Uwaga, uwaga! – zdradzamy Wam, gdzie można znaleźć najpiękniejsze plaże w Słowenii. Słońce, piękny kolor wody, zacumowane jachty, klify, wiatr we włosach…

Wybrzeże Słowenii. Widok na Izolę i klify w Parku Krajobrazowym Strujan oraz jachty zacumowane w okolicy jednej z najpiękniejszych plaż w Słowenii - Białe Skały.

Wybrzeże Słowenii

Wybrzeże Słowenii to raptem 46,6 km. W wielu źródłach można znaleźć informację, że wszystkie słoweńskie plaże są wybetonowane. I rzeczywiście w bardzo wielu miejscach tak jest. W najpopularniejszych miejscowościach plaże to najczęściej deptaki kończące się murkiem i drabinkami schodzącymi do wody. Mimo wszystko możemy znaleźć kilka tzw. „dzikich plaż”. I właśnie takie plaże chcemy Wam polecić, bo uważamy, że to właśnie są najpiękniejsze plaże Słowenii.

Plaża w Izoli - drabinka prowadząca prosto z chodnika do wody i odrobina kamyków
Plaża w Izoli
Kamieniste plaże w Piranie, malowniczej miejscowości na słoweńskim wybrzeżu
Plaże w Piranie
Najpiękniejsze plaże Słowenii to np. plaża "Białe Skały".
Naturalna plaża w Parku Krajobrazowym Strunjan

Należy również pamiętać, że całe wybrzeże Słowenii jest kamieniste. Warto więc zabrać ze sobą odpowiednie obuwie do wody. Nie ma też co liczyć na budowanie zamków z piasku. Ale zapewniamy, że taka ilość kamieni to dla dzieci również frajda i nie jedno można z nich zbudować.

Gdzie znajdziemy najpiękniejsze plaże Słowenii?

Gdy odwiedzaliśmy wybrzeże Słowenii, zatrzymaliśmy się na kempingu w Izoli. Kemping Belweder zlokalizowany jest na południowo-zachodnich obrzeżach miejscowości, w obrębie Parku Krajobrazowego Strunjan. Jeśli oprócz urokliwych miasteczek słoweńskiego wybrzeża chcesz też poznać jego piękną przyrodę, koniecznie odwiedź ten park. To właśnie w nim znajdują się najpiękniejsze naszym zdaniem plaże Słowenii.

Półwysep Strunjan z widokiem na półwysep na którym znajduje się  Piran

Park Krajobrazowy Strunjan

Park Krajobrazowy Strunjan stanowi jedyny większy obszar ochrony w Słowenii, którego częścią jest morze. To na jego terenie znajduje się najdłuższy odcinek naturalnego wybrzeża Zatoki Triesteńskiej, nad którym wznosi się aktywny geologicznie klif fliszowy. Ochronie podlega zarówno przyroda jak i walory kulturowe tego terenu, takie jak np. saliny (płytkie zbiorniki w strefie przybrzeżnej, z których poprzez odparowanie wody pozyskiwano sól).

Widok na Półwysep Strunjan, na którym znajduje się Park Krajobrazowy Strunjan. Widać strome klify.
Widok na Półwysep Strunjan z Piranu

Jak poznawać krajobraz i przyrodę Półwyspu Strunjan?

Na terenie parku wyznaczono ścieżkę dydaktyczną wraz z tablicami informacyjnymi, która poprowadzi nas do najciekawszych miejsc. Niestety w większości wiedzie ona otwartymi terenami, w związku z tym zdecydowaliśmy się na późno popołudniowy spacer tylko niewielkim jej fragmentem, kiedy słońce już tak mocno nie doskwierało. Gdyby nie mali towarzysze naszych spacerów chętnie przemierzylibyśmy resztę trasy; zapowiadała się bardzo ciekawie, z pięknymi widokami. Mapę i informacje szczegółowe można znaleźć na stronie parku – tutaj.

Park Krajobrazowy Strunjan - spacer ścieżką dydaktyczną
Spacer ścieżką dydaktyczną w Parku Krajobrazowym Strunjan
Spacer przez gaje oliwne w Parku Krajobrazowym Strunjan
Dojście do punktu widokowego przez gaje oliwne
oliwki
Punkt widokowy na zatokę Triesteńską w Parku Krajobrazowym Strunjan
Punkt widokowy w Parku Strunjan

Jak dojść do najpiękniejszych plaż Słowenii?

Jak już wspomnieliśmy na terenie parku Strunjan mamy klify, w związku z powyższym nie w każdym miejscu istnieje możliwości zejścia nad samą wodę. Wyznaczono trzy trasy, które zaznaczone są na mapce. Ze względu na dzieci odwiedziliśmy plażę „Białe Skały” (na inne mieliśmy trochę za daleko).

Wąska ścieżka prowadząca przez las na jedną z najpiękniejszych plaż Słowenii
Ścieżka prowadząca na jedną z najpiękniejszych plaż Słowenii – „Białe Skały”

Mimo tego, że ścieżka prowadząca na plażę zaczyna się praktycznie w obrębie kempingu (tuż za toaletami, mamy drogę w prawo, która od razu rozwidla się na dwie odnogi – wybieramy tę na lewo), nie jest ona wyraźnie oznaczona i wiele osób nie wie, że może ona ich zaprowadzić w tak piękne miejsce. Wybierają oni dojście drogą asfaltową, a najlepiej dojazd busikiem hotelowym, na plażę publiczną. Czas przejścia wspomnianą ścieżką to ok. 15 min marszu przez las, miejscami dość stromo. W kilku miejscach rozpościerają się przepiękne widoki na zatokę. Kiedy doszliśmy do pierwszego takiego punktu widokowego, z naszych ust momentalnie popłynęły słowa zachwytu, a spotkana Słowenka wspomniała nam, że to właśnie najpiękniejsze plaże Słowenii.

Najpiękniejsze plaże Słowenii - punkt widokowy na ścieżce w kierunku plaży "Białe Skały"
Punkt widokowy po drodze…
Najpiękniejsze plaże Słowenii u podnóża klifów w Parku Strunjan. Widoki rozpościerające się z punktu widokowego na ścieżce w kierunku plaży "Białe Skały".
…i piękne widoki rozpościerające się z niego
Najpiękniejsze plaże Słowenii - piękny kolor wody i jachty zacumowane w pobliżu.

Bezpieczeństwo i ochrona przyrody

Ze względu na bezpieczeństwo i ochronę przyrody należy przestrzegać kilku zasad:

– Dojście nad wodę możliwe jest tylko w kilku miejscach, o których wspomnieliśmy wyżej.

– Należy pamiętać, że klify są wciąż aktywne i w każdym momencie może nastąpić osunięcie się kamieni. Miejsca, w których można się zatrzymać oraz takie, które nie są wskazane do plażowania pod klifem, opisane są w folderze informacyjnym.

– Na plażach nie wolno palić ognisk.

– Aby natura mogła odpocząć, w nocy nie przebywamy na terenie rezerwatu.

Najpiękniejsze plaże Słowenii z widokiem na zacumowane w pobliżu jachty

Czy Ty też lubisz takie plaże?

Jeśli tak jak my do pełni szczęścia nie wystarczy ci woda i słońce, ale pragniesz też odpoczywać w pięknej scenerii, z przyrodą w tle, z dala od dzikich tłumów, głośnej muzyki, licznych straganów z pamiątkami oraz zapachów frytek czy hamburgerów, to koniecznie odwiedź Park Krajobrazowy Strunjan i odszukaj ukryte pod klifami malownicze naturalne plaże. Polecamy!

Sprawdź jakie inne miejsca polecamy w Słowenii.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *