Między kominami kombinatu a blokami najmłodszej krakowskiej dzielnicy – Nowej Huty odnaleźć można ślady obecności człowieka na tych terenach z o wiele wcześniejszych czasów. Kopiec Wandy, bo to o nim dziś będzie mowa, skrywa wiele tajemnic.

Kopiec Wandy - widok

Kopiec Wandy i jego legendy

Czy jest to miejsce pochówku legendarnej córki Kraka, Wandy, która to nie chciała poślubić Niemca i rzuciła się w nurt Wisły? Czy może jest to miejsce celtyckiego kultu, fragment większego cmentarzyska? Według innych podań być możemy mamy tu element celtyckiego kalendarza? W wybrane dni w roku (4 XI oraz 6 II), stojąc na Kopcu Wandy, zachodzące słońce widziane jest dokładnie nad Kopcem Kraka. Podobna sytuacja ma miejsce ze wschodem słońca obserwowanym z tego drugiego wzniesienia (1 V oraz 10 VIII).

Punkt widokowy i polana piknikowa

Choć najmniejszy (14 m) i najmniej popularny z krakowskich kopców kopiec Wandy stanowi ciekawy punkt widokowy na mapie naszej dzielnicy. Panorama nie jest może bardzo rozległa, a niektóre drzewa częściowo przysłaniają widok. Możemy próbować wypatrzeć krakowskie charakterystyczne budynki takie, jak kominy elektrociepłowni Łęg, biurowiec błękitek, a bliżej – mogilski klasztor oo. cystersów. Na ostatnim planie oczy cieszą beskidzkie szczyty, ale podobno niekiedy widoczne są również Tatry.

Widok z Kopca Wandy

W ostatnich latach łąka u podnóża kopca została dobrze zagospodarowana. Znajdziemy tam ławki, leżaki, nasadzenia ozdobnych roślin, a trawa jest regularnie koszona. Podziwianie widoków można więc zakończyć piknikiem.

Jak dotrzeć do kopca Wandy?

Do Kopca Wandy możliwy jest dojazd tramwajem, albo do przystanku Kopiec Wandy, albo Kombinat. Z tego drugiego trzeba jeszcze dojść ok. 20 min, wzdłuż ulicy Ujastek.

Dojazd samochodem powinien być możliwy od strony Fortu Mogiła. Z ulicy Igołomskiej należy skręcić w lewo, w kierunku bramy nr 4 krakowskiego kombinatu.

Kopiec Wandy i alejka

Kopiec Wandy rowerem z nad Zalewu Nowohuckiego

Ja natomiast odwiedziłam to miejsce rowerem w ramach wieczornej chwili tylko dla mamy. Taką wycieczkę można połączyć z wizytą nad Zalewem Nowohuckim. Aby dojechać znad zalewu do Kopca Wandy, należy podążać ścieżką rowerową w górę al. Solidarności, najlepiej tą po prawej stronie. Po przejechaniu pasów od razu należy skręcić w prawo, w dość szeroki chodnik. Jazda w ruchu ulicznym będzie związana z dużym problem z lewoskrętem, dlatego proponuję jazdę chodnikiem. Jest on mało uczęszczany przez pieszych. W pewnym momencie chodnik skręca w lewo, przekracza tory tramwajowe i zamienia się w wygodną asfaltową alejką. Po ok. 250 m naszym oczom ukaże się Kopiec Wandy.

Trasa Zalew Nowohucki – Kopiec Wandy to ok. 2 km.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *