Poznajcie atrakcje Gór Bukowych, niewysokiego pasma Wewnętrznych Karpat Zachodnich, leżącego w północno-wschodnich Węgrzech. Prawie w całości góry te zostały objęte ochroną przez Park Narodowy Gór Bukowych. 95% terenu parku porastają lasy, oczywiście w dużej mierze bukowe. Skądś wszak musiała się wziąć nazwa 😉 Sprawdź, jakie czekają na Was atrakcje w Górach Bukowych.

6 propozycji na aktywnie i ciekawie spędzony czas w Górach Bukowych.

1. Lillafüred

Lillafüred to ukryty w wąskiej dolinie kurort z pięknym hotelem i malowniczym jeziorem. Jego budowę rozpoczął w XIX wieku ówczesny minister rolnictwa Węgier, a nazwa miejscowości została nadana na cześć jego żony – Lilli. W centrum znajduje się luksusowy hotel otoczony parkiem leśnym, a od strony północnej – powstały tzw. wiszące ogrody. Uroku temu miejscu dodaje niewielkie zaporowe jezioro. Okolica Lillafüred bogata jest w liczne atrakcje: jaskinie, szlaki piesze, wieża widokowa, wodospad, o których więcej piszemy w odrębnym wpisie.

atrakcje Gór Bukowych - Lillafured

2. Przejażdżka kolejką leśną

Kolejną atrakcją Gór Bukowych są kolejki leśne. Powstały one w czasach, gdy pozyskiwano z tutejszych lasów drewno oraz w tutejszych dolinach działały huty. Dziś służą turystom. Najbardziej znane trasy to Miszkolc–Lillafüred–Garadna oraz kolejka w Dolinie Szalajki, ale możecie też odbyć przejażdżkę kolejką z miejscowości Felsőtárkány, znajdującej się na południowym skraju Gór Bukowych, niedaleko Egeru.

Stacja klejki leśnej w Lillafured - atrakcje gór bukowych
Stacja klejki leśnej w Lillafured

3. Jaskinie Gór Bukowych

Zwiedzanie jaskiń to super atrakcja dla dzieciaków. A samodzielne odkrywanie jaskiniowych korytarzy z latarką to już w ogóle… kosmos 😉

Takie aktywności zafundowaliśmy naszym dzieciakom podczas tegorocznej wakacyjnej wyprawy na Węgry. Piękne bukowe lasy skrywają liczne zjawiska krasowe. Na terenie Gór Bukowych odkryto ponad 800 jaskiń.

W Lillafüred znajdują się dwie jaskinie udostępnione do zwiedzania, po których poprowadzi Was przewodnik. Są to jaskinia Anny i jaskinia św. Stefana. Jednak wśród bukowych lasów ukrytych jest wiele innych jaskiń. Często poprowadzi do nich szlak. Zwiedzanie jest bezpłatne. Warto na wycieczkę zabrać latarkę. Udostępniono w ten sposób te jaskinie, które są łatwe i bezpieczne w eksploracji. Nam udało się zobaczyć:

  • Jaskinię Szeleta, niedaleko Lillafüred
  • Jaskinię Balla na obrzeżach miejscowości Répáshuta
  • Ruszyliśmy też na szlak (w okolicach Répáshuta), który poprowadził nas do: groty, jaskini szczelinowej (bez możliwości wejścia do środka) oraz do jaskini-ponoru (również bez możliwości zwiedzania).

4. Szlaki Gór Bukowych

Góry Bukowe wspaniale sprawdzą się na wędrówki piesze. Większość szczytów jest zalesiona, co da Wam sporo ochłody w upalne lato, ale znajdą się też takie, które zapewnią Wam rozległe widoki. W kilku miejscach zbudowano też wieże. My udaliśmy się na wspomnianą wyżej ścieżkę dydaktyczną oraz na wycieczkę z Lillafüred do jaskini Szeleta i na wieżę widokową, o których pisaliśmy we wpisie o Lillafüred.

5. Źródła termalne w jaskiniach – Miszkolc-Tapolca

U podnóża Gór Bukowych, w Miszkolcu czekają na Was baseny termalne. Jest to wyjątkowe kąpielisko, unikatowe na skalę europejską, ponieważ zlokalizowane jest ono w naturalnych jaskiniach, dziś przystosowanych do dużego ruchu turystycznego.

Miszkolc baseny termalne - atrakcje gór bukowych i okolic

Zapraszamy Was po więcej szczegółów do wpisu o Miszkolc-Tapolca.

6. Atrakcje Gór Bukowych można podziwiać z samochodu

Jeśli nie macie na tyle czasu, by zatrzymać się w Górach Bukowych na dłużej, proponujemy, by mijając w drodze na południe to pasmo, zjechać z wygodnej autostrady i obrać trasę przez góry. Kręta, miejscami wąska droga może Was poprowadzić np. z Miszkolca do Egeru. Wąskie doliny, skalne urwiska, tunele, mijane po drodze Lillafüred, no i lasy, lasy i lasy pozwolą Wam, choć odrobinę poznać piękno Parku Narodowego Gór Bukowych. Po drodze można zatrzymać się przy obserwatorium astronomicznym na krótki odpoczynek i widoki. Samo obserwatorium podobno udostępnia wystawę jedynie w języku węgierskim. My udaliśmy się na spacer do obserwatorium z Répáshuta, w której nocowaliśmy.

Góry Bukowe atrakcje

Być może zainteresuję Cię również:

4 komentarze

  1. Świetny artykuł. Byłem bardzo zadowolony, że znalazłem to miejsce . Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twój trud. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często tu zaglądał, żeby zobaczyć nowe posty.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *