Pierwszą część naszego wyjazdu do Słowenii zamierzaliśmy spędzić w Alpach Julijskich. Nasz plan zakładał, że zobaczymy po kawałku tę grupę górską z każdej strony. Rozpoczęliśmy od południowego wschodu, gdzie zlokalizowane są dwa najbardziej popularne miejsca – jeziora Bled oraz Bohinj. Bled nie przywitał nas z otwartymi ramionami – na kempingu nie było wolnych miejsc. Postanowiliśmy spróbować szczęścia w Bohinjskiej Bistricy, będącej najważniejszą miejscowością regionu Bohinj. I to był strzał w dziesiątkę. Tak nam się tu spodobało, że zasiedzieliśmy się na kempingu „Danica” aż 8 dni. No dobra, trochę w tym zasiedzeniu pomogły nam dzieci, które musiały dostosować się do wyprawowego rytmu dnia. Z perspektywy czasu i tak z chęcią wrócilibyśmy w te strony raz jeszcze, bo pomysłów na wycieczki i zabawę można mieć tam wiele, również takich, które będą odpowiednie dla maluchów. Co zatem udało nam się zobaczyć?

Jezioro Bohinj i jego najbliższe okolice. Wodospad Savica.

Jezioro Bohinj to najbardziej rozpoznawalny element regionu. Jest to największe i najgłębsze stałe jezioro Słowenii, wypełniające dno szerokiej u-kształtnej doliny polodowcowej. Ciągnie się na długości ok. 4 km i ma szerokość ok. 1200 m. Jest bardziej dzikie i spokojniejsze od tłumnie odwiedzanego Jeziora Bled. 

Jezioro Bohinj atrakcje
Jezioro Bohinj widziane ze szlaku do wodospadu Savica

Nad Jezioro Bohinj wybraliśmy się w ramach popołudniowej wycieczki. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się miejscowość Ribcev Laz, gdzie wart odwiedzenia jest kościół św. Jana Chrzciciela. Jadąc natomiast dalej wzdłuż brzegu jeziora, możemy dotrzeć do innej atrakcji w tej okolicy – Wodospadu Savica. Dojazd jest dobrze oznakowany. Samochodem można podjechać, aż do schroniska Koca pri Savica, gdzie znajduje się parking (opłata 4 Euro). Wstęp na szlak do wodospadu płatny (3 Euro, ulgowy 1,5 Euro, studenci 2,5 Euro, dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny). Jest to bardzo popularne miejsce, więc nawet popołudniową porą na trasie było sporo ludzi. 

Droga do Wodospadu Savica
Droga do Wodospadu Savica
Droga do Wodospadu Savica
Droga do Wodospadu Savica

Spacer do Wodospadu Savica z parkingu zajął nam ok. 1 godziny w obie strony. Do celu prowadzi wyraźna szeroka ścieżka przez las, niekiedy do pokonania mamy kamienne schody. Po drodze możemy podziwiać  widoki na szeroką dolinę, w której znajduje się Jezioro Bohinj i otaczające go góry. Na końcu znajduje się drewniana wiata, skąd jest chyba najlepszy widok na dwie odnogi wodospadu. Większe ramię ma 78 m wysokości, mniejsze – 25 m. Można zejść jeszcze kilkanaście schodków niżej, do furtki, która zagradza ścieżkę pod sam wodospad.  

Wodospad Savica
Wodospad Savica

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy niewielkim kościele św. Ducha, zlokalizowanym prawie nad samym brzegiem jeziora, mniej więcej w połowie drogi między Ukanc a Ribcev Laz. Przy kościele parking tylko na kilka samochodów. Po drugiej stronie drogi jest niewielki pomost wychodzący w jezioro, gdzie można się wykąpać lub przysiąść i podziwiać piękno krajobrazu.

Jezioro Bohinj - atrakcje
Jezioro Bohinj widziane z pomostu przy kościele św. Ducha
Jezioro Bohinj - atrakcje
Jezioro Bohinj widziane z pomostu przy kościele św. Ducha

Jeśli dysponuje się większą ilością czasu i lubi wycieczki piesze, warto wybrać się na wycieczkę wokół Jeziora Bohinj. Całość trasy to ok. 10 km. My uznaliśmy, że może to być odrobinę za duża dla naszego Starszaka i wybraliśmy spacer wokół Jeziora Bled. Z perspektywy czasu jednak zdecydowałabym się na Jezioro Bohinj. Dlaczego? – przeczytasz o tym tutaj.

Bohinjska ścieżka rowerowa – wspaniały pomysł na wycieczkę rowerową nad Jezioro Bohinj

Przy Kampingu „Danica” rozpoczyna się ścieżka rowerowa poprowadzona na trasie Bohinjska Bistrica – Brod – Ribčev Laz – Stara Fužina – Studor – Srednja vas. Posiada ona nawierzchnię asfaltową i jest również udostępniona dla pieszych. Całość ma ok. 11 km.

Więcej informacji, mapka – https://www.bohinj.si/dozivetja/bohinjska-kolesarska-pot/

Fragment tej ścieżki udało nam się przejść podczas popołudniowego spaceru. My na nogach, Starszak na swoim rowerku biegowym, no a Maluch wiadomo w wózku. Po spacerze do Wodospadu Savica oraz wizycie w Bledzie, gdzie tak bardzo przytłoczyły nas tłumy turystów, to tu po raz pierwszy poczuliśmy, że o to nam właśnie chodzi. Piękne widoki, spokój, cisza, spacer.

Bohinjska ścieżka rowerowa
Bohinjska ścieżka rowerowa
Jezioro Bohinj - ścieżka rowerowa
Jezioro Bohinj - ścieżka rowerowa między Bohinska Bistrica a jeziorem.
Jezioro Bohinj - ścieżka rowerowa

Choć my akurat spacerowaliśmy po Bohinjskiej ścieżce rowerowej, to jest to naprawdę fajna trasa na właśnie wycieczkę rowerową nad Jezioro Bohinj. Nawet jeśli na wyjazd wakacyjny nie zabieracie ze sobą rowerów, odpowiedni sprzęt można wypożyczyć przy kempingu.

Rzeka i kempingowanie

Kemping „Danica” zlokalizowany jest nad brzegiem rzeki, która daje wiele możliwości. Można się w niej taplać, można pływać, można puszczać łódki z kory, na brzegu można budować tory dla samochodów, zamki i inne konstrukcje z kamieni i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Popularna zabawa polega na spływaniu wraz z nurtem rzeki na pontonach czy materacach dmuchanych. Co jakiś czas, do brzegu dobijają kajakarze, którzy kończą w tym miejscu swój spływ. Jednym słowem dla dzieci moc atrakcji.

Bohinjska Bistrica, kemping Danica
Bohinjska Bistrica, kemping Danica

Na terenie kempingu znajdują się dwa place zabaw. Ponadto w niektóre dni organizowane są również animacje dla dzieci – np. malowanie twarzy. Nasze dzieci na początku wyjazdu potrzebowały raz na kilka dni swobodnego dnia – bez maszerowania, bez zwiedzania, tylko sama zabawa.  I kemping „Danica” doskonale się do tego nadawał.

Region Bohinj – inne atrakcje

Bohinjska Bistrica może być również punktem wypadowym do Bledu (dojazd samochodem to ok. 20-30 min) czy Wąwozu Vintgar (35-45 min). W naszych planach mieliśmy również odwiedzenie – Doliny Volje i Wąwozu Mostnica, ale brakło nam czasu. Wiele ciekawych propozycji wycieczek można znaleźć na stronie https://www.bohinj.si/pohodnistvo/

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *