Jeśli szukasz leśnych przygód w mieście, Las Witkowicki ma do zaoferowania moc atrakcji. Zwłaszcza dla dzieci. Jest dróżka prowadząca spokojnie wzdłuż potoku lub leśne ścieżki pnące się stromo pod górę, a za chwilę opadające ostro w dół, to zaś znów przecinające co jakiś czas potok. Można go pokonać po przygotowanych kładkach lub zrezygnować z ich pomocy. A brodzenie w wodzie, czy to na bosaka, czy w kaloszach, to przecież to co mali odkrywcy świata lubią bardzo. Na koniec czeka na nich jeszcze ukryty w lesie plac zabaw.

Rzeczka Bibiczanka w Lesie Witkowickim
Las Witkowicki

Kilka faktów o Lesie Witkowickim

Las Witkowicki stanowi fragment zachowanego naturalnego lasu łęgowego i grądowego. Tego typu siedliska były charakterystyczne dla terenów pól uprawnych i łąk. Zlokalizowany jest na terenie dawnej wsi Witkowice, dziś mieszczącej się już w obrębie miasta Krakowa. Niepowtarzalnego charakteru Lasowi Witkowickiemu nadaje przepływająca przez niego rzeczka Bibiczanka. Las Witkowicki od 2010 stanowi użytek ekologiczny.

Spacer w Lesie Witkowickim
Las Witkowicki

Leśny Park Witkowice – praktyczne wskazówki

  • Las Witkowicki, choć nazwany jest parkiem, ma typowy dziki leśny charakter. Warto więc pamiętać o odpowiednim obuwiu.
  • Jeśli zabierzemy kalosze, da to możliwość dzieciom beztrosko brodzić po wodzie. W upalne dni dobre będą np. sandały.
Bibiczanka
las w Krakowie w Witkowicach
  • Jeśli chcielibyśmy wybrać się z wózkiem, powinniśmy dać radę pokonać główną ścieżkę wzdłuż Bibiczanki. W niektórych miejscach może być konieczność krótkiego przeniesienia wózka. Poza naszym zasięgiem pozostają wówczas liczne boczne ścieżki – są wąskie i zwykle bardzo strome.
  • Dobrym pomysłem może być odwiedzenie parku w ramach wycieczki rowerowej.
  • Na terenie lasku wytyczono ścieżkę edukacyjną, przygotowano też sporo miejsc do odpoczynku.
Leśna Kryjówka w Witkowicach
Leśna Kryjówka w Witkowicach

Las Witkowicki – dojazd, parkowanie

Dla odwiedzających Las Witkowicki przygotowano parkingi od strony ul. Witkowickiej. Droga ta przecina Leśny Park Witkowice na dwie części. Jeśli w planach mamy odwiedzić plac zabaw, należy wybrać południowy fragment lasu. Do placu zabaw można też podjechać od strony ul. Bibickiej.

Las Witkowicki z dzieckiem

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *