Pazin wybraliśmy jako naszą bazę wypadową podczas zwiedzania pierwszej chorwackiej krainy, czyli Istrii. Leży w samym sercu tego regionu, więc łatwo dostać się do atrakcji w każdej jego części. Bez problemu udało nam się zorganizować wycieczki do nadmorskich miast: Rovinj i Pula, czy do Jaskini Baredine. Z Pazina udaliśmy się też na poznawanie Parku Przyrody Učka. Kilka dni przeznaczyliśmy również na samo miasto Pazin i jego najbliższą okolicę.  

Pazin atrakcje

Pazin i jego atrakcje 

Choć ze względu na swoją lokalizację Pazin nie jest jakoś licznie odwiedzanym miastem na Istrii, ma do zaoferowania kilka atrakcji. Warto pospacerować po typowych wąskich uliczkach, przyglądnąć się starym kamienicom. Zabytkowy kościół św. Mikołaja, w czasie naszej wizyty, był akurat w remoncie. Na rynku zaś coś dla siebie znaleźli nasi najmłodsi podróżnicy – plac zabaw.  

wąskie uliczki w Pazin
Pazin

Pazinska Jama  

Pazin ulokowany jest na skraju wielkiej przepaści, w której znajduje się jaskinia – Pazinska Jama. Przez wąwóz płynie potok Pazinčica, który wpływa do jaskini i dalej płynie podziemnymi tunelami. Kanion najlepiej prezentuje się z góry, zarówno od strony zamku, jak i z mostu Vršić, a także z okolic hotelu Lovac. Dla odważnych przygotowano tyrolkę, podczas której pokonuje się dwuetapową trasę nad przepaścią.   

zip line Pazin
Pazinska Jama

Pazinska Jama udostępniona jest do zwiedzania, ale niestety nasza ekipa nie mogła wejść do środka. A szkoda, bo zwiedzanie jaskini odbywa się w niewielkich grupach, z dwójką przewodników, w hełmach, z latarkami, a wewnątrz do pokonania jest niewielka tyrolka. No cóż, wstęp dla dzieci od 8 lat. Więcej informacji.

Ścieżka edukacyjna Pazinka Jama 

Pozostał nam jedynie spacer przez kanion rzeki Pazinčica, gdzie przygotowano ścieżkę edukacyjną. Wejście na ten szlak jest płatne: dorosły – 35 KN, dzieci 5-18 lat – 25 KN. Na trasie ustawiono tablice informacyjne. 

MOst vrsic

Ścieżka zaczyna się przy moście Vršić (idąc od zamku za mostem po lewej stronie). Na początek schodkami bądź zakosami schodzi się jakieś 50 m w kierunku dna wąwozu. Kanion jest prawie całkowicie porośnięty drzewami, tak że spacerując dołem, nie należy spodziewać się jakichś spektakularnych widoków. Natomiast dzięki tym drzewom i ukształtowaniu terenu jest to doskonałe miejsce, by znaleźć odrobinę chłodu w upalny dzień, którego szukają w tym miejscu również komary 😀 

Po dotarciu do punktów widokowych na otwór wejściowy Pazinskiej Jamy, ścieżka zaczyna się wspinać kolejnymi zakosami. Szlak w żadnym miejscu nie dochodzi do samego wejścia do jaskini. Ścieżka edukacyjna kończy się przy hotelu Lovac, gdzie na skraju przepaści znajduje się stanowisko startowe ZipLine i kolejny punkt widokowy na Pazinski Ponor.  

Pazinska Jama - ścieżka edukacyjna
Pazin

Do centrum miasta należy wrócić uliczkami biegnącymi wzdłuż krawędzi przepaści.  

Kasztel w Pazinie 

Po spacerze ścieżką edukacyjną Pazinska Jama udaliśmy się do pazimskiego kasztelu. Zamek w Pazinie to największa i najlepiej zachowana twierdza średniowieczna na Istrii. Dziś znajduje się tu Muzeum Etnograficzne Istrii oraz muzeum miejskie. 

Kasztel w Pazinie
Pazin

Kasztel jak kasztel można byłoby rzec, ale że nasze dzieciaki uwielbiają wszelakie zamki, nie dałyby nam spokoju, gdybyśmy nie zwiedzili tego zabytku. Bilety w przyzwoitej cenie: 25 i 18 kun, dzieci do lat 5 – wstęp bezpłatny. Jak się okazało, wystawa etnograficzna została bardzo dobrze przygotowana. W prosty i przystępny sposób prezentuje najważniejsze obszary życia codziennego dawnych mieszkańców Istrii (rybołówstwo, wyrób wina, oliwy, tkactwo), a do tego bogata jest w liczne materiały multimedialne. Nasze dzieciaki dobrze się bawiły. 

Wodospady w okolicy miejscowości Pazin

Rozważaliśmy jeszcze wycieczki do pobliskich wodospadów. Jednak warto sprawdzić w mapach Google najnowsze opinie, gdyż w okresie letnim, kiedy jest bardzo mało opadów deszczu, wodospady zanikają.  

Lindar  

Lindar to niewielkie miasteczko leżące na południowy wschód od Pazina, z charakterystyczną zabudową istryjskich miejscowości. Ulokowane na wzniesieniu, z wąskimi uliczkami, budynkami z kamienia i kościołem z wysoką wieżą. Jak będziecie przejazdem, warto zaglądnąć na krótki spacer (my akurat nieopodal mieliśmy kemping). 

Lindar

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *