Jaskinia Baradla to jeden z najważniejszych przyrodniczych obiektów na Węgrzech. Jest to największa i najdłuższa węgierska jaskinia. Uznanie zyskała również na arenie międzynarodowej – w 1995 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kamień upamiętniający wpisanie węgierskich jaskiń na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Gdzie znajduje się Jaskinia Baradla?

Jaskinia Baradla znajduje się w Parku Narodowym Aggtelek, tuż przy granicy węgiersko-słowackiej. Jedno z wejść do jaskini, a jest ich cztery, zlokalizowane jest już na Słowacji – to Jaskinia Domica. Pozostałe wejścia znajdują się w okolicach miejscowości Aggtelek oraz Jósvafő. Istnieje również taka możliwość, by wejść do jaskini jednym z węgierskich wejść, a opuścić ją po stronie słowackiej. Taka przygoda dostępna jest jedynie w ramach specjalnie zorganizowanych wycieczek.

Trasy zwiedzania

Dla zwykłego śmiertelnika przygotowano trzy trasy zwiedzania. Każda zaczyna się w innym miejscu. Dla turystów indywidualnych wyznaczono konkretne godziny, o których rozpoczyna się oprowadzanie po jaskini. Warto dobrze rozplanować wycieczkę, bo na niektóre trasy są tylko 2–4 zwiedzania w ciągu dnia.

Najpopularniejsze wejście do Jaskini Baradla znajduje się w miejscowości Aggtelek (na zdjęciu powyżej). My natomiast postanowiliśmy wybrać się na najdłuższą trasę. Rozpoczyna się ona przy wejściu do jaskini o nazwie Vörös-tói, natomiast kończy w Jósvafő, gdzie swój początek ma trzeci wariant zwiedzania Jaskini Baradla.

Zwiedzanie jaskini rozpoczęliśmy od pokonania około 150 stopni, a następnie wijącym się chodnikiem przemierzaliśmy kolejne komnaty. Czas przejścia tego wariantu to około 100 minut.

Szata naciekowa

Większość trasy ścieżka biegła równolegle do koryta niewielkiego strumienia. W okresie dużych opadów deszczu lub po roztopach szemrze w nim podziemny potok. W dniu naszej wycieczki stan wody był niski, więc tylko gdzieniegdzie utworzyły się małe jeziorka.

Atrakcje Jaskini Baradla

Jaskinia Baradla zachwyca nie tylko swoją wielkością, ale także szatą naciekową. Co prawda nie umywa się do Jaskini Postojnej w Słowenii, jednak jest co oglądać. Niektóre nacieki przybrały kształty, które ludziom zaczęły coś przypominać – wypatrzyliśmy Mikołaja czy głowę smoka. Na trasie, którą my wybraliśmy, można również zobaczyć potężny stalagmit – Obserwatorium. Mierzy on 19 metrów i jest największym na Węgrzech.

W jednej z ostatnich sal Ogromnej Komnacie przygotowano spektakl światła i dźwięku. Do tego pomieszczenia wchodzi się w półmroku i dopiero w rytm odtwarzanej muzyki rozświetlają się kolejne skalne formacje, które woda przez lata utworzyła w tej części jaskini.

Jaskinia Baradla, najdłuższa trasa – informacje praktyczne

  • Trasa rozpoczyna się przy wejściu Vörös-tói, a kończy w Jósvafő.
  • Aby dostać się z powrotem na parking przy wejściu Vörös-tói, można skorzystać z przygotowanego przez park autobusu. W pierwszej kolejności zabiera on kierowców. Wyznaczono również szlak, którym można pieszo wrócić do Vörös-tói.
  • Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko o wyznaczonych godzinach.
  • Bilety wstępu kosztowały w 2023 roku: 4500 Ft, ulgowy 3400 Ft. Nasz trzylatek wszedł bezpłatnie.
  • Oprowadzanie odbywa się w języku węgierskim. Podczas zakupu w kasie można otrzymać ulotkę w języku angielskim.
  • Niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej parku.
  • W jaskini panuje stała temperatura 10°C oraz spora wilgotność – koniecznie pamiętajcie o odpowiednim ubiorze.
  • Czas zwiedzania wynosi około 100 minut.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *