Zapraszamy Was po kolejną propozycję krótkiej, acz pełnej atrakcji wycieczki w okolicy… a właściwie w samym Krakowie. Atrakcje, które czekają na dużych i małych wędrowców to stary krakowski las, skalne wychodnie Panieńskie Skały, wąwóz Wolski Dół z licznymi schodkami, mostkami, skałkami oraz najwyższe wzniesienie w Krakowie, czyli Kopiec Piłsudskiego, z którego można podziwiać rozległą panoramę na nasze miasto i jego okolice. Przy dobrej pogodzie można m.in. wypatrzeć Tatry.

Blok skalny w rezerwacie Panieńskie Skały

Tę wycieczkę planowałam już od dawna. Pamiętam też, jak dawno temu podobną trasą wędrowałam z mamą i rodzeństwem. „Przebiliśmy” się wtedy przez całe miasto autobusem MPK (co już było nie lada przygodą dla nas dzieciaków) i nagle niby byliśmy wciąż w mieście, a jednak w zupełnie innej krainie. Weszliśmy w gęsty las, a po chwili spacerowaliśmy wśród skał i wspinaliśmy się w górę wąwozu. Tym razem z naszą znacznie młodszą ekipą do Lasu Wolskiego dojechaliśmy samochodem. Myślę, że nasze dzieci były zachwycone wycieczką tak jak my te kilkadzie… lat temu.

Legenda o Panieńskich Skałach

Panieńskie Skały to jedna z grup skał na północnych obrzeżach Lasu Wolskiego. Z miejscem tym związana jest legenda. W skałach schronienie znalazły siostry zakonne z klasztoru norbertanek na Salwatorze, uciekając przed Tatarami. Ponoć kiedy dotarły do Lasu Wolskiego, skały się rozwarły (lub wg innej wersji legendy – zapadły) i udzieliły schronienia zakonnicom. Ponoć pod skałami znajduje się komnata, którą jeszcze do niedawna można było zobaczyć przez skalną szczelinę i siostrzyczki siedzące przy stole i modlące się. Wychodnie skalne Panieńskich Skał wraz z otaczającym fragmentem lasu zostały objęte ochroną rezerwatową.

Panieńskie Skały
Panieńskie Skały
Tablica informująca o wejściu na teren rezerwatu Panieńskie Skały

Panieńskie Skały i Wolski Dół

Panieńskie Skały stanowią bramę do wcinającego się głęboko w Pasmo Sowińca wąwozu. Wolski Wół jest najdłuższą doliną Lasu Wolskiego. Jest wąski i ze stromymi zboczami. Na całej jego długości poprowadzony jest żółty szlak pieszy, choć tylko częściowo wiedzie on dnem wąwozu. Niekiedy wspinamy się na strome zbocze. Przygotowano schody i mostki. Dnem Wolskiego Dołu również wiedzie wyraźna ścieżka, choć bez oznakowań. Myślę, że może ona być jedną z propozycji urozmaicenia sobie trasy powrotnej.

Panieńskie Skały i Wolski Dół
W wąwozie Wolski Dół

Wycieczka przez wąwóz Wolski Dół na Kopiec Piłsudskiego – opis trasy

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na dużym parkingu przy ul. Kukułczej, przygotowanym przede wszystkim dla odwiedzających krakowskie ZOO. W weekendy dalsza droga do ogrodu zoologicznego jest dostępna tylko dla komunikacji zbiorowej. Z parkingu jakieś 100 m przeszliśmy drogą w kierunku ZOO, po czym skręciliśmy w prawo na leśną drogę. Do Panieńskich Skał poprowadził nas szlak zielony.

Szlak zielony z parkingu przy ul. Kukułczej w kierunku rezerwatu Panieńskie Skały

Następnie od skał podążaliśmy za znakami żółtymi w górę Wolskiego Dołu. Ścieżka już po chwili zaczęła piąć się po schodach na zbocze wąwozu.

Opuściwszy Panieńskie Skały podążamy schodami w górę wąwozu Wolski Dół
Tablica informacyjna o rezerwacie Panieńskie Skały

Po drodze minęliśmy kilka skałek i przeszliśmy drewnianym mostkiem nad niewielką boczną odnogą wąwozu.

skałki w rezerwacie Panieńskie Skały
Wycieczka przez Rezerwat Panieńskie Skały

W pewnym momencie szlak skierował nas na drugą stronę wąwozu i ponownie wspięliśmy się po schodach na strome zbocze. Pod koniec znów wędrowaliśmy dnem wąwozu, mijając stare kamienne schody.

Wąwóz Wolski Dół
W Wolskim Dole

Takimi też zakończyliśmy wędrówkę przez Wolski Dół, docierając na tyły ZOO, do al. Wędrowników.

Kamienne schody na końcu szlaku przez Wolski Dół
Skrzyżowanie szlaków przy al. Wędrowników, na tyłach ZOO. Za nami trasa przez Wolski Dół i Rezerwat Panieńskie Skały.

W miejscu tym ponownie zmieniliśmy szlak, wybierając kolor czerwony. Początkowo szliśmy szeroką leśną drogą, która zaprowadziła nas ponownie do asfaltu. Ten po 100 m opuściliśmy, wybierając brukowaną drogę, na którą skierowały nas znaki szlaku.

Po wizycie w Wolskim Dole i przy Panieńskich Skałach dochodzimy do Kopca Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego - najwyższe wzniesienie w Krakowie.

Asfalt również zaprowadziłby nas do Kopca Piłsudskiego. Wokół kopca znajduje się największa polana w Lasku Wolskim – Polana na Sowińcu – świetne miejsce na dłuższy odpoczynek podczas wycieczki. Przygotowano tu liczne ławki, kilka wiat, jest też sporo miejsca, żeby rozłożyć swój koc. Dla najmłodszych przygotowano niewielki plac zabaw. 

Polana Sowiniec w okolicy Kopca Piłsudskiego

Kopiec Piłsudskiego

Choć to nie był cel naszej wycieczki i zupełnie sobie o tym fakcie zapomniałam, to zdobywając Kopiec Piłsudskiego, zdobyliśmy najwyższe wzniesienie w Krakowie. Na szczęście przypomniałam sobie we właściwym momencie, kiedy właśnie stawaliśmy na wierzchołku kopca. Usytuowany on jest na wzgórzu Sowiniec (358 m n.p.m.), a wraz z kopcem wznoszą się na wysokość 383,6 m n.p.p.m. 

Kopiec Piłsudskiego w Lesie Wolskim - najwyższe wzniesienie w Krakowie, najwyższy punkt w Krakowie
Zejście z Kopca Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego - widok na Kraków
Panorama Krakowa z Kopca Piłsudskiego (pogoda była deszczowa)

Kopiec usypany został jako pomnik pamięci walki o niepodległość. Stąd też inne nazwy: Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności. W kopcu złożono ziemię ze wszystkich miejsc bitewnych, w których walczyli Polacy podczas I wojny światowej. Jest to najwyższy z czterech krakowskich kopców. Kopiec Piłsudskiego dostępny jest również np. dla wózków dziecięcych, jedynie na samej górze do pokonania jest kilka schodków. 

Droga powrotna

Na parking wróciliśmy za szlakiem zielonym, mijając ponownie Panieńskie Skały. Ostatni odcinek od Panieńskich Skał był nam już znany z początku wycieczki. Szlak zielony pokrywa się ze ścieżką edukacyjną. Na trasie spotkamy kilka tablic informacyjnych, z których możemy się dowiedzieć co nieco o lesie, jego roślinności, mieszkańcach czy historii terenu. 

Droga powrotna z Kopca Piłsudskiego
Ścieżka edukacyjna w Lesie Wolskim

Panieńskie Skały, Wolski Dół, Kopiec Piłsudskiego – przydatne informacje

  • Parkowanie – niewielki parking przy Al. Panieńskich Skał (50.065368, 19.862928) lub płatny parking dla odwiedzających ZOO przy ul. Kukułczej (50.059583, 19.862799). Koszt to 15 zł/5 h w weekend, w tygodniu 3 zł/1 h. Więcej info – klik.
  • Wejście na Kopiec Piłsudskiego – bezpłatne. 
  • Nasza trasa to ok. 5 km. Czas przejścia wg mapy to 1,45 h. Nam trasa z dziećmi i dwoma postojami zajęła ok. 4,5 h.
  • Opisana przez nas trasa nie jest dostępna dla wózków dziecięcych. Na sam Kopiec Piłsudskiego, wybierając inne szlaki, możemy udać się bez problemu na spacer z wózkowym maluchem. 
  • Wycieczkę można połączyć, wybierając inną kombinację szlaków, np. z wizytą w ZOO lub na Bielanach.
Las Wolski - zwalone drzewo

Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *