Od kiedy zapanowała pandemia, w lasach, górach i na szlakach zrobiło się tłoczno. Powiedziałabym nawet, że bardzo tłoczno. Z jednej strony to dobrze, że ludzie coraz bardziej zaczęli doceniać czas spędzony na łonie natury, z drugiej jednak coraz trudniej znaleźć spokojne miejsce do odpoczynku. Nowa rzeczywistość zmotywowała nas do tego, żeby poszukać nowych, ciekawych lokalizacji na spacery i wycieczki. Tym sposobem w ostatnim czasie odwiedziliśmy las w Goszczy, który w naszym wypadku miał być alternatywą dla bardziej turystycznej Puszczy Niepołomickiej.
Za co polubiliśmy las w Goszczy?
Lubię Puszczę Niepołomicką, ale muszę przyznać, że las w Goszczy trochę bardziej u nas zapunktował. Mimo że zaletę Puszczy Niepołomickiej stanowi jej duża powierzchnia, my nie jesteśmy w stanie wykorzystać tego potencjału, bo zasięg naszych spacerów jest jeszcze dość krótki. Las w Goszczy jest trochę mniejszy, mimo tego spokojnie wystarczy na porządny spacer. Poza tym:
- Teren lasu w Goszczy urozmaicają liczne pagórki i małe wąwozy.
- W przeciwieństwie do Puszczy Niepołomickiej (pełnej szerokich asfaltowych i szutrowych dróg) tu przeważają zwykłe leśne ścieżki.
- W środku lasu znajduje się super polana z przygotowanym miejscem na ognisko, ławeczkami i wiatą. Na spacerze tutaj byliśmy późną jesienią, kiedy już praktycznie wszystkie drzewa zrzuciły swoje liście, a więc na ziemi znajdował się porządny liściasty dywan, ale teren wokół paleniska był odpowiednio przygotowany, by zapewnić bezpieczeństwo podczas palenia ognisk – widać, że leśnictwo dobrze dba o to miejsce. Co ciekawe, mogliśmy nawet skorzystać z przygotowanych wcześniej kijków na kiełbaski.
- Wydaje nam się, że las w Goszczy nie jest jeszcze tak bardzo popularnym kierunkiem weekendowych spacerów w okolicy Krakowa jak Puszcza Niepołomicka czy Dolinki Krakowskie.
Las w Goszczy – dojazd i parkowanie
Las w Goszczy będzie dobrym kierunkiem na spacer zwłaszcza dla mieszkańców północnych i wschodnich obszarów Krakowa. Podróż z Nowej Huty zajmuje około 30 minut, czyli tyle samo co do Puszczy Niepołomickiej. Dojazd możliwy jest od strony drogi krajowej nr 7. Przed miejscowością Widoma należy skręcić w prawo do Zalesia. Inną opcją dojazdu stanowi trasa przez mniejsze podkrakowskie miejscowości. Warto wybrać ten wariant, jeśli spodziewamy się korków na „siódemce”.
Dojeżdżając od strony Zalesia lub Woli Więcławskiej, możemy zostawić samochód na skraju lasu (50.189871, 20.027190). W tym miejscu się zaczyna szeroka droga dojazdowa do polany biwakowej, zamknięta dla ruchu kołowego szlabanem. Jest to miejsce, w którym się zatrzymuje zdecydowana większość osób odwiedzających las w Goszczy (samochody zostawiają na szerokim poboczu).
Jeśli natomiast pojedziemy dalej przez las, to po pokonaniu około kilometra, po lewej stronie, znajdziemy niewielki (mało oblegany) parking. W dniu naszej wycieczki stały tam tylko trzy samochody, a na początku lasu co najmniej kilkanaście. Współrzędne 50.189337, 20.040681.
Szlaki i ścieżki spacerowe
W lesie w Goszczy Nadleśnictwo Miechów przygotowało dla dzieci ścieżkę edukacyjną „Zostań pomocnikiem Leśnika”. Podobne atrakcje zostały również opracowane w Puszczy Niepołomickiej i w Lesie Zabierzowskim. Po zrealizowaniu dwóch z nich można zdobyć odznakę „Pomocnika Leśnika”. Aby wziąć udział w zabawie, najpierw należy wydrukować odpowiedni zeszyt z zadaniami, który można pobrać TU – a następnie rozwiązać zadania, których numery odpowiadają kolejnym słupkom zlokalizowanym na trasie ścieżki edukacyjnej.
Przez las w Goszczy przebiega również Małopolska Droga św. Jakuba, fragment długodystansowego szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela. Ponadto wyznaczono trzy trasy do uprawiania nordic walking. Dzięki wielu leśnym ścieżkom można spacerować do woli, zataczać większe lub mniejsze pętle. Zerknijcie na mapkę na końcu wpisu z naszą trasą wycieczki, na której dość dobrze odwzorowane są również inne leśne ścieżki – jest w czym wybierać!
Uwaga! Spacer po lesie z wózkiem dziecięcym jest możliwy tylko po drodze dojazdowej do polany biwakowej (widoczna na poniższym zdjęciu). Pozostałe ścieżki doskonale się nadadzą na spacer w chuście, nosidle bądź na własnych nóżkach.
Trasa naszego spaceru:
Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś dorzucić coś od siebie albo masz jakieś pytanie.
Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?
- Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
- Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.