Pisaliśmy już o krakowskich zielonych miejscach takich jak Las Witkowicki czy Skałki Twardowskiego. Tym razem ponownie wracamy do Nowej Huty. A jeśli Nowa Huta i las, to od zawsze pierwsze co mi do głowy przychodzi – Lasek Mogilski. Byłam tam nie raz. Na spacerze, na rowerze, na majówce, na podchodach. Cisza, chłód od letniego upału, mnóstwo zieleni. Czegóż chcieć więcej?

Wejście do Lasku Mogilskiego
Wejście do Lasku Mogilskiego od strony parkingu

Skąd się wziął Lasek Mogilski?

Lasek Mogilski, podobnie jak Lasek Łęgowski, stanowi fragment nadrzecznego lasu, który kiedyś porastał tereny zalewane w trakcie powodzi przez wody Wisły. Takie lasy rosnące wzdłuż rzek i potoków nazywamy łęgami. W tym wypadku mamy łęg wiązowo-jesionowy. Z Lasku Mogilskiego nad Wisłę mamy tzw. rzut beretem, choć dziś od Wisły oddziela go wał przeciwpowodziowy i ruchliwa ulica. Jeśli chcecie połączyć odpoczynek w lesie ze spacerem nad Wisłą, zdecydowanie lepszym wyborem będzie znajdujący się nieopodal Lasek Łęgowski

Lasek Mogilski
Spacerujemy po Lasku Mogilskim

Co znajdziemy w Lasku Mogilskim?

Lasek Mogilski lubię najbardziej za to, że rządzi tu przede wszystkim przyroda. Gdyby nie alejki asfaltowe i nieliczne ławki, spacerując, można by się poczuć jak w prawdziwym lesie. Drzewa rosną nieregularnie, podszycie jest w większości gęste. Nikt tu równo nie strzyże trawników i nie przycina zbytnio drzew, chyba że ze względów bezpieczeństwa. Pozostawiono również niektóre stare, obumarłe pnie, które stanowią siedliska dla innych gatunków: grzybów, owadów, ptaków, roślin. Nikt nie przerzedza krzaków i innych zarośli. Drzewostan porastający Lasek Mogilski jest jednym z najstarszych w Małopolsce, a wybrane okazy osiągają wiek 170 lat. 

stare drzewa. Pomnik przyrody

Dla kogo polecamy spacer w Lasku Mogilskim?

  • W sam raz zwłaszcza dla mieszkańców wschodnich terenów Krakowa.
  • Idealny na spacer z wózkiem dziecięcym.
  • Dobry dla małych rowerzystów – asfaltowe alejki, brak ruchu samochodowego. 
  • Rewelacyjny na upalne dni – gęsta roślinność dobrze chroni od mocnego słońca i zapewnia dużo chłodu. 
  • Dla szukających spokoju – zwykle nie ma tu zbyt wielu ludzi.
Lasek Mogilski spacer z wózkiem dziecięcym
Gdzie w Krakowie na rower z dziećmi

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim

Na zachodnim skraju Lasku Mogilskiego schowana jest wśród starych dębów niewielka kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Opiekują się nią cystersi z pobliskiego klasztoru w Mogile. Na co dzień kaplica jest zamknięta, jedynie w maju codziennie odprawiane są nabożeństwa majowe, a w niedzielę dodatkowo msza święta (szczegółowe godziny). 
Kaplica ma bogatą historię, o której możemy szerzej przeczytać na stronie internetowej mogilskiej parafii. Wybudowana została w 1947 roku, jako wotum wdzięczność za ocalenie miasta od zniszczeń w czasie II wojny światowej. Już od 1928 roku na dębie wisiała mała drewniana kapliczka z obrazkiem Matki Boskiej przywiezionym z Jasnej Góry. Obecny kształt kaplicy w Lasku Mogilskim zawdzięczamy rozbudowie z 1986 roku. 

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim

Lasek Mogilski – jak dojechać, gdzie zaparkować, praktyczne informacje

  • Lasek Mogilski zlokalizowany jest przy ul. Longinusa Podbipięty, na wschód od Mostu Wandy.
  • Miejsc do zaparkowania jest niewiele. Zjeżdżając tuż za Mostem Wandy w niewielką uliczkę, w lewo w dół, znajdziemy nieduży parking. My zawsze właśnie tutaj parkujemy. 
  • Dojazd komunikacją miejską – przystanek Lasek Mogilski, Zakarnie (nż.), Stare Wiślisko (trochę dłuższa droga dojściowa przez Błonia Mogilskie i ul. Syrachowską). 
  • Wycieczkę do Lasku Mogilskiego można połączyć z wizytą nad Wisłą. Możliwość dojścia do przystani Yacht Klubu i przy odrobinie szczęścia obserwacji żaglówek.
  • Inna propozycja urozmaicenia to przejście na Błonia Mogilskie, gdzie można zobaczyć jedną z krakowskich pasiek. Przy błoniach znajduje się również plac zabaw.
Tablica informacyjna z planem Lasku Mogilskiego

Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

  1. […] Lasek Łęgowski to fragment pierwotnego lasu łęgowego, porastającego tereny zalewowe Wisły. Dziś odgrodzony jest od rzeki wałem przeciwpowodziowym, więc nie docierają do niego wody powodziowe. Z tego powodu stopniowo zmienia swój charakter. Nieopodal znajduje się drugi podobny fragment lasów porastających niegdyś dolinę Wisły – Lasek Mogilski. […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *