Dobrze zapowiadająca się pogoda i w końcu wolny weekend nie mogliśmy inaczej wykorzystać jak na ruszenie na szlak. Wybór padł na Łopień, jeden ze szczytów w Beskidzie Wyspowym.

w Beskidzie Wyspowym z dzieckiem

Długo wybierałam odpowiednią trasę niedzielnej wycieczki. Miało być nie za daleko zarówno z Krakowa, jak i z Nowego Sącza. Miała być krótka trasa, max. 5 km. Szukaliśmy cienia, ale jednocześnie trochę górskich widoków. Co by nie było nudno, chcieliśmy, żeby były jakieś minimalne atrakcje. Szukałam czegoś nowego, lub miejsca, którego dawno nie odwiedzaliśmy. I najlepiej, żeby wybrana trasa była pętlą. Nie wiedzieliśmy, jak nasz 3-latek poradzi sobie na szlaku. To miała być jego pierwsza górska wycieczka na własnych nóżkach, więc liczyłam też na możliwość łatwej modyfikacji trasy. Łopień zdobyty, 3-latek poradził sobie świetnie, wszyscy zadowoleni.

Przełęcz Rydza Śmigłego – ciekawostki, parkowanie, szlaki

Wycieczkę zaczęliśmy na przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego (zwanej też Przełęczą Chyszówki). Dojazd na przełęcz możliwy jest zarówno od strony Jurkowa, jak i od Słopnic. Na przełęczy znajduje się niewielki parking (49.681038, 20.281057). W słoneczny weekend zatrzymuje się tam sporo samochodów, miejsca więc trzeba również szukać na poboczu i w bocznych drogach. 

Przełęcz Edwarda Rydza-Śmigłego

Na przełęczy Rydza-Śmigłego znajduje się niewielka kapliczka oraz pomnik upamiętniający walki Legionów Polskich dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego, a także mała wiata z ławkami.

Pomnik na przełęczy Rydza-Śmigłego
Kapliczka na przełęczy Rydza-Śmigłego

Jest to też dobry punkt widokowy. Przez przełęcz przebiega lub ma tu swój początek kilka szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych czy szlak narciarski. Jednym z nich jest zielony szlak pieszy z Dobrej do Łukowicy. W kierunku południowym za jego znakami można zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę. Natomiast w przeciwną stronę prowadzi on na Łopień, i my właśnie tę trasę wybraliśmy. 

Widoki na Beskid Wyspowy z przełęczy Rydza-Śmigłego
Przełęcz Rydza-Śmigłego - widok na Mogielicę

Łopień z Przełęczy Rydza-Śmigłego szlakiem zielonym

Aby z przeł. Rydza-Śmigłego wejść na Łopień do pokonania mamy ok. 2 km drogi i 260 m przewyższenia. Trasa oznaczona zielonym szlakiem PTTK prawie w całości prowadzi lasem – my wędrowaliśmy w bardzo słoneczny dzień, więc było to idealne rozwiązanie. Droga jest wyraźna, dość szeroka, acz kamienista. Mimo tego, że momentami jest stromo, dzieci oczywiście wybierały najtrudniejsze przeszkody – kamienie, korzenie, sterty gałęzi. Przecież nie może być zbyt łatwo. Trasa nie powinna sprawiać problemów orientacyjnych. 

Wycieczka na Łopień z dziećmi, droga przez las
Wycieczka na Łopień z dziećmi, droga przez las
Szlak na Łopień z przełęczy Rydza-Śmigłego

Szczyt Łopienia

Jak przystało na Beskid Wyspowy, Łopień stanowi wyraźną wyspę zlokalizowaną pomiędzy Tymbarkiem, Dobrą, Jurkowem i Słopnicami. Stanowi on właściwie większy masyw posiadający 3 wierzchołki: Łopień, Łopień Środkowy oraz Łopień Wschodni. My zdobyliśmy najwyższy wierzchołek, czyli Łopień (951 m n.p.m.).

Łopień

Łopień w zdecydowanej większości porośnięty jest lasem, na szczycie masywu jednak znajduje się kilka malowniczych polan. Ich obecność najprawdopodobniej związana jest z wypasem owiec, jaki miał tu miejsce przed laty. 

Polana Jaworze na Łopieniu
Łopień, polana, za lasem wyłania się Mogielica

Polana Jaworze na Łopieniu, na której spędziliśmy sporo czasu, otoczona jest w większości lasem. Znajduję się tam sporo ławek i stolików. Lekki wiatr w dniu naszej wycieczki doskonale orzeźwiał, a tego dnia upały sięgały ponad 30°C.

Łopień, Polana Jaworze
Łopień

Niewielkie widoki dostępne są jedynie przy północnym skraju Polany Jaworze.

Łopień - widoki na pasmo Łososińskie

Jednakże w kierunku zachodnim prowadzi z Polany Jaworze wyraźna ścieżka, którą dosłownie po minucie można dotrzeć na mniejszą polanę. Rozciągają się z niej piękne widoki. Najbliżej widać Ćwilin i Śnieżnicę, a dalej kolejne szczyty Beskidu Wyspowego, a także Gorce, Beskid Makowski, Masyw Babiej Góry.

Widok z Łopienia na Ćwilin, Śnieżnicę, Lubogoszcz

W miejscu tym znajduje się też niewielki ołtarz polowy, a przy nim skrzynka z księgą wpisów. 

Łopień - ołtarz polowy

Jaskinia Zbójecka (Grota Zbójnicka na Łopieniu)

W masywie Łopienia ukrytych jest kilkanaście jaskiń. Wśród nich znajduje się Jaskinia Zbójecka (Zbójnicka Grota), która uznawana jest za jedną z największych w polskich Karpatach. Łączna długość korytarzy to ponad 443 m. W jaskini swoje schronienie znalazł nietoperz Podkowiec Mały. Jest to jedna z największych jego kolonii w Polsce. Zapewne dlatego wejście do jaskini (a nawet dwa) zabezpieczone jest kratą. Gatunek tego nietoperza objęty jest ochroną. Jaskinia Zbójecka uznana została za pomnik przyrody

Jaskinia Zbójecka na Łopieniu
Jaskinia Zbójecka na Łopieniu
Pomnik Przyrody Grota Zbójnicka na Łopieniu

Dojście do Jaskini Zbójeckiej nie jest oznakowane żadnym szlakiem turystycznym. W trakcie naszej wycieczki na Łopień część ekipy zrobiła sobie dodatkowy spacer do tej ciekawostki przyrodniczej. Aby dotrzeć z Łopienia do jaskini, należy podążać za znakami szlaku czarnego. Po minięciu rozwidlenia ze szlakiem zielonym oraz polany Myconiówka, kiedy droga zacznie ponownie lekko wspinać się, należy na wyraźnym skrzyżowaniu opuścić szlak i skręcić w lewo. Po ok. 100 metrach na rozwidleniu wybieramy ponownie drogę na lewo. Skrzyżowanie to oznaczone jest kopczykiem kamieni. Po kolejnych 200 m ukaże nam się czerwona tablica informująca o dotarciu do pomnika przyrody Grota Zbójnicka na Łopieniu.  

Droga powrotna z Łopienia na przełęcz

Lubię, kiedy trasa naszej wycieczki zatacza pętlę. Łopień daje taką możliwość, choć my akurat ze względu na towarzyszącą nam inną rodzinkę, która obawiała się o kryzys swojego dziecka w wypadku wydłużenia się trasy, wybraliśmy powrót również zielonym szlakiem. Jeśli jednak chcielibyście sobie urozmaić trasę, można skorzystać ze szlaku narciarskiego albo rowerowego, lub posiłkując się dobrą mapą czy aplikacją internetową inne leśne drogi. Nasze propozycje. 

Łopień mapa szlaków
źródło https://malopolska.szlaki.pttk.pl/mapa-pttk-malopolska

Wycieczka na Łopień z Przełęczy Rydza-Śmigłego – podsumowanie

  • Trasa: Zielony szlak pttk przeł. Rydza-Śmigłego – Łopień – (ew. Jaskinia Zbójnicka) – przeł. Rydza Śmigłego
  • Długość: 4 km
  • Suma podejść: 270 m
  • Czas przejścia wg mapy: ok. 1,30 h
  • Rzeczywisty czas przejścia (z 3-latkiem): …………..h (w tym……………)
  • Dotarcie do Jaskini Zbójnickiej i z powrotem na Łopień to dodatkowe 2,7 km i 50 min marszu. Trasa prowadzi szlakiem czarnym, ostatnie 300 m bez szlaku. 

Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *