Majerovo vrilo to kolejne miejsce (pierwsze, które opisaliśmy, to sierociniec dla niedźwiedzi w Kuterevie), które warto odwiedzić w drodze na chorwackie wybrzeże lub przy okazji zwiedzania Jezior Plitwickich Jest to jedno ze źródeł rzeki Gacka. Nie dość, że jest ono wyjątkowe, to jeszcze uroku temu miejscu dodają młyny.

Majerovo vrilo

Wizyta w tym miejscu była świetną lekcją geografii i etnografii.

Dlaczego Majerovo vrilo jest wyjątkowe?

Kiedy dojedziecie do celu, zobaczycie niewielkie jezioro i zabudowania wokół niego. Z jednej strony stoi szereg młynów, napędzanych wodą z tego zbiornika, a za nimi strumień, który płynie w kierunku głównego nurtu rzeki Gacka. A skąd woda w jeziorku? Nie wpływa do niego wszak żaden inny potok. I to jest właśnie niesamowite w tym miejscu. Majerovo vrilo jest wywierzyskiem, czyli bardzo wydajnym krasowym źródłem, w którym wody podziemne wydostają się pod ciśnieniem na powierzchnię.

Majerovo vrilo

Nie widać jakiegoś spektakularnego wytrysku wody, niemniej jednak tuż za młynami mamy od razu spory potok, a w zbiorniku wciąż ten sam poziom wody. W ten sposób można uzmysłowić sobie, jak wydajne jest to wywierzysko. Skoro tak dużo wody odpływa, równie dużo wydostaje się cały czas spod ziemi.

Młyny wodne w Majerovo vrilo

Majerovo vrilo było również najlepszym miejscem, w jakim obserwowaliśmy pracę młyna wodnego. Widzieliśmy je już zarówno w miejscowości Slujn, jak i w Parku Narodowym Krka. Ale to właśnie tu mogliśmy zobaczyć na żywo pracę młyńskiego koła oraz żaren. Co ciekawe, w Chorwacji najczęściej spotykaliśmy horyzontalne koła młyńskie.

Majerovo vrilo
oglądamy pracę młyńskiego koła
horyzontalne koło młyńskie

Młyn w Sinac (wieś, w której zlokalizowane jest Majerove vrilo) wciąż jest czynny. Pan obsługujący, zobaczywszy zaciekawienie naszych dzieciaków, zaprosił nas do środka. Na drzwiach wisi również kartka z numerem telefonu – można zadzwonić i poprosić o otwarcie, bądź zgłosić chęć zakupu mąki (dostępnych jest kilka rodzajów).

Majerovo vrilo

Młyny, wywierzysko oraz okolica tworzą bardzo malowniczy krajobraz.

Źródła rzeki Gacka

Majerovo vrilo to nie jedyne źródło rzeki Gacka. Przy drogach w okolicy można napotkać drogowskazy opisane jako Gacka vrilo. Prowadzą one do innej lokalizacji niż Majerovo vrilo – w mapach Google Tonkovicevo vrilo.

źródła rzeki gacka - Tonkovicevo Vrilo

Główne źródło rzeki Gacka jest również wywierzyskiem, może nawet większym niż Majerovo, ale okolica jest zdecydowanie mniej urokliwa. Jest kładka nad strumieniem, widać ruiny starych młynów, przygotowano miejsce odpoczynku, stół i ławki, aczkolwiek obiekt jest trochę zaniedbany. Wrażenie robi jedynie ilość wody jaka w tym miejscu wydostaje się na powierzchnię ziemi.

źródła rzeki gacka - Tonkovicevo Vrilo
źródła rzeki gacka - Tonkovicevo Vrilo

Tuż obok znajdują się jeszcze inne wypływy, a także kilka młynów i mostków prowadzących pomiędzy nimi. Niestety, nie są tak zadbane jak w Majerovo vrilo. Ze względu na drzemkę najmłodszego w tym punkcie nie wysiadaliśmy z samochodu.

Bardzo polecamy odwiedzić Majerovo vrilo.

Przydatne informacje

  • Współrzędne Majerovo vrilo: 44.814334, 15.359267.
  • Przy drodze znajduje się niewielki parking.
  • Tuż obok mieści się pizzeria oraz niewielki sklep z pamiątkami i mąką.
  • Współrzędne Tonkovicevo vrilo: 44.787693, 15.366609.
  • Parkowanie samochodu możliwe jest na poboczu drogi.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *