła św. Stanisława

Najwięcej uroku Górecku Kościelnemu dodaje przepiękna dębowa aleja, prowadząca od kościoła do kaplicy Na wodzie. Niektóre dęby mają ponad 500 lat, co może świadczyć o dużo wcześniejszym kulcie św. Stanisława w tym miejscu, bo już w XV, a może nawet XIV wieku. Część z nich ma pusty pień w środku. Warto dokładnie się rozglądać, na kilku drzewach umieszczono małe kapliczki bądź figury świętych, nie kiedy wysoko schowane między gałęziami.

Aleja dębowa w Górecku Kościelnym

Już po ok. 5 min spaceru dochodzi się do pierwszej drewnianej kaplicy tzw. Kaplicy Pod dębami. Pochodzi ona najprawdopodobniej z XIX w., ale stoi w miejscu starszej. Wewnątrz znajduje się pień sosny, będącej niemym świadkiem objawień świętego. Niestety w dniu naszej wycieczki kaplica była zamknięta.

Kapica pod dębami w Górecku Kościelnym
Kaplica pod dębami

Po kolejnych 5 min znajduje się kolejna, również drewniana kaplica Na wodzie. Nazwa związana jest z tym, że częściowo jest ona zlokalizowaną na przepływającej opodal rzece Szum. Wybudowana została również z końcem XIX w., i także stoi w miejscu starszej budowli z czasów objawień. Spod kapliczki wypływają źródła, które ponoć do dziś mają moc uzdrawiającą. W środku znajduje się ołtarz św. Stanisława. Z ciekawostek kaplicę upodobały sobie nietoperze, które na poddaszu mają swoje gniazda.

Górecko Kościelne - kaplica na wodzie
Kaplica na wodzie

Idąc za kaplicą po drewnianej kładce na drugą stronę rzeki, można znaleźć kolejne źródło, zwane Boża Łezka. Wg tabliczki, ukazanie się tego źródła jest potwierdzeniem objawień św. Stanisława w 1648 r., a woda z niego ma podobne właściwości do tej wypływającej spod kapliczki.

kładka prowadząca od kaplicy na wodzie do źródełka boża łezka
Górecko Kościelne - źródełko Boża Łezka

Górecko Kościelne – praktyczne informacje:

  • w centrum przed kościołem duży bezpłatny parking,
  • zwiedzanie kościoła możliwe jest w dni robocze, wstęp bezpłatny,
  • dojście z kościoła do Kaplicy Na wodzie i źródełka Boża Łezka to ok. 10-15 min.
  • Wycieczkę, tak jak my to zrobiliśmy, można połączyć ze spacerem przez rezerwat Szum. Za źródełkiem Boża Łezka należy podążać za czerwonym szlakiem.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *