Narol to nieduża miejscowość na pograniczu Roztocza Środkowego i Wschodniego. To właśnie te okolice obraliśmy sobie jako naszą bazę wypadową do zwiedzania roztoczańskiego regionu. Lokalizacja o tyle była dla nas dobra, że dawała nam możliwość zorganizowania wycieczek w zasięgu maksymalnie godziny drogi samochodem. Dojazd w okolice granicy polsko-ukraińskiej zajmował nam niecałe 40 minut.

Choć w Narolu mieliśmy zostać około tygodnia, aby zwiedzić Roztocze Wschodnie i najbliższe atrakcje w kierunku północnym, to nie dość, że się zasiedzieliśmy tu ponad 10 dni, to jeszcze po kilkudniowej przerwie w Zwierzyńcu, wróciliśmy, by spędzić w Narolu pozostały czas naszego urlopu. A to wszystko za sprawą pięknego pola namiotowego, wyszukanego w czeluściach Internetu – Agroturystyka i pole namiotowe Leśne Zacisze. Właściwie obiekt ten znajduje się na pograniczu Jędrzejówki i Lipska, ale w rzeczywistości niełatwo się zorientować, kiedy się kończy Narol, a zaczyna Lipsko.

Pole namiotowe leśne zacisze w Narol
Pole namiotowe leśne zacisze w Narol
Pole namiotowe leśne zacisze w Narolu
brodzenie w rzece

Narol i jego atrakcje

Narol (dawna nazwa Florianów) to przemiłe, niewielkie miasteczko. Można tam odnaleźć wszystko czego potrzeba – sklepy, pocztę, ośrodek zdrowia czy miejscową jadłodajnię (bar mleczny) u Rubina. Na rynku znajduje się spory ratusz z początku XX wieku o ciekawej architekturze. W narożniku rynku znajdziemy rzeźbę św. Floriana, natomiast na zachód od niego stoi XVII-wieczny kościół pw. Narodzenia NMP. Za kościołem znajduje się budynek informacji turystycznej.

Narol - ratusz
Narol - Ratusz i rynek
Narol - ratusz, rynek i figura św. floriana
Kościół pw. Narodzenia NMP w Narolu

Z ciekawych obiektów zabytkowych w Narolu warto jeszcze wspomnieć o Pałacu Łosiów. Znajduje się on na północnych obrzeżach opisywanej miejscowości. Otoczony jest obszernym parkiem. Obok znajduje się Hotel i Restauracja Pałacowa, właściwie jedyna restauracja w okolicy (pozostałe obiekty gastronomiczne to głównie pizzerie oraz wspomniany bar mleczny). Droga prowadząca od pałacu w kierunku Podlesiny obsadzona jest starymi kasztanowcami, które tworzą piękną aleję.

Na drugim końcu miejscowości znajdziemy inny obiekt zabytkowy – cerkiew Ofiarowania MB w Świątyni z XIX wieku. Świątynia przeszła gruntowny remont i obecnie użytkowana jest jako centrum koncertowo-wystawiennicze w Narolu. Na terenie przycerkiewnym, wśród sosnowego lasku, znajduje się stary cmentarz.

Cerkiew Ofiarowania MB w Świątyni w Narol
Narol - cerkiew pw. Ofiarowania MB w Świątyni
cmentarz przycerkiewny

Idąc z centrum Narola w kierunku Lipska, po prawej stronie odnajdziemy niewielki park Psie górki. Utworzono go w miejscu, gdzie w XVI wieku mieścił się dwór obronny (zwany zamkiem) w Lipsku. W terenie widać kształt dawnych fortyfikacji (pięcioboczny nasyp). W lasku porastającym Psie górki ustawiono kilka tablic informacyjnych. Znajduje się tam także obszerny plac zabaw dla dzieci. Ponadto wytyczono alejkę spacerową, przygotowano niewielką scenę, ławki, stoliki, a także siłownię na wolnym powietrzu.

Psie górki - plac zabaw

Okolice

W okolicach Narolu przepływa Tanew. To nad jej brzegiem usytuowane było pole namiotowe, na którym byliśmy rozbici. Na skraju Jędrzejówki znajdują się tzw. Stawiska. To dobre miejsce na odpoczynek, zabawy w piasku i brodzenie w rzece.

Stawiska Jędrzejówka
Stawiska - Jędrzejówka
Stawiska - Jędrzejówka
Stawiska - Jędrzejówka

W okolicy można również zorganizować sobie miły spacer. Naszą trasę przechadzki znajdziecie na mapie zamieszczonej poniżej.

Stawiska - Jędrzejówka
Okolice Narola
Okolice Lipska

Narol jako baza wypadowa

Tak jak wspomniałam we wstępie, szukając pomysłów na eskapady, jednym z kryteriów był czas dojazdu samochodem, nie dłuższy niż godzina. Wakacje na Roztoczu spędzaliśmy wraz z trójką małych dzieci, więc aby odbyć ciekawe wycieczki, nie męcząc zbytnio maluchów, musieliśmy uwzględnić w planie podróży także czas drzemek, przerwy na jedzenie czy tempo marszu naszych piechurów. Często przed kolacją udawało nam się jeszcze zorganizować taplanie w rzece. Wyprawy, jakie udało nam się zorganizować to:

Cerkiew w Radrużu
Muzeum pożarnictwa w Oseredku
Muzeum pożarnictwa w Oseredku

Jeśli dłuższy dojazd nie jest dla Was problemem, Narol stanowi dobre miejsce wypadowe do Zwierzyńca i Roztoczańskiego Parku Narodowego, Zamościa czy Krasnobrodu. W bliższej okolicy odnajdziecie wiele innych ciekawych atrakcji np.: cerkwie, Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu oraz liczne szlaki piesze i rowerowe.


Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napisze parę słów w komentarzu. Może chciałbyś dorzucić coś od siebie albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *