Od kiedy zapanowała pandemia w lasach, górach i na szlakach zrobiło się tłoczno. Powiedziałabym nawet, że bardzo tłoczno. Z jednej strony to dobrze, że ludzie coraz bardziej zaczęli doceniać czas spędzony na łonie natury, z drugiej jednak coraz trudniej znaleźć spokojne miejsce. Dla nas jest też to dodatkowa motywacja, żeby szukać nowych, ciekawych lokalizacji na spacery i wycieczki. Tym sposobem w ostatnim czasie odwiedziliśmy las w Goszczy, który w naszym wypadku miał być alternatywą dla Puszczy Niepołomickiej.

Las w Goszczy
Paśnik

Za co polubiliśmy las w Goszczy?

Lubię Puszczę Niepołomicką, ale muszę Wam powiedzieć, że Las w Goszczy trochę bardziej u nas zapunktował. Niewątpliwie zaletą Puszczy Niepołomickiej jest jej duża powierzchnia. Jednak w naszym wypadku jeszcze nie jesteśmy w stanie wykorzystać tego potencjału, bo zasięg naszych spacerów jest jeszcze dość krótki. Choć las w Goszczy jest trochę mniejszy, spokojnie wystarczy na porządny spacer. Chcesz wiedzieć, za co tak go polubiliśmy?

  • Teren, na którym znajduje się las w Goszczy jest bardzo urozmaicony. Są i pagórki, i małe wąwozy.
  • Większość ścieżek to zdecydowanie zwykłe leśne ścieżki i jest ich bardzo dużo.
Las w Goszczy
Las w Goszczy
Las w Goszczy
  • W środku lasu znajduje się super polana z przygotowanym miejscem na ognisko, ławeczkami, wiatą. Na spacerze byliśmy późną jesienią, kiedy już praktycznie wszystkie drzewa zrzuciły swoje liście, a co zatem z tym się wiąże, na ziemi był porządny liściasty dywan. Teren wokół miejsca ogniskowego był dokładnie na odpowiednią odległość oczyszczony z liści, zapewniając bezpieczeństwo podczas palenia ognisk – widać, że leśnictwo dobrze dba o to miejsce i bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dodatkowo były przygotowane kijki na kiełbaski.
Miejsce ogniskowe w okolicy Krakowa
Miejsce ogniskowe w okolicy Krakowa
Miejsce ogniskowe w okolicy Krakowa
Miejsce ogniskowe w okolicy Krakowa
  • Wydaje nam się, że Las w Goszczy nie jest jeszcze tak bardzo popularnym kierunkiem weekendowych spacerów w okolicy Krakowa jak Puszcza Niepołomicka czy Dolinki Podkrakowskie.
Kapliczka myśliwska
Kapliczka Myśliwska

Las w Goszczy – dojazd i parkowanie

Las w Goszczy będzie dobrym kierunkiem na spacer zwłaszcza dla mieszkańców północnych i wschodnich obszarów Krakowa. Nam dojazd z Nowej Huty zajmuje ok. 30 minut, czyli tyle samo co do Puszczy Niepołomickiej. Dojazd możliwy jest od strony drogi krajowej nr 7. Przed miejscowością Widoma należy skręcić w prawo do Zalesia. Inną opcją jest dojazd przez mniejsze podkrakowskie miejscowości. Warto wybrać ten wariant, jeśli spodziewamy się korków na „siódemce”.

Dojeżdżając od strony Zalesia lub Woli Więcławskiej, możemy zostawić samochód na skraju lasu (50.189871, 20.027190). W tym miejscu zaczyna się szeroka droga dojazdowa do polany biwakowej, zamknięta dla ruchu kołowego szlabanem. Jest to miejsce, w którym zatrzymuje się zdecydowana większość odwiedzających las w Goszczy. Samochody zostawiają oni na szerokim poboczu.

Jeśli natomiast pojedziemy dalej przez las, to po ok. 1 km po lewej stronie znajdziemy niewielki parking. W dniu naszej wycieczki w tym miejscu zaparkowane były tylko 2–3 samochody a na początku lasu minimum kilkanaście. Współrzędne 50.189337, 20.040681.

Las w Goszczy parking
Parking, na którym zostawiliśmy samochód

Szlaki i ścieżki spacerowe

W lesie w Goszczy nadleśnictwo Miechów przygotowało dla dzieci ścieżkę edukacyjną Zostań pomocnikiem Leśnika. Takie ścieżki zostały również opracowane w Puszczy Niepołomickiej i w Lesie Zabierzowskim, a po zrealizowaniu dwóch z nich można zdobyć odznakę Pomocnika Leśnika. W terenie znajdują się jedynie słupki z numerami zadań. Aby przejść trasę, należy nabyć lub wydrukować odpowiedni zeszyt z zadaniami, który można pobrać TU.

ścieżka edukacyjna zostań pomocnikiem leśnika
Las w Goszczy - ścieżka edukacyjna zostań pomocnikiem leśnika

Przez Las w Goszczy przebiega również Małopolska Droga św. Jakuba. Ponadto wyznaczono 3 trasy do uprawiania nordic walking. Las w Goszczy bogaty jest w liczne ścieżki, dzięki którym można spacerować do woli, zataczać większe lub mniejsze pętle. Zerknijcie na mapkę na końcu wpisu z naszą trasą wycieczki, na której dość dobrze odwzorowane są również inne leśne ścieżki – jest w czym wybierać.

Małopolska droga św. Jakuba
trasy do Nordic walking

Uwaga! Jeśli planujecie wybrać się do lasu w Goszczy z wózkiem dziecięcym, to taka możliwość jest jedynie na drodze dojazdowej do polany biwakowej (widoczna na poniższym zdjęciu). Pozostałe ścieżki doskonale nadadzą się na spacer w chuście, nosidle bądź na własnych nóżkach.

Las w Goszczy

Trasa naszego spaceru:


Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *