Pierwszy raz Słowenię odwiedziłam jeszcze w liceum. Nie wiele z tego pamiętam, bo i mój pobyt w tym kraju był bardzo krótki, raptem 3-4 dni. To, co przede wszystkim zapamiętałam to klimatyczne nadmorskie miasteczko Piran, z mnóstwem wąskich uliczek, wśród których łatwo się zgubić, a które urzekają za każdym kolejnym zakrętem. Piran duże wrażenie zrobił na nas zarówno w dzień, jak i podczas wieczornego spaceru. Poza tym z nazwy kojarzę jeszcze Portoroz, z którego wypływaliśmy w rejs po Adriatyku, i w nim też go kończyliśmy. W liceum do Piranu dotarłam drogą morską, natomiast spędzając w 2019 roku wakacje w Słowenii, odwiedziliśmy go od strony lądu.
Wybrzeże Słowenii – gdzie się zatrzymać?
Linia brzegowa Słowenii liczy raptem 46,6 km. W związku z powyższym i ilość miast i miasteczek do odwiedzenia na słoweńskim wybrzeżu nie jest zbyt duża. Największy jest Koper – głównie miasto portowe. Najbardziej znane Piran i Portoroz. Jeśli wybieracie się na wybrzeże Słowenii,to właśnie Piran koniecznie zobaczcie. Warto tu wpaść choćby na krótki spacer. Trzeba jeszcze wspomnieć o Izoli, spokojniejszej niż Piran, a również mającej swój klimat. Dlatego my wybraliśmy kemping w Izoli a do Piranu wybraliśmy się na wycieczkę.
Piran – zwiedzanie
Piran to niewielka miejscowość, położona na samym końcu skalistego półwyspu, który mocno wcina się w morze. Zwiedzanie zwykle zaczyna się od placu Tartiniego, który powstał przez zasypanie fragmentu basenu portowego.

To, co najbardziej urzeka w Piranie, to labirynt wąskich uliczek, schodów czy bram, które czasem nie wiadomo gdzie nas zaprowadzą. Koniecznie trzeba się nimi przespacerować. Wózek dziecięcy warto zastąpić chustą bądź nosidłem – często na drodze niespodziewanie napotykamy schody, bywa stromo, a nawierzchnia zwykle jest nierówna.




Klucząc między domami, warto wdrapać się na wzgórze, na którym wybudowano kościół św. Jerzego. Jest to dobry punkt widokowy na całe miasto i okalające cypel wody Adriatyku. Dla jeszcze szerszej panoramy można wspiąć się na stojącą obok wieżę.

Tak się prezentuje kościół z murów obronnych miast. Są one kolejnym dobrym punktem widokowym na Piran i okolicę. Widziane z góry centrum miasta wyróżnia się czerwonymi dachami.


Spacerując po zaułkach Piranu, możemy odszukać liczne zabytkowe kamienice czy kościoły. Jeśli udamy się na sam koniec cypla, będziemy mogli zobaczyć znajdującą się tam latarnię i kościół św. Klemensa.

Piran – dojazd, parking
Do centrum miejscowości wjechać mogą jedynie mieszkańcy bądź inne pojazdy z zezwoleniem. Zresztą ścisłe centrum udostępnione jest tylko dla ruchu pieszego. Dla licznie odwiedzających Piran turystów przygotowane zostały duże parkingi na obrzeżach miejscowości. W cenie opłaty za parkowanie dostępny jest autobus dowożący odwiedzających do Placu Tartiniego.

[…] na wycieczkę w okolicy: Izola, Piran, Park Krajobrazowy Strunjan, Skocjanskie […]
[…] dachy, co trochę ujmuje urokowi tego miejsca. Rovinj jest odrobinę podobne do słoweńskiego Piranu – tam jednak każdy szczegół był dopieszczony, miasto prezentowało się dobrze i z dołu i z […]