Skała Kmity oraz znajdująca się tuż obok Dolina Grzybowska są częścią Lasu Zabierzowskiego, który stanowi jeden z większych kompleksów leśnych w okolicach Krakowa. Zlokalizowane są one we wschodniej części Garbu Tenczyńskiego, pomiędzy Balicami a Zabierzowem. Obszar ten objęty jest ochroną w ramach Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, a okolica Skały Kmity stanowi krajobrazowy rezerwat przyrody. Rezerwat Skała Kmity składa się z dwóch części, po obu stronach doliny Rudawy.
W tym roku, zważywszy na epidemię koronawirusa, staramy się wybierać na spacery miejsca mniej tłoczne. Dolinę Grzybowską odwiedzaliśmy już niejeden raz i zwykle na parkingu pozostawionych było raptem kilka samochodów. Tym razem, kiedy zajechaliśmy na miejsce nie dość, że parking był zastawiony po same brzegi to pobliskie uliczki również. Dobrą alternatywą, jak się okazało, był w tym przypadku spacer w rezerwacie Skała Kmity. Tam po drodze spotkaliśmy nie więcej, jak 2-3 rodziny.


Rezerwat Skała Kmity – jak dojechać?
Dojazd do rezerwatu Skała Kmity jest możliwy drogą wojewódzką nr 774. Jadąc od Zabierzowa, minąwszy po prawej stronie drogi pionowe ściany Skały Kmity, na granicy z miejscowością Szczyglice należy skręcić w prawo. Na skraju lasu, u wylotu Doliny Grzybowskiej znajduje się parking. Ponadto, możliwy jest dojazd w te strony również komunikacją miejską z Krakowa (przystanek na żądanie Skała Kmity).
Ścieżka spacerowa na Skałę Kmity
Aby dojść do rezerwatu Skała Kmity, z parkingu należy się wrócić w kierunku głównej drogi i skręcić w lewo, w ulicę Józefa Kruka, a po kilku minutach w prawo w las. Na Skałę Kmity prowadzi żółta ścieżka spacerowa. Zaraz po wejściu do lasu, wybieramy dróżkę w prawo i do góry.

Widocznym na lewo wąwozem będziemy wracać. Zaczynamy od razu od podejścia. Na samej górze czekają na nas niewielkie skałki (raczej do oglądania niż wspinania), krzyż, punkt widokowy i tablica informacyjna. Jest to również przyjemne miejsce na odpoczynek.



Dalej znaki ścieżki skręcaj w lewo w las. Ze względu na wycinkę drzew w okolicy brakuje trochę oznaczeń, ale nie trudno się tu zorientować, gdzie należy iść. Kiedy droga zaczyna opadać w dół, my skręcamy ponownie w lewo. Po prawej mijamy ogrodzenia osiedla domków jednorodzinnych. Po chwili dołączają do nas znaki ścieżki nordic walking a droga, którą maszerujemy, zaczyna bardziej schodzić w dół. Znów skręcamy ostro w lewo i teraz maszerujemy niewielkim wąwozem, by ponownie dojść do miejsca, w którym weszliśmy w las.


Cała ścieżka jest dość krótka, bo ma niespełna 2 km. Z czterolatkiem bez większych postojów pokonanie jej zajęło nam niecałą godzinę (maluch tym razem był w nosidle – pora drzemki). Mając więcej czasu, możemy jeszcze pospacerować po okolicznych lasach lub połączyć tę wycieczkę ze spacerem w Dolinie Grzybowskiej.

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć, jak wygląda skała, na którą zaprowadziła nas ścieżka, musimy z parkingu podejść jakieś 5-10 min drogą wojewódzką w kierunku Zabierzowa. Wówczas zobaczymy pionowe ściany Skały Kmity oraz wyryte na nich inskrypcje.
Skała Kmity – legenda
Ze Skałą Kmity związana jest legenda. Podobno jej nazwa pochodzi od rycerza Kmity, który nieszczęśliwie zakochał się w córce właściciela Balic. A ponieważ nie mógł się z nią ożenić, z rozpaczy rzucił się ze skały i zginął na miejscu. Wspomniane wyżej na skale napisy to fragment wiersza Adama Gorczyńskiego oraz sentencja Wincentego Pola, oba nawiązujące do legendy o Kmicie.