Kiedy podczas naszej wyprawy po Chorwacji dotarliśmy na Korčulę, urzekła nas swoim krajobrazem. W przewodniku przeczytaliśmy o 60-procentowym zalesieniu tej wyspy, co od razu zauważyliśmy. Jeśli czytasz nasze wpisy dłużej, to wiesz, że lubimy aktywnie spędzać czas, zwłaszcza ruszyć na szlaki. Korčula też miała do zaoferowania nam trasy piesze. Jakie wycieczki udało nam się zrealizować?

szlaki piesze korcula

Smokvica i spacer na punkt widokowy

Smokvica to niewielka miejscowość na zachodnich stokach Korčuli. Okolica słynie też z winnic, w których produkuje się wyjątkowo smaczne wina. Gdy zatrzymaliśmy się w Smokvicy wypatrzyliśmy drogowskaz na punkt widokowy. Oczywiście postanowiliśmy udać się na mały spacer.

Trochę za strzałkami, trochę na wyczucie, bo za ostatnimi zabudowaniami ich nie było, dotarliśmy na punkt widokowy nad miejscowością. Naszym oczom ukazała się piękna panorama okolicy i kolejnych chorwackich wysp.

Poniżej zaznaczyliśmy orientacyjny przebieg trasy na zrzucie z mapy Google. Niestety nie wszystkie ścieżki są widoczne na dostępnych mapach.

Smokvica – szlak na punkt widokowy

Pierwszy drogowskaz znajduje się przy głównej drodze, w okolicach kościoła. Kieruje na punkt widokowy sv. Rok. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się kolejny, natomiast dalej ich brakuje. Należy się kierować w górę, w kierunku wschodnim.

Przy ostatnich zabudowaniach znajduje się strzałka, która kieruje na prawo do niedużej kaplicy, natomiast do punktu widokowego należy iść bardziej na lewo i w górę. Droga w tym miejscu robi nieduży zawijas.

Dalej należy wędrować dość szeroką drogą, cały czas po górę. Na prawo zaczyna nam się otwierać panorama na okolice Smokvicy – lasy, pola, sady, winnice.

krajobraz Korculi

Po dojściu do skrzyżowania trasa zakręca ostro w lewo, o czym informuje kolejny drogowskaz. W tym miejscu znajdują się też urocze stare winnice, które przez chwilę towarzyszą dalszej wędrówce.

Za winnicami niespodziewanie polna droga zamienia się w… chodnik, który przez las (cały czas pod górę) wyprowadza na szczyt. Znajduje się tam krzyż i maszt z flagą. I oczywiście piękne widoki do podziwiania.

Powrót tą samą trasą.

Jakie jeszcze szlaki Korculi udało nam się przejść?

Prawdziwą wycieczką górską podczas naszego pobytu na Korčuli było zdobycie jednego z najwyższych jej szczytów – wzgórza Kom (508 m n.p.m.). Najwyższe wzniesienie Korčuli (Klupca 560 m n.p.m.) nie jest atrakcyjne, za to z wierzchołka Kom rozpościerają się przepiękne widoki we wszystkie strony świata. Widać zarówno chorwackie wybrzeże na stałym lądzie, półwysep Pelješac, jak i okoliczne wyspy: Lastovo, Hvar czy Vis.

Szlak na Kom

Szlak na Kom zaczyna się około 6 km za miejscowością Blato w kierunku wschodnim. Wśród winnic i sadów owocowych znajduje się tam jedno gospodarstwo, które prowadzi też restaurację – Mala Kapja. Przy drodze ustawiono drogowskazy kierujące na Kom. Na poboczu pod rozłożystą sosną znajdzie się miejsce do zaparkowania kilku samochodów.

Tak jak wszystkie szlaki w Chorwacji tak i szlaki Korčuli oznaczone są czerwoną kropką lub kreską, a w miejscach trudniejszych orientacyjnie – zastosowano czerwone strzałki i napisy. Większość trasy na Kom idzie się cały czas mocno pod górę. Początkowo przez las, później przez skarłowaciałe zarośla, a na grzbiecie, już nieco mniej stromo, do pokonania jest też kilka skałek – nasze dzieciaki bez problemu sobie poradziły i bardzo lubią takie atrakcje na trasie.

W drodze na Kom miniecie wejście do jaskini (krótkie dojście na lewo od szlaku). Uwaga, żeby nie wpaść do środka. Nieco dalej napotkacie też nieco zniszczone miejsce odpoczynku.

Szczyt jest skalisty i niezalesiony, dzięki temu możemy podziwiać piękną panoramę we wszystkich kierunkach świata. Tuż pod wierzchołkiem, po wschodniej stronie umieszczono metalową skrzynkę z zeszytem i pamiątkową pieczątką.

Zejście na dół tą samą drogą, choć pod samym szczytem znaleźliśmy drogowskazy informujące o szlaku do Blato. Niestety nie wiemy, jak on wygląda, czy jest dobrze oznaczony i możliwy do przejścia. Nie znaleźliśmy go też na mapach. Wg napisów dojście powinno zająć 2h 40 min, ale zalecamy uwzględnić spory zapas czasu.

Szlak na Kom – praktyczne informacje

  • Wg mapy dojście z Mala Kapja na Kom powinno zająć około 1h (z dziećmi oczywiście odpowiednio dłużej)
  • Długość trasy to 2 km w jedną stronę, przewyższenie – 356 m.
  • Na trasę należy zabrać zapas wody. Nie ma możliwości uzupełnienia jej zapasów po drodze.

Sprawdź, jakie atrakcje jeszcze czekają na Was na wyspie Korčula.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *