Sierociniec dla niedźwiedzi w miejscowości Kuterevo jest ciekawą propozycją na wycieczkę, przy gorszej pogodzie albo jako dodatkowa atrakcja w czasie drogi z Polski na wybrzeże Chorwacji. U nas idealnie sprawdził się jako plan B, gdy na niebie zaczęły się zbierać czarne chmury, a my zmierzaliśmy właśnie na górską wędrówkę w Parku Narodowym Północnego Welebitu. Po wizycie u miśków na szczęście jeszcze udało nam się powędrować. Sprawdź, dokąd dotarliśmy, bo było to jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji, które zobaczyliśmy podczas podróży w 2022 roku.

Skąd niedźwiedzie w Kuterevie?

Sierociniec dla niedźwiedzi w Kuterevie został utworzony w celu opieki nad niedźwiedziami brunatnymi, które nie są już w stanie żyć na wolności. Placówka znajduje się przy granicy Parku Narodowego Północnego Welebitu. To górskie pasmo jest domem dla bardzo dużej liczby niedźwiedzi . Wychowankowi sierocińca są natomiast osobniki, które zostały zabrane z nielegalnego zoo, potrącił je samochód, bądź urodziły się w ogrodzie zoologicznym, ale z różnych przyczyn nie mogły tam dalej mieszkać.

Kuterevo – Sierociniec dla niedźwiedzi
Sierociniec dla niedźwiedzi w Kuterevie

Mieszkańcy sierocińca

W sumie w Kuterevie mieszka obecnie dziewięć niedźwiedzi brunatnych, choć nie ma pewności, że wszystkie osobniki uda się zobaczyć. Zwierzęta mają przygotowane spore wybiegi z dużą ilością zieleni, w której mogą akurat być schowane. Każdy wybieg ogrodzony jest elektrycznym pastuchem. Podczas naszej wizyty udało nam się zobaczyć siedmioro niedźwiadków. Niektóre spacerowały, inne wylegiwały się.

niedźwiedź

Na terenie ośrodka rozmieszczono też tablice ukazujące różne ciekawostki o niedźwiedziach. Można się dowiedzieć co w danej porze roku jedzą, jakie są duże albo które gatunki gdzie występują.

Kuterevo - tablice informacyjne

Niedźwiedzie to nie jedyni mieszkańcy Kutereva. Dla naszych miastowych dzieci atrakcją były również kury, gęsi, kozy czy kucyki 🙂

koniki
Kuterevo

Kuterevo – informacje praktyczne

  • Wstęp do sierocińca w Kuterevie jest bezpłatny, choć jeśli ma się taką możliwość można ośrodek wesprzeć darowizną, bądź zakupić jakąś pamiątkę.
  • Przygotowano nieduży parking – współrzędne: 44.822275, 15.141339
  • Obserwowanie zwierząt zajęło nam ok. 1,5 – 2 h.
  • Dostępna jest niewielka kawiarnia.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *