Kto nas dobrze zna, ten wie, że lubimy szukać ciekawych tras spacerowych. W dzisiejszym wpisie zapraszamy nad Kanał św. Antoniego i na przygotowaną wzdłuż niego promenadę. Musieliśmy akurat kupić nowe buty dla syna, więc spacer wzdłuż kanału miał być urozmaiceniem naszej kolejne wizyty w Szybeniku.

Kanał św. Antoniego - promenada

Kanał św. Antoniego

Szybenik nie leży nad samym morzem. Oddziela go od niego Kanał św. Antoniego. To ostatni odcinek rzeki Krka, mierzący około 2 kilometrów. W ostatnich latach wzdłuż południowo-wschodniego brzegu przygotowano wygodną promenadę, na trasie której można podziwiać widoki na Szybenik, archipelag Szybenik oraz twierdzę św. Mikołaja, a także odszukać liczne zabytki historyczne. Więcej o atrakcjach, jakie czekają na spacerowiczów, można przeczytać na stronie internetowej poświęconej promenadzie.

Ostatni odcinek promenady, od plaży Škar, prowadzi po drewnianym pomoście, przez niewielką wysepką i dalej po usypanym przez ludzi kamiennym wale do Twierdzy św. Mikołaja. Na krótki spacer wybraliśmy właśnie ten fragmentem trasy. Przy plaży znajduje się parking, na którym można pozostawić samochód. Jest też niewielki plac zabaw.

zachód słońca

Ścieżka do Twierdzy św. Mikołaja

W miejscu, w którym kończy się kanał św. Antoniego a rzeka Krka wpada do Adriatyku, znajduje się Twierdza św. Mikołaja. Perła wśród weneckich fortyfikacji. Jedna z najpiękniejszych tego typu budowli nad Adriatykiem. O atrakcyjności twierdzy może świadczyć fakt, że wraz z czternastoma innymi obiektami we Włoszech, Chorwacji i Czarnogórze została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. System tych weneckich fortyfikacji miał za zadanie ochronę szlaków morskich i portów Adriatyku.

Twierdza św. Mikołaja jest prawie w całości otoczona morzem. Ludzie utworzyli żwirową ścieżkę, która połączyła wyspę Školjić z wysepką, na której znajduje się fort. Natomiast aby dostać się na tę pierwszą wyspę, możemy skorzystać z malowniczego pomostu, o którym wspominałam wcześniej.

Kanał św. Antoniego i Twierdza św. Mikołaja – praktyczne informacje

  • Samochód można zaparkować w okolicy plaży Škar.
  • Wejście na promenadę jest bezpłatne.
  • Twierdzę można zwiedzać jedynie podczas wykupionej wycieczki łodzią z Szybeniku. Od strony ścieżki spacerowej da się jedynie podejść pod mury twierdzy.
Twierdza św. Mikołaja

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *