Kiedy nie można sobie pozwolić na dłuższe i dalsze wycieczki, a ciągnie człowieka do lasu, warto go poszukać w najbliższej okolicy. I co z tego, że mieszkamy w dużym mieście. Las w Krakowie też się znajdzie, i to nie jeden. Kto ma niezaspokojoną potrzebę obcowania z dziką przyrodą?
Gdzie znajdziemy las w Krakowie?

Zebraliśmy propozycje leśnych lub prawie leśnych wycieczek w naszym mieście. Niektóre miejsca są nam bardzo dobrze znane i niejeden już raz w nich byliśmy. Inne odwiedziliśmy w minionym roku po raz pierwszy. Co do niektórych pozycji, nawet nie wiedzieliśmy, że w Krakowie jest taki las. Są też miejsca, które znalazły się na naszej liście do realizacji w najbliższym czasie. A Wy dopisalibyście coś do naszego zestawienia?

Las Wolski

Największy las w Krakowie, z licznymi szlakami i atrakcjami. ZOO, Kopiec Kościuszki i Piłsudskiego, Rezerwat Panieńskie Skały, Klasztor oo. Kamedułów na Bielanach. W lesie tym można zorganizować niejedną wycieczkę.

Skałki Twardowskiego

Jeden z większych kompleksów leśnych w Krakowie, bardzo popularny wśród mieszkańców, więc w weekend jest bardzo tłoczno. Jednak w dzień powszedni jest tu spokojnie. Liczne skałki, pozostałości starych kamieniołomów, zalew Zakrzówek, jaskinie. Ścieżki zarówno asfaltowe jak i zwykłe. Doskonałe miejsce na spacer z wózkiem czy wycieczkę rowerową albo odkrywanie dzikiej przyrody.

Las na Zakrzówku w Krakowie

Lasek Mogilski

Niewielki las łęgowy na obrzeżach Nowej Huty, nad Wisłą. Miejsce bardzo dzikie, choć z alejkami asfaltowymi. Idealna propozycja na spacer z wózkiem lub rowerkiem biegowym, głównie dla mieszkańców wschodniej części miasta.

Las w Krakowie - lasek Mogilski

Las Łęgowski

Kolejny nadrzeczny las w Krakowie. Zlokalizowany niedaleko Lasku Mogilskiego. Przygotowana ścieżka dydaktyczna. Wycieczkę do tego lasu warto połączyć ze spacerem lub piknikiem nad brzegiem Wisły.

Las w Krakowie - Las Łęgowski

Las Witkowicki (Leśny Park Witkowice)

Dużo leśnych ścieżek, strumyk, który kilkukrotnie można przekraczać po kładkach bądź brodząc w wodzie, plac zabaw Leśna Kryjówka, ścieżka dydaktyczna. Idealne miejsce na spacer z dziećmi. Nie wszystkie ścieżki dostępne są dla wózków i rowerów.

Las Witkowicki

Park Lotników Polskich (Park AWF)

Może nie las, ale jeden z większych parków w Krakowie, porośnięty licznym różnorodnym drzewostanem. Teren bardzo urozmaicony. Liczne alejki asfaltowe sprawdzą się na spacer z wózkiem, rowerem, hulajnogą czy rolkami. W parku przygotowano sporo miejsc do odpoczynku, plac zabaw, zwierzostrefę, pumptrack, a ostatnio powstał staw. Tuż obok zlokalizowany jest Ogród Doświadczeń.

Park Lotników Polskich

Lasy Tynieckie

Lasy Tynieckie oficjalnie leżą jeszcze na terenie Krakowa, choć wydawałoby się, że już poza jego granicami. Tuż obok, nad brzegiem Wisły, znajduje się klasztor oo. Benedyktynów w Tyńcu. Przez teren tego lasu w Krakowie, wiedzie szlak turystyczny, którym wędrując, można dotrzeć do kilku punktów widokowych (Kowadza, Wielkanoc) czy rezerwatu Skołczanka.

Mniej znany las w Krakowie:

Tam nas jeszcze nie było, ale wkrótce zamierzamy to zmienić:

  • Uroczysko Rząska
  • Uroczysko Skotniki
  • Użytek ekologiczny Doliną Prądnika
  • Uroczysko Górka Pychowicka
  • Uroczysko Kostrze

Które miejsca udało się Wam już odwiedzić? Które są Waszymi ulubionymi?


Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *