Dobrze zapowiadająca się pogoda i w końcu wolny weekend nie mogliśmy inaczej wykorzystać jak na ruszenie na szlak. Wybór padł na Łopień, jeden ze szczytów w Beskidzie Wyspowym.

Długo wybierałam odpowiednią trasę niedzielnej wycieczki. Miało być nie za daleko zarówno z Krakowa, jak i z Nowego Sącza. Miała być krótka trasa, max. 5 km. Szukaliśmy cienia, ale jednocześnie trochę górskich widoków. Co by nie było nudno, chcieliśmy, żeby były jakieś minimalne atrakcje. Szukałam czegoś nowego, lub miejsca, którego dawno nie odwiedzaliśmy. I najlepiej, żeby wybrana trasa była pętlą. Nie wiedzieliśmy, jak nasz 3-latek poradzi sobie na szlaku. To miała być jego pierwsza górska wycieczka na własnych nóżkach, więc liczyłam też na możliwość łatwej modyfikacji trasy. Łopień zdobyty, 3-latek poradził sobie świetnie, wszyscy zadowoleni.
Przełęcz Rydza Śmigłego – ciekawostki, parkowanie, szlaki
Wycieczkę zaczęliśmy na przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego (zwanej też Przełęczą Chyszówki). Dojazd na przełęcz możliwy jest zarówno od strony Jurkowa, jak i od Słopnic. Na przełęczy znajduje się niewielki parking (49.681038, 20.281057). W słoneczny weekend zatrzymuje się tam sporo samochodów, miejsca więc trzeba również szukać na poboczu i w bocznych drogach.

Na przełęczy Rydza-Śmigłego znajduje się niewielka kapliczka oraz pomnik upamiętniający walki Legionów Polskich dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego, a także mała wiata z ławkami.


Jest to też dobry punkt widokowy. Przez przełęcz przebiega lub ma tu swój początek kilka szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych czy szlak narciarski. Jednym z nich jest zielony szlak pieszy z Dobrej do Łukowicy. W kierunku południowym za jego znakami można zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę. Natomiast w przeciwną stronę prowadzi on na Łopień, i my właśnie tę trasę wybraliśmy.


Łopień z Przełęczy Rydza-Śmigłego szlakiem zielonym
Aby z przeł. Rydza-Śmigłego wejść na Łopień do pokonania mamy ok. 2 km drogi i 260 m przewyższenia. Trasa oznaczona zielonym szlakiem PTTK prawie w całości prowadzi lasem – my wędrowaliśmy w bardzo słoneczny dzień, więc było to idealne rozwiązanie. Droga jest wyraźna, dość szeroka, acz kamienista. Mimo tego, że momentami jest stromo, dzieci oczywiście wybierały najtrudniejsze przeszkody – kamienie, korzenie, sterty gałęzi. Przecież nie może być zbyt łatwo. Trasa nie powinna sprawiać problemów orientacyjnych.



Szczyt Łopienia
Jak przystało na Beskid Wyspowy, Łopień stanowi wyraźną wyspę zlokalizowaną pomiędzy Tymbarkiem, Dobrą, Jurkowem i Słopnicami. Stanowi on właściwie większy masyw posiadający 3 wierzchołki: Łopień, Łopień Środkowy oraz Łopień Wschodni. My zdobyliśmy najwyższy wierzchołek, czyli Łopień (951 m n.p.m.).

Łopień w zdecydowanej większości porośnięty jest lasem, na szczycie masywu jednak znajduje się kilka malowniczych polan. Ich obecność najprawdopodobniej związana jest z wypasem owiec, jaki miał tu miejsce przed laty.


Polana Jaworze na Łopieniu, na której spędziliśmy sporo czasu, otoczona jest w większości lasem. Znajduję się tam sporo ławek i stolików. Lekki wiatr w dniu naszej wycieczki doskonale orzeźwiał, a tego dnia upały sięgały ponad 30°C.


Niewielkie widoki dostępne są jedynie przy północnym skraju Polany Jaworze.

Jednakże w kierunku zachodnim prowadzi z Polany Jaworze wyraźna ścieżka, którą dosłownie po minucie można dotrzeć na mniejszą polanę. Rozciągają się z niej piękne widoki. Najbliżej widać Ćwilin i Śnieżnicę, a dalej kolejne szczyty Beskidu Wyspowego, a także Gorce, Beskid Makowski, Masyw Babiej Góry.

W miejscu tym znajduje się też niewielki ołtarz polowy, a przy nim skrzynka z księgą wpisów.

Jaskinia Zbójecka (Grota Zbójnicka na Łopieniu)
W masywie Łopienia ukrytych jest kilkanaście jaskiń. Wśród nich znajduje się Jaskinia Zbójecka (Zbójnicka Grota), która uznawana jest za jedną z największych w polskich Karpatach. Łączna długość korytarzy to ponad 443 m. W jaskini swoje schronienie znalazł nietoperz Podkowiec Mały. Jest to jedna z największych jego kolonii w Polsce. Zapewne dlatego wejście do jaskini (a nawet dwa) zabezpieczone jest kratą. Gatunek tego nietoperza objęty jest ochroną. Jaskinia Zbójecka uznana została za pomnik przyrody.



Dojście do Jaskini Zbójeckiej nie jest oznakowane żadnym szlakiem turystycznym. W trakcie naszej wycieczki na Łopień część ekipy zrobiła sobie dodatkowy spacer do tej ciekawostki przyrodniczej. Aby dotrzeć z Łopienia do jaskini, należy podążać za znakami szlaku czarnego. Po minięciu rozwidlenia ze szlakiem zielonym oraz polany Myconiówka, kiedy droga zacznie ponownie lekko wspinać się, należy na wyraźnym skrzyżowaniu opuścić szlak i skręcić w lewo. Po ok. 100 metrach na rozwidleniu wybieramy ponownie drogę na lewo. Skrzyżowanie to oznaczone jest kopczykiem kamieni. Po kolejnych 200 m ukaże nam się czerwona tablica informująca o dotarciu do pomnika przyrody Grota Zbójnicka na Łopieniu.
Droga powrotna z Łopienia na przełęcz
Lubię, kiedy trasa naszej wycieczki zatacza pętlę. Łopień daje taką możliwość, choć my akurat ze względu na towarzyszącą nam inną rodzinkę, która obawiała się o kryzys swojego dziecka w wypadku wydłużenia się trasy, wybraliśmy powrót również zielonym szlakiem. Jeśli jednak chcielibyście sobie urozmaić trasę, można skorzystać ze szlaku narciarskiego albo rowerowego, lub posiłkując się dobrą mapą czy aplikacją internetową inne leśne drogi. Nasze propozycje.

Wycieczka na Łopień z Przełęczy Rydza-Śmigłego – podsumowanie
- Trasa:
przeł. Rydza-Śmigłego – Łopień – (ew. Jaskinia Zbójnicka) – przeł. Rydza Śmigłego
- Długość: 4 km
- Suma podejść: 270 m
- Czas przejścia wg mapy: ok. 1,30 h
- Rzeczywisty czas przejścia (z 3-latkiem): …………..h (w tym……………)
- Dotarcie do Jaskini Zbójnickiej i z powrotem na Łopień to dodatkowe 2,7 km i 50 min marszu. Trasa prowadzi szlakiem czarnym, ostatnie 300 m bez szlaku.
Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.
Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?
- Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
- Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.