Nie spodziewałam się po tym spacerze wielkiego wow, a jednak Roztocze po raz kolejny mile nas zaskoczyło. Teren, przez który poprowadzona jest ok. 2 km ścieżka przyrodnicza Kobyle Jezioro bardzo nam się spodobał. Na trasie mamy m.in. przepiękny sosnowy las z czarną jagodą i borówką brusznicą w runie, a gdzieniegdzie z kępkami wrzosów. Szlak prowadzi groblami pomiędzy torfowiskami i zarastającymi zbiornikami. Ze zbiorowisk leśnych można podziwiać zarówno bór bagienny, wilgotny, jak i suche bory sosnowe. Trasa jest krótka i urozmaicona – w sam raz na wycieczkę z dziećmi lub gdy brakuje nam pomysłu na luźne popołudnie.

Rezerwat Źródła Tanwi

Ścieżka przyrodnicza Kobyle Jezioro poprowadzona jest na terenie rezerwatu przyrody Źródła Tanwi. Obejmuje on obszar źródliskowy najbardziej znanej roztoczańskiej rzeki – Tanwi, będącej również jedną z najczystszych rzek w Polsce. Został utworzony w celu ochrony naturalnych torfowisk należących na Roztoczu do rzadkości oraz otaczających je borów bagiennych. Rezerwat Źródła Tanwi leży na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego

Rezerwat przyrody Źródła Tanwi

Ścieżka przyrodnicza Kobyle Jezioro – dojazd, parkowanie

Ścieżka przyrodnicza Kobyle Jezioro rozpoczyna się na obrzeżach niewielkiej miejscowości Huta Złomy. Trasa oznaczona jest białymi kwadratami z czerwoną przekątną czerwona ścieżka edukacyjna. Po drodze przygotowano kilka tablic informacyjnych, dzięki którym poznamy ciekawostki o terenie, przez który jest poprowadzona, zwłaszcza o roślinności, jaką można spotkać w rezerwacie (są to np. rosiczka, borówka bagienna, bagno zwyczajne). Całość trasy ma zaledwie 2 km i tworzy pętlę.

Samochód zostawiliśmy na niewielkim parkingu w przysiółki Złomy Ruskie, na początku szlaku. Znajdują się tu też tablice informujące o rezerwacie oraz kamienny krzyż bruśnieński, charakterystyczny dla roztoczańskiego krajobrazu. Po drugiej stronie drogi zaś mogliśmy obserwować pasące się konie.

Spacer ścieżką przyrodniczą Kobyle Jezioro

Początkowo ruszyliśmy szeroką drogą wraz z niebieskimi znakami szlaku PTTK. Po dojściu do pierwszego rozlewiska czekał nas do pokonania niewielki mocno błotnisty kawałek drogi. Warto się nie zrażać tą przeszkodą, to był jedyny taki moment na całej trasie. W tym miejscu stała też tablica informująca o borze bagiennym.

Krzyż bruśnieński w miejscowości Huta Złomy
Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
Rezerwat przyrody Źródła Tanwi

Po chwili szlak niebieski odbił lekko na prawo. Gdybyśmy wędrowali nim dalej, dotarlibyśmy w okolicę Wielkiego Działu, na którego zboczach znajduje się jedno z większych na Roztoczu skupisk bunkrów Linii Mołotowa. O podobnych bunkrach możesz przeczytać u nas w opisie wycieczki na Krągły Goraj i Długi Goraj. Wszystkie te trzy wzniesienia tworzą tzw. Koronę Roztocza. Znaki naszego szlaku natomiast  kazały nam skręcić ostro w lewo i wąską ścieżką wędrować pomiędzy dwoma bagnami. Do pokonania mieliśmy też pierwszy niewielki mostek.

Ścieżka przyrodnicza Kobyle Jezioro
Kobyle jezioro

Kilkadziesiąt metrów dalej ścieżka weszła w piękny sosnowy las. Po lewej stronie między drzewami widzieliśmy spore zarastające jezioro. To być może w nim utopiła się źrebna kobyła, o której wspomina legenda i od której pochodzi nazwa ścieżki przyrodniczej Kobyle jezioro. Po drodze minęliśmy paśnik i lizawkę. W runie rosło sporo borówki brusznicy i czarnej jagody (w naszej rodzinie również na nią mówimy borówka).

Ścieżka przyrodnicza Kobyle jezioro
paśnik i lizawka
Ścieżka przyrodnicza Kobyle jezioro

Po kolejnych kilkuset metrach, po dojściu do kolejnego bagna szlak zakręcił w lewo. W miejscu tym spotkaliśmy kilka kępek wrzosów, które właśnie rozpoczynały kwitnienie, dodając dodatkowego uroku miejscu.

wrzosy
borówka brusznica
Ścieżka przyrodnicza Kobyle jezioro

Krótki marsz wzdłuż brzegu mokradła i znów pokonując mostek, weszliśmy na groblę oddzielająca dwa jeziora. Po chwili doszliśmy do pomostu wchodzącego w głąb jednego z tych torfowisk. Niestety poziom wody był na tyle duży, że wejść na niego znajdowało się pod wodą. Jedynie tata skorzystał z tej atrakcji, pokonując pierwsze metry po chybotliwej kłodzie.

Ścieżka przyrodnicza Kobyle jezioro
Na szlaku
pomost wychodzący w torfowisko
Ścieżka przyrodnicza Kobyle jezioro

Ścieżka ponownie lekko zakręciła i zrobiła się dużo węższa. W pewnym momencie odbiła mocno w prawo od jeziora i niespodziewanie czekało na nas krótkie, acz strome podejście. Wdrapawszy się na górę, zaczęliśmy wracać lasem w kierunku parkingu. Jeszcze przed samym końcem znajduje się niewielka polana, z miejscem do odpoczynku.

południoworoztoczański park krajobrazowy
Ścieżka przyrodnicza Kobyle jezioro
południoworoztoczański park krajobrazowy

Ścieżka przyrodnicza Kobyle Jezioro – praktyczne informacje:

  • Początek ścieżki przyrodniczej i dogodny parking znajduje się na końcu wsi Huta Złomy, w przysiółki Złomy Ruskie (50.287523, 23.354631)
  • UWAGA! Niech Was nie zmyli wózek na zdjęciach. Trasa jest zdecydowanie niewózkowa! Zapomniałam zabrać niestety nosidła. Daliśmy radę, choć były momenty ciągnięcia wózka zamiast pchania lub noszenia Najmłodszego na rękach i wózka również. Na szczęście jest wyjątkowo lekki (<5 kg).
  • Warto więc założyć wygodne buty, a także zabrać ze sobą spray na komary.
  • Trasa jest dobrze oznaczona, choć niektóre pomosty dawno nie były odnawiane. Nie ma również wiat na ostatniej polanie – miejscu odpoczynku, które można zobaczyć na starszych zdjęciach w internecie.

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *