Znalezienie tras na górską wycieczkę z dziećmi w Chorwacji nie należało do łatwych zadań. Kto w ogóle wybiera się w góry Chorwacji z dziećmi? Przecież do Chorwacji jedzie się nad morze, a skaliste szczyty są tylko tłem do pięknych zdjęć z plaży czy wody. Nawet kiedyś zapytałam na jakiejś grupie, na Facebooku czy Instagramie, czy ktoś coś poleca. No przecież w kraju, w którym jest tak dużo gór, na pewno coś się znajdzie. Otrzymałam odpowiedź, że wszystko będzie za trudne dla przedszkolaka.

góry Chorwacji z dziećmi

Oczywiście nie dałam za wygraną, przeszperałam Internety i coś tam mi się udało znaleźć. Wybór nie był łatwy. Nie każda znaleziona trasa była dla nas dostępna, gdyż w naszym wypadku czterolatek musiał dać radę o własnych siłach na szlaku. Nie było opcji skorzystania z nosidła, bo w takowym górskie wędrówki odbywał nasz dwulatek.

W które góry Chorwacji z dziećmi?

Jeśli myślimy o wyjeździe w góry Chorwacji z dziećmi, warto ich szukać nie tylko na stałym lądzie, gdzie mamy sporo rozległych pasm górskich jak Welebit, masyw Ućka, masyw Medvienicy, Risnjak czy Biokovo. Myślę, że sporo opcji znaleźć można na wyspach, gdzie wzniesienia nie mają może spektakularnych wysokości, ale biorąc pod uwagę przewyższenia, które czasem trzeba pokonać, odległości, ale przede wszystkim charakter terenu, będą w sam raz na górską wycieczkę z dziećmi.

Nasze propozycje na wycieczki z dziećmi w góry Chorwacji

Park Narodowy Welebitu Północnego

Park Narodowy Welebitu Północnego jest doskonałym miejscem na górskie wędrówki z dziećmi, a to wszystko za sprawą tego, że samochodem możemy wyjechać naprawdę bardzo wysoko. Oczywiście nie każdy szlak, nie każda góra będzie w zasięgu nóg przykładowo takiego czterolatka. Nam udało się zdobyć Veliką Kosę i Veliki Zavižan oraz spacerować po górskim ogrodzie botanicznym. Chcieliśmy jeszcze wejść na Vučjak i przejść fragment szlaku Premužićeva, ale pogoda pokrzyżowała nam plany.

Rozważaliśmy też Veliki Pivčevac, o którym czytaliśmy na blogu palaszewski.com. Warto zerknąć też na blog mynaszlaku.pl po wskazówki dotyczące innych szlaków w tej okolicy.

Park Narodowy Północnego Welebitu – Veliki Zavizan – góry Chorwacji z dziećmi
Park Narodowy Północnego Welebitu

Welebit Środkowy

Welebit Środkowy był w naszych planach, ale problemy z kempingiem sprawiły, że finalnie wylądowaliśmy zbyt daleko, by jechać w te tereny na wycieczki. Jeśli jednak chcielibyście powędrować szlakami w Welebicie Środkowym, zerknijcie do mynaszlaku.pl lub wybierzcie coś spośród opisów na stronie Parku Przyrody Welebit.

Park Narodowy Paklanica

W Parku Narodowym Paklanica wylądowaliśmy w związku z wcześniej wspomnianymi problemami z kempingiem. Udaliśmy się na wycieczkę do Kanionu Wielka Paklanica. Zdecydowana większość tras w tym rejonie to szlaki wymagające dobrej kondycji i umiejętności poruszania się w trudnym skalistym terenie – zdecydowanie nie dla przedszkolaków.

Wielka Paklanica – góry Chorwacji z dziećmi

Park Przyrody Učka

W parku Przyrody Učka podziwialiśmy piękne widoki z najwyższego szczytu całego pasma – to mierzący 1410 m n.p.m. Vojak. Przeszliśmy również fragment szlaku Vela Draga, aż do punktu widokowego na kanion i liczne wychodnie skalne.

Korčula

Korčula jest idealnym kierunkiem, jeśli chcielibyśmy trochę pochodzić, a mamy na pokładzie przedszkolaki. Nie dość, że na wyspie wyznaczono wiele szlaków, to jeszcze dzięki dużemu zalesieniu terenu jest szansa na cień na trasie wędrówki. Nam udało się zdobyć szczyt Kom, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na Korčulę, wszystkie okoliczne wyspy oraz góry na stałym lądzie. Będąc w Smokvicy, udaliśmy się też na spacer na wzniesienie górujące nad miasteczkiem.

Wzgórze Kom na Korculi - góry Chorwacji z dziećmi

Góry Chorwacji z dziećmi – o czym trzeba pamiętać?

Choć zdecydowana większość gór w Chorwacji jest dla bardziej doświadczonych piechurów, ciekawe wycieczki można odbyć również z małymi dziećmi. Wybranie odpowiedniej trasy wymaga więcej zachodu, ale warto trochę się wysilić, bo widoki, jakie czekają na szczytach, są naprawdę niesamowite.

Przy wyborze trasy i przygotowaniach do wycieczki warto pamiętać o kilku aspektach:

  • Solidny zapas wody to podstawa. Na większości szlaków nie ma po drodze żadnego dostępu do wody.
  • Mimo że wysoko w górach może być znacznie chłodniej niż na nadmorskiej plaży, również i tam słońce mocno operuje. Sporo gór w Chorwacji to skaliste szczyty porośnięte jedynie niskimi zaroślami. Trudno o cień.
  • Bardzo dużo szlaków posiada odcinki ze wspinaczką po skałach, z klamrami czy innymi umocnieniami. Warto wcześniej dobrze rozeznać trasę, czy rzeczywiście będzie dostępna dla naszych dzieci.
  • Wszystkie szlaki w Chorwacji znakowane są białą kropką w czerwonym kole. Na cienkich drzewach malowany jest tylko czerwony pasek. Czerwonym kolorem zaznaczane są też strzałki wskazujące kierunek w trudniejszym terenie, skrzyżowania (znak X) oraz dodatkowe informacje.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *