Szukasz trochę dzikiej przyrody w wielkim mieście? Lasek Łęgowski poleca się dla każdego i na każdą porę roku. Choć niewielki, polubiliśmy go od pierwszego spaceru. Częściowo zagospodarowany, ale w harmonii z jego miejską dzikością. Możesz pójść na spacer bitą dróżką, po której bez problemu przejedziesz rowerem, rowerkiem biegowym czy wózkiem dziecięcym, bądź skręcić w leśną ścieżkę i poszukać śladów saren i dzików. A później koniecznie przekrocz wał przeciwpowodziowy, by przespacerować się wzdłuż dzikiej Wisły lub nad jej brzegiem zatrzymać się na piknik. W tym roku, tak szczególnym, kiedy nie możemy pozwolić sobie na dalekie wyprawy, zawitaliśmy w jego progach dwa razy. Z pewnością jeszcze się tu wybierzemy, by z jeszcze większą uważnością odnaleźć ślady zwierząt, a może poszukać roślin jadalnych.

Skąd się wziął w mieście Lasek Łęgowski?
Lasek Łęgowski to fragment pierwotnego lasu łęgowego, porastającego tereny zalewowe Wisły. Dziś odgrodzony jest od rzeki wałem przeciwpowodziowym, więc nie docierają do niego wody powodziowe. Z tego powodu stopniowo zmienia swój charakter. Nieopodal znajduje się drugi podobny fragment lasów porastających niegdyś dolinę Wisły – Lasek Mogilski.
Co ma do zaoferowania Lasek Łęgowski?
Przyrodnicze atrakcje Lasku Łęgowskiego, prezentuje najlepiej Spacerownik „Chodźże na pole” opracowany przez fundację Dzieci w Naturę. Koniecznie zerknijcie do tego bezpłatnego e-book przed wycieczką. Warto skorzystać m.in. z przygotowanej w nim mapki. My od siebie dorzucamy poniższą listę atrakcji i aktywności:
- cień i chłód w upalny dzień,
- śpiew ptaków i szum wiatru,


- niewielki strumyk przepływający wzdłuż lasku, a przy parkingu przy ul. Niepokalanej Panny Marii mostek – czyje dziecko nie kocha wrzucać do wszelakiej wody kamyków czy patyków,

- wygodna bita dróżka wzdłuż strumyka – odpowiednia dla wózków dziecięcych, rowerów i rowerków biegowych,
- ścieżka dydaktyczna z grą Memory,



- huśtawka zawieszona na drzewie,
- pniaki, zwalone kłody pozwalające na wspinanie, przekraczanie, przechodzenie jak po równoważni,


- leśne ścieżki,
- stare drzewa, ślady bytowania dzików czy saren i inne ciekawostki przyrodnicze do obserwowania,


- nieopodal stadnina – możliwość obserwowania pasących się koni,

- „rzut beretem” nad Wisłę, gdzie znaleźć można wiele miejsc na piknik nad wodą,
- pola uprawne pomiędzy wałami a rzeką -> w zależności od pory roku możemy pokazać dzieciom jak rośnie np. kukurydza, zboże czy spacerować wśród pól mieniących się kolorami od chabrów i maków.



Lasek Łęgowski praktyczne informacje
Wybierając się do Lasku Łęgowskiego samochodem, możemy go zaparkować przy ul. Niepokalanej Marii Panny, przy wejściu do lasku. Tuż obok znajduje się przystanek autobusowy Lasek Łęgowski. Do lasku dostajemy się przez most nad niewielkim ciekiem wodnym. Idąc prosto, od razu dojdziemy do wału przeciwpowodziowego, którym poprowadzona jest ścieżka rowerowa, a po jego przekroczeniu zejdziemy nad Wisłę. Natomiast gdy za mostkiem skręcimy w prawo, powędrujemy ścieżką dydaktyczną w kierunku pomnika przyrody czy huśtawki. Dojazd komunikacją miejską do wspomnianego przystanku Lasek Łęgowski bądź z drugiej strony – przystanek Wiklinowa.
Nasze propozycje tras spacerowych w Lasku Łęgowskim
- Wzdłuż ścieżki dydaktycznej, tam i z powrotem – w jedną stronę nieco ponad 1 km.
- Mała pętla – zaczynamy drogą wzdłuż strumyka i gdy zaczyna ona zakręcać w prawo, my za młodnikiem odbijamy w lewo na wąską ścieżkę w głąb lasu. Przekraczamy wał (uwaga na rowery) i schodzimy nad brzeg Wisły. Dalej podążamy z biegiem wód rzeki, aż do wyraźnej drogi prowadzącej w kierunku wałów. To nią dochodzi z powrotem do lasku. Długość trasy ok. 2 km
- Duża pętla – przejście całej ścieżki dydaktycznej, a następnie dalej ulicą Wiklinową do wałów i powrót także wałem (uwaga na rowery), bądź drogą nad brzegiem Wisły jak w trasie nr 2. Całość ok. 3 km.


Nad Wisłą jesienią



Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.
Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?
- Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
- Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.
[…] Las Łęgowski […]
[…] Lasek Mogilski, podobnie jak Lasek Łęgowski, stanowi fragment nadrzecznego lasu, który kiedyś porastał tereny zalewane w trakcie powodzi przez wody Wisły. Takie lasy rosnące wzdłuż rzek i potoków nazywamy łęgami. W tym wypadku mamy łęg wiązowo-jesionowy. Z Lasku Mogilskiego nad Wisłę mamy tzw. rzut beretem, choć dziś od Wisły oddziela go wał przeciwpowodziowy i ruchliwa ulica. Jeśli chcecie połączyć odpoczynek w lesie ze spacerem nad Wisłą, zdecydowanie lepszym wyborem będzie znajdujący się nieopodal Lasek Łęgowski. […]