Wspomnienie naszej wycieczki na Leskowiec z Rzyk miało się ukazać już dawno temu. Była to pierwsza wycieczka w Beskidy naszego najmłodszego włóczykija, podczas której całą trasę pokonał na własnych nóżkach. Miał wtedy 3 latka. Dziś już ma 4 lata, a nosidło, które widać na zdjęciach, było wtedy z nami ostatni raz na wędrówce.
Leskowiec czy Groń Jana Pawła II
Leskowiec jest chyba najbardziej znanym szczytem Beskidu Małego, ale nie najwyższym. Popularność swoją zyskał dzięki znajdującemu się nieopodal schronisku oraz postaci Jana Pawła, który z rodzinnego miasta Wadowic na Leskowiec miał niedaleko. Dziś nawet szczyt nad schroniskiem nosi nazwę Groń Jana Pawła II i znajduje się na nim górskie sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Gór.
Najkrótszy szlak na Leskowiec
Najkrótsza szlak na Leskowiec prowadzi z Rzyk. Najlepiej dojechać na sam koniec miejscowości, do przysiółka Mydlarze. Na końcu drogi znajduje się niewielki, bezpłatny parking Nadleśnictwa Andrychów. Dalej do wyboru są dwie opcje dojścia na Leskowiec:
- Czarnym szlakiem PTTK – na końcu asfaltu należy kierować się na lewo, tuż przed parkingiem nadleśnictwa.
- Szlakiem białych serc – przechodzimy przez parking nadleśnictwa i dalej szeroką drogą lekko skręcająca na lewo.
Korzystając z obu szlaków, można odbyć wycieczkę tak, aby zatoczyć pętlę. A właściwie ósemkę, bo szlaki się ze sobą krzyżują 😉 W myśl zasady, że po większej stromiźnie lepiej jest wchodzić, wybraliśmy szlak czarny na podejście, natomiast w drodze powrotnej prowadziły nas białe serca.
Szlakiem czarnym z Rzyk na Leskowiec
Szlak czarny, pnący się prawie cały czas stromo w górę, wyprowadził nas na przełęcz między schroniskiem a szczytem Leskowca. W pierwszej kolejności skręciliśmy w prawo i razem z żółtymi i czerwonymi znakami dotarliśmy na sam wierzchołek Leskowca.
Na szczycie znajduje się widokowa polana, z której można podziwiać królową Beskidów – Babią Górę, a także Tatry. Rozległa panorama obejmuje: Beskid Żywiecki, Mały, Makowski, Wyspowy czy Gorce.
Aby dojść do schroniska, należy wrócić się do rozwidlenia szlaków i przejść jeszcze 250 metrów dalej. Zresztą schronisko jest doskonale widoczne ze szlaku.
Schronisko „Leskowiec”
Czy wiecie, że schronisko nie znajduje się na Leskowcu, ba nawet nie znajduje się pod tym szczytem? Skąd zatem taka nazwa? Jeśli zerkniecie na mapę, przekonacie się, że schronisko „Leskowiec” znajduje się pod szczytem Groń Jana Pawła II. Błędne nazewnictwo niektórzy tłumaczą pomyłką kartografów, którzy pozamieniali nazwy pobliskich szczytów.
Szlak białych serc
Jeśli nie planujecie zdobywać Gronia Jana Pawła, od razu ze schroniska wybierzcie drogę oznaczoną białymi sercami. Jeśli natomiast chcecie się wdrapać na ten szczyt i odwiedzić górskie sanktuarium, podążajcie za szlakami niebieskim i zielonym. Po zejściu z wierzchołka oba warianty się łączą, by po kolejnych kilkuset metrach ponownie rozejść się w swoich kierunkach. Szlakiem zielonym można dojść do Andrychowa, natomiast niebieskim do wsi Ponikiew i dalej do Wadowic, natomiast aby wrócić do Rzyk, należy podążać za białymi sercami (szlak skręca w lewo).
Leskowiec z Rzyk – praktyczne informacje
- Samochód najlepiej zostawić w Rzykach Mydlarzach. Dostępny jest niewielki parking nadleśnictwa Andrychów lub płatne parkingi prowadzone przez właścicieli pobliskich posiadłości.
- Szlakiem czarny na Leskowiec do pokonania jest ok. 2,5 km i niecałe 400 metrów przewyższenia. Trasa za białymi sercami jest nieco dłuższa (ok. 4 km), ale za to znacznie łagodniejsza.