Monastyr w Horezu – trafiliśmy do niego przez przypadek. Zmierzając ku Transalpinie, potrzebowaliśmy zrobić przerwę na drugie śniadanie. Na mapie wypatrzyłam przy naszej drodze oznaczenie zabytku z listy UNESCO. Szybki reaserch i decyzja: połączymy przerwę w podróży na odpoczynek i posiłek z małym zwiedzaniem.
Arcydzieło rumuńskiego renesansu
Monastyr w Horezu uważany jest za arcydzieło stylu brynkowiańskiego, inaczej rumuńskiego renesansu, który łączy w sobie form bizantyjskie, ottomańskie, późnorenesansowe i barokowe. Styl Brancoveanu jest bardzo bogaty. Jego charakterystyczne elementy to rzeźbione kamienne portale, kolumny i głowice kolumn, wszystkie zbudowane w bardzo specyficzny sposób. Klasztor w Horezu najlepiej ilustruje ten styl, dlatego w 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W klasztorze można podziwiać długie ganki, umożliwiającymi przejście wokół całego budynku. Sklepienia łączą elementy gotyckie i romańskie, a zdobią je bogate przepiękne malowidła. Podobnie ozdobione są ściany. W wielu miejsca zastosowano kolumny, łuki, kamienne zdobienia.
Pięknie zdobiona jest nie tylko świątynia, ale i przyległe zabudowania klasztorne, a nawet znajdująca się już za murami klasztoru, kaplica cmentarna.
Więcej o stylu brynkowiańskim możecie przeczytać w tym artykule.
Monastyr w Horezu – dojazd
Monastyr w Horezu znajduje się na północny-wschód od miasta Horezu, na uboczu, otoczony lasami i polami. Panuje w nim cisza i spokój.
Jeśli, tak jak my, będziecie jechać ze wschodu w kierunku Transalpiny, jeszcze przed miejscowością należy skręcić z głównej drogi 67 w prawo. Do celu poprowadzą Was drogowskazy. Kilkadziesiąt metrów przed klasztorem znajduje się parking (przy nim toalety i kilka sklepików). Dalej wjazd mogą wjechać jedynie uprawnione pojazdy.
Monastyr w Horezu – praktyczne informacje
- Wstęp bezpłatny.
- Toalety znajdują się zarówno na terenie klasztoru, jak i przy parkingu.
- Przy parkingu znajduje się też dosłownie dwa sklepiki z pamiątkami i małą gastronomią.
- Wewnątrz świątyni nie wolno robić zdjęć, ponieważ freski, które je zdobią, są bardzo cenne.
- Nie wolno wchodzić na ganki.
- Pamiętajmy o właściwym zachowaniu, należnym takiemu obiektowi.
[…] Podczas tego krótkiego pobytu w Rumunii zobaczyliśmy jeszcze jeden zabytek z listy UNESCO – znajdujący się po drugiej stronie Łuku Karpat, na Wołoszczyźnie, monastyr w Horezu. […]