Myślałam, że po wizycie w Jaskini Postojnej w Słowenii, żadna inna już mnie nie zachwyci. Jednakże niepozorna Jaskinia Baredine na Istrii zrobiła na mnie równie duże wrażenie.

Jaskinia Baredine

Gdzie ta jaskinia?

Właściwie już na samym początku, gdy dojechaliśmy na miejsce, zostaliśmy zaskoczeni. No bo, gdzie ta jaskinia? Otaczający teren… raczej płaski, żadnej góry, żadnej skały w okolicy. Okazało się, że wejście do Jaskini Baredine jest po prostu… dziurą w ziemi.

Wejście do Jaskini Baredine
Wejście do Jaskini Baredine

Jaskinia Baredine – zwiedzanie

Zwiedzanie Jaskini Baredine odbywa się w niewielkich grupach z przewodnikiem, które wchodzą do środka w odstępie kilkunastu, kilkudziesięciu minut (w zależności od liczby chętnych). Na trasie muszą się wzajemnie mijać, ale przewodnicy odpowiednio zatrzymują swoich podopieczny w szerszych miejscach, by to bezpiecznie umożliwić. Na zwiedzających cały czas czekają jakieś atrakcje: a to schody, a to wąskie chodniki, a raz nawet do pokonania jest stroma drabinka. Niekiedy trzeba się schylić, innym razem przecisnąć przez węższe miejsce.

Jaskinia Baredine

Nie mniej wrażeń dostarcza bogata szata naciekowa, którą spotkamy na każdym kroku w Jaskini Baredine. Niektóre stalaktyty, stalagmity czy stalagnaty przybrały ciekawe formy, a ludzie nadali im nazwy. Na trasie spotkać można spaghetti, ucho słonia, mikołaja czy nawet Matkę Boską.

Kto mieszka w Jaskini Baredine?

Po pokonaniu 270 schodów dociera się do niewielkiego jeziorka – około 60 m pod ziemię. Wypatrzyć tam można odmieńca jaskiniowego – jaszczurkę, która żyje w jaskiniach i przystosowała się do panujących tam warunków (m.in. jest ślepa), jest endemitem występującym tylko na terenie Gór Dynarskich. Widzieliśmy taką również we wspomnianej we wstępie Jaskini Postojnej, ale muszę Wam powiedzieć, że w Jaskini Baredine dużo łatwiej jest tego płaza obserwować (mniej ludzi, oświetlone jeziorko).

Jaskinia Baredine - odmieniec jaskiniowy

Droga powrotna

Przy jeziorku zwiedzanie się skończyło. No prawie. Trzeba było jeszcze pokonać te same 270 schodów, tyle że tym razem w górę. Jak to zażartował nasz przewodnik: „gratis fitness czas start”. Gdybyśmy natomiast byli speleologami, to na linach można byłoby zjechać jeszcze bardziej w głąb jaskini. Jej całkowita głębokość to 132 m, przy czym ostatnie metry znajdują się już poniżej poziomu morza.

Jaskinia Baredine

Atrakcje okolicy Jaskini Baredine

Obok jaskini znajduje się dodatkowa wystawa, którą też warto odwiedzić (wstęp bezpłatny). Dowiedzieć się można z niej ciekawych informacji o jaskiniach w Chorwacji, formach naciekowych oraz mieszkańcach podziemnego świata. Zmierzając do budynku z ekspozycją, mija się otwór wejściowy do kolejnej jaskini. Ta jednak udostępniona jest dla turystów jedynie po specjalnej rezerwacji i stanowi centrum speleologicznej wspinaczki.

wejście do Centrum speleologicznej wspinaczki - Istria

Tractor Story

Kilkaset metrów od wejścia do Jaskini Baredine znajduje się skansen traktorów. Czy mając na pokładzie czterech mężczyzn, moglibyśmy ominąć to miejsce? Nawet nasz najmłodszy podróżnik zrezygnował z drzemki i dokładnie zwiedził skansen, życząc sobie, by sadzano go na prawie każdym starym traktorze.

W Traktor Story oglądać można wiele modeli traktorów, kombajnów i innych maszyn rolniczych. Jest również nieduża ekspozycja etnograficzna, z której można dowiedzieć się czegoś o wyrobie win, oliwy oraz pracy na roli.

Czy warto? Nasze dzieciaki były przeszczęśliwe, a przy okazji przemyciliśmy sporo informacji o pracy różnych urządzeń i wiedzy, skąd pochodzi np. oliwa, mąka, chleb…

Jaskinia Baredine i Tractor Story – praktyczne informacje

  • Zwiedzanie Jaskini Baredine odbywa się tylko w grupach z przewodnikiem.
  • W dniu naszej wycieczki turystów było sporo, ale nie musieli długo czekać na swoją porę zwiedzania.
  • W jaskini panuje stała temperatura – ok. 14°C.
  • Ceny biletów: dorośli – 75 KN, dzieci – 45 KN, dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny.
  • Jeśli planuje się zwiedzać również Tractor Story, warto kupić bilet łączony (dorośli – 95 KN, dzieci 65 KN).
  • Zwiedzanie Tractor Story odbywa się we własnym zakresie. Tylko część odwiedzających jaskinię decyduje się na tę atrakcję, tak że jest tam dość spokojnie.
  • Parking jest bezpłatny.
  • Strona internetowa jaskini.
Skansen traktorów - Chorwacja, Istria

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *