Narol to nieduża miejscowość na pograniczu Roztocza Środkowego i Wschodniego. To właśnie te okolice obraliśmy sobie jako naszą bazę wypadową do zwiedzania roztoczańskiego regionu. Lokalizacja o tyle była dla nas dobra, że dawała nam możliwość zorganizowania wycieczek w zasięgu maksymalnie godziny drogi samochodem. Dojazd w okolice granicy polsko-ukraińskiej zajmował nam niecałe 40 minut.
Choć w Narolu mieliśmy zostać około tygodnia, aby zwiedzić Roztocze Wschodnie i najbliższe atrakcje w kierunku północnym, to nie dość, że się zasiedzieliśmy tu ponad 10 dni, to jeszcze po kilkudniowej przerwie w Zwierzyńcu, wróciliśmy, by spędzić w Narolu pozostały czas naszego urlopu. A to wszystko za sprawą pięknego pola namiotowego, wyszukanego w czeluściach Internetu – Agroturystyka i pole namiotowe Leśne Zacisze. Właściwie obiekt ten znajduje się na pograniczu Jędrzejówki i Lipska, ale w rzeczywistości niełatwo się zorientować, kiedy się kończy Narol, a zaczyna Lipsko.




Narol i jego atrakcje
Narol (dawna nazwa Florianów) to przemiłe, niewielkie miasteczko. Można tam odnaleźć wszystko czego potrzeba – sklepy, pocztę, ośrodek zdrowia czy miejscową jadłodajnię (bar mleczny) u Rubina. Na rynku znajduje się spory ratusz z początku XX wieku o ciekawej architekturze. W narożniku rynku znajdziemy rzeźbę św. Floriana, natomiast na zachód od niego stoi XVII-wieczny kościół pw. Narodzenia NMP. Za kościołem znajduje się budynek informacji turystycznej.




Z ciekawych obiektów zabytkowych w Narolu warto jeszcze wspomnieć o Pałacu Łosiów. Znajduje się on na północnych obrzeżach opisywanej miejscowości. Otoczony jest obszernym parkiem. Obok znajduje się Hotel i Restauracja Pałacowa, właściwie jedyna restauracja w okolicy (pozostałe obiekty gastronomiczne to głównie pizzerie oraz wspomniany bar mleczny). Droga prowadząca od pałacu w kierunku Podlesiny obsadzona jest starymi kasztanowcami, które tworzą piękną aleję.
Na drugim końcu miejscowości znajdziemy inny obiekt zabytkowy – cerkiew Ofiarowania MB w Świątyni z XIX wieku. Świątynia przeszła gruntowny remont i obecnie użytkowana jest jako centrum koncertowo-wystawiennicze w Narolu. Na terenie przycerkiewnym, wśród sosnowego lasku, znajduje się stary cmentarz.



Idąc z centrum Narola w kierunku Lipska, po prawej stronie odnajdziemy niewielki park Psie górki. Utworzono go w miejscu, gdzie w XVI wieku mieścił się dwór obronny (zwany zamkiem) w Lipsku. W terenie widać kształt dawnych fortyfikacji (pięcioboczny nasyp). W lasku porastającym Psie górki ustawiono kilka tablic informacyjnych. Znajduje się tam także obszerny plac zabaw dla dzieci. Ponadto wytyczono alejkę spacerową, przygotowano niewielką scenę, ławki, stoliki, a także siłownię na wolnym powietrzu.

Okolice
W okolicach Narolu przepływa Tanew. To nad jej brzegiem usytuowane było pole namiotowe, na którym byliśmy rozbici. Na skraju Jędrzejówki znajdują się tzw. Stawiska. To dobre miejsce na odpoczynek, zabawy w piasku i brodzenie w rzece.




W okolicy można również zorganizować sobie miły spacer. Naszą trasę przechadzki znajdziecie na mapie zamieszczonej poniżej.



Narol jako baza wypadowa
Tak jak wspomniałam we wstępie, szukając pomysłów na eskapady, jednym z kryteriów był czas dojazdu samochodem, nie dłuższy niż godzina. Wakacje na Roztoczu spędzaliśmy wraz z trójką małych dzieci, więc aby odbyć ciekawe wycieczki, nie męcząc zbytnio maluchów, musieliśmy uwzględnić w planie podróży także czas drzemek, przerwy na jedzenie czy tempo marszu naszych piechurów. Często przed kolacją udawało nam się jeszcze zorganizować taplanie w rzece. Wyprawy, jakie udało nam się zorganizować to:
- Szumy na Tanwi (dojazd 20 min)
- Rezerwat Czartowe Pole i kamieniołom w Nowinach (dojazd 30 min)
- Muzeum Pożarnictwa w Oseredku (dojazd 25 min) i kamieniołom w Józefowie (dojazd 40 min)
- Cerkiew w Radrużu, Hryniec-Zdrój i kaplica w Nowinach Horynieckich (dojazd 40 min)
- Skamieniałe drzewa w Siedliskach (dojazd 30 min)
- wycieczka piesza na Długi Goraj, Krągły Goraj i odszukanie bunkrów (dojazd 15 min)
- ścieżka spacerowa Kobyle Jezioro (dojazd 15 min)
- Górecko Kościelne i rezerwat Szum (dojazd 55 min).



Jeśli dłuższy dojazd nie jest dla Was problemem, Narol stanowi dobre miejsce wypadowe do Zwierzyńca i Roztoczańskiego Parku Narodowego, Zamościa czy Krasnobrodu. W bliższej okolicy odnajdziecie wiele innych ciekawych atrakcji np.: cerkwie, Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu oraz liczne szlaki piesze i rowerowe.
Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napisze parę słów w komentarzu. Może chciałbyś dorzucić coś od siebie albo masz jakieś pytanie.
Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?
- Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
- Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.
[…] Narol i jego najbliższe okolice – to w nim mieliśmy naszą bazę wypadową na wycieczki, poza kilkoma dniami, które spędziliśmy w Zwierzyńcu. […]