Dziś kilka propozycji na krótki spacer z dziećmi w Iwoniczu-Zdrój. Choć w samym centrum dobrym terenem do spacerowania jest chociażby park zdrojowy, przy dłuższym pobycie w uzdrowisku warto poszukać jakiegoś urozmaicenia. Poniżej przedstawiamy trzy najkrótsze z przygotowanych przez nas propozycji. Dwie z nich nadają się bez problemu na spacer z wózkiem dziecięcym. Po więcej pomysłów odsyłam do pierwszego artykułu z cyklu dotyczącego ścieżek spacerowych wokół Iwonicza-Zdroju. A jeśli szukasz pomysłów na spędzenie ciekawie czasu z dziećmi w samym uzdrowisku, znajdziesz je tutaj.

Wszystkie podane poniżej opisy tras rozpoczynamy w centrum przy informacji turystycznej.

1. Do Źródła Bełkotka

 • Kolory szlaku – Ścieżka spacerowa niebieska
 • Długość – ok. 2 km
 • Suma podejść – 95 m
 • Czas przejścia – ok. 40 min
 • Rzeczywisty czas przejścia (z 4 latkiem oraz wózkiem dziecięcym) – 1:20 h

Pierwsza propozycja na krótki spacer z dziećmi w Iwoniczu-Zdrój to wizyta przy źródle Bełkotka. Czas przejścia do tego popularnego miejsca z centrum to ok. 20 min i niecały kilometr. Ta część szlaku pokrywa się z Historyczną Ścieżką Edukacyjną Iwonickich Zdrojów, dlatego spotkamy kilka tablic informacyjnych, do tego wyłożona jest kostką brukową, więc bez problemu poradzimy sobie z wózkiem dziecięcym.

Historyczna Ścieżka Edukacyjna Iwonickich Zdrojów mapa z trasą i tablicami informacyjnymi. Propozycja na krótki spacer z dziećmi w Iwoniczu-Zdrój
Historyczna Ścieżka Edukacyjna Iwonickich Zdrojów

Podążamy za znakami niebiesko-białej ścieżki spacerowej. Z centrum przechodzimy przez park zdrojowy w kierunku tężni solankowych. Tuż za tężniami mijamy po lewej stronie, zlokalizowany na jazie nad potokiem, obelisk poświęcony pamięci Karola Załuskiego (fundatora Zakładu Zdrojowego w Iwoniczu). Dalej idziemy cały czas w górę, mijając po drodze m.in. siłownię na powietrzu, po chwili dochodząc do ogrodzonego Źródła Bełkotka. Obok znajduje się wiata z ławeczkami.

krótki spacer z dziećmi w Iwoniczu-Zdrój. Ścieżka spacerowa do Źródła Bełkotka

Źródło Bełkotka jest jednym z najstarszych źródeł Iwonicza-Zdroju. Swoją nazwę wzięło od wydobywających się z dna pęcherzyków gazu ziemnego – metanu, które powodowały burzenie się, bełkotanie wody. Choć wg legendy ciągłe bulgotanie to próby wydobycia się z wody uwięzionego pioruna, który kiedyś uderzył w spokojną toń. Nad źródłem znajduje się obelisk poświęcony Wincentowi Polowi, geografowi i poecie, który najpiękniej opisał Bełkotkę. Wiersz jego autorstwa widniej na tablicy pod płaskorzeźbą poety.

Krótki spacer z dziećmi w Iwoniczu-Zdrój - Źródło Bełkotka, z płaskorzeźbą Wincentego Pola i fragmentem jego wiersza

Aby wrócić do centrum, możemy wybrać tę samą trasę lub drogę biegnącą po drugiej stronie dolinki. Gdy wybierzemy drugi wariant, opuszczamy wygodny chodnik i idziemy dalej w górę za znakami ścieżki spacerowej. Jeśli mamy ze sobą wózek dziecięcy to przed nami najtrudniejszy fragment – ok. 50 m pnącą się dalej w górę ścieżką, niekiedy z jakimiś wybojami. My daliśmy radę go pokonać, w jednym czy dwóch miejscach przenosząc wózek.

Drogowskaz przy Źródle Bełkotka

Dochodzimy do szerokiej drogi – Alei Naftowej, wyłożonej płytami. Opuszczamy ścieżkę spacerową i skręcamy w lewo w dół we wspomnianą drogę, która zaprowadzi nas z powrotem do centrum. Na samym początku możemy jeszcze zejść na prawo, gdzie między drzewami można zobaczyć kiwon wykorzystywany do pompowania ropy naftowej ze złoża. Jeśli nam się poszczęści, będziemy mieli być może okazję zobaczyć go podczas pracy.

2. Obok Szpitala „EXCELSIOR”

 • Kolory szlaku – trasa nieoznaczona
 • Długość – ok. 1,7 km
 • Suma podejść – 73 m
 • Czas przejścia – ok. 40 min
 • Rzeczywisty czas przejścia (z 4 latkiem oraz wózkiem dziecięcym) – 1:20 h

To kolejna propozycji na krótki spacer z dziećmi w Iwoniczu-Zdrój. Praktycznie cały czas wiedzie uliczkami bądź chodnikami uzdrowiska, więc bez problemu pokonamy ją z wózkiem dziecięcym. Szpital „Excelsior” zlokalizowany jest mocno na uboczu w otoczeniu lasów, więc większą część proponowanej trasy idziemy z dala od tłumów, przez las, o ile wybierzemy się w te strony na spacer w dzień roboczy. W weekend jest tu spory ruch samochodowy, a wzdłuż drogi będzie zaparkowanych mnóstwo aut rodzin odwiedzających kuracjuszy.

krótki spacer z dziećmi w Iwoniczu-Zdrój. Park Zdrojowy w Iwoniczu Zdrój

Z centrum Iwonicza udajemy się do parku zdrojowego, za którym wybieramy drogę w lewo – Aleję Naftową (droga na prawo zaprowadziłaby nas do tężni i dalej do Źródła Bełkotki). Po chwili skręcamy ponownie w lewo, w Aleję Partyzantów. Zaprowadzi nas ona do wspomnianego szpitala. Spacerujemy mając go po lewej stronie. Za szpital, przecinamy zieloną ścieżkę spacerową. Jeśli spacerujemy bez wózka, możemy skręcić w lewo i za jej znakami zejść do centrum Iwonicza. Ten wariant poprowadzi nas licznymi schodami przez park, wprost do Pijalni Wód Mineralnych. Z wózkiem dziecięcym podążamy dalej za drogą, która kilkoma zakosami schodzi do doliny, w okolicy Sanatorium „Biały Orzeł”. Zachowujemy szczególną ostrożność, ponieważ na tym odcinku brakuje chodnika, a droga jest kręta.

3. Zboczem Winiarskiej Góry i obok Źródła Bełkotka

 • Kolory szlaku – Ścieżka spacerowa czerwona ścieżka spacerowa czerwono-niebieska Ścieżka spacerowa niebieska
 • Długość – ok. 2,2 km
 • Suma podejść – 83 m
 • Czas przejścia – ok. 50 min
 • Rzeczywisty czas przejścia (z 4 latkiem i maluchem w nosidle, z przerwą na drugie śniadanie) – ok. 2 h

Spacer zboczem Winiarskiej Góry to inna propozycja dotarcia do popularnej atrakcji Iwonicza, jaką jest Źródło Bełkotka.

Okolice źródła Bełkotka - wiata, ogrodzone źródło.

Z centrum udajemy się za znakami czerwonej ścieżki spacerowej. Od razu zaczynamy się wspinać w górę uliczkami uzdrowiska, mijając po drodze różne sanatoria i pensjonaty m.in.: Centrum Lecznictwa Sanatoryjnego, Pensjonat „Zofiówka” (za nim skręcamy w lewo, w wąski chodnik), uzdrowisko „Sanvit” oraz „Górnik”. Za tym ostatnim zachowujemy szczególną ostrożność, ponieważ należy skręcić w lewo, jednocześnie zmieniając kolor szlaku na niebiesko-czerwony.

Krótki spacer z dziećmi w Iwoniczu-Zdrój. Ścieżka spacerowa przez las zboczem Winiarskiej

Dalej maszerujemy wyraźną drogą przez łąkę, aby po chwili wejść w las i po ok. 15-20 min trawersując łagodnie wschodnie zbocza Winiarskiej Góry, dojść do Źródła Bełkotka. Dalsza droga powrotu do centrum Iwonicza-Zdroju pokrywa się z początkiem pierwszej trasy.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *