Jedną z atrakcji Roztocza są nieczynne kamieniołomy. Stare wyrobiska tworzą malowniczy krajobraz, który świetnie nadaje się na przyjemny spacer. Roztoczańskie kamieniołomy, które odwiedziliśmy podczas wakacyjnej wyprawy w 2021 roku, były ciekawą odmianą dla naszych małych podróżników. Różnorodność wycieczek to u nas jeden ze sposobów, by dzieci chętnie ruszały na kolejne. Wręcz dopytują się kiedy pojedziemy na wycieczkę i co dziś będzie, co mnie niezmiernie cieszy. A co mama potrafi wyszukać? Las, kładki, strumyki, skałki, wieże widokowe, bagna, bunkry, ciekawe muzea… Roztocze jest bardzo różnorodne i nie trudno było nam znaleźć za każdym razem coś, co mogłoby być atrakcją dla maluchów.  Wracając jednak do tematu, w wakacje odwiedziliśmy dwa roztoczańskie kamieniołomy – kamieniołom w Józefowie nazywany Babia Dolina oraz kamieniołom w Nowinach. Zapraszam na garść przydatnych informacji.

Kamieniołom w Józefowie

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie to świetne miejsce na spacer. Swoim malowniczym krajobrazem zachwycił zarówno nas, jak i małych towarzyszy naszej wycieczki. Uroki kamieniołomu w Józefowie można podziwiać m.in. z kamiennej baszty widokowej wysokiej na ok. 19 m. Taras widokowy znajduje się na wysokości 12 m i jest też świetnym miejscem do podziwiania roztoczańskiego krajobrazu.

Kamieniołom w Józefowie
Kamieniołom w Józefowie
Kamieniołom w Józefowie

Po zdobyciu baszty ruszyliśmy na spacer do samego kamieniołomu, gdzie dla chłopców atrakcją było również wdrapanie się na jakieś proste skałki. Można zejść wygodną drogą na samo jego dno oraz skręcać w poszczególne wyrobiska. Jest też ścieżka biegnąca górą, przy północno-wschodniej krawędzi kamieniołomu. W kilku miejscach da się wejść/zejść z jednej trasy na drugą. Mając odrobinę więcej czasu, warto również baczniej przyglądnąć się wapiennym skałom. Wśród nich można znaleźć m.in. muszle małży żyjących 20 mln lat temu w tutejszym oceanie.

Kamieniołom w Józefowie
w kamieniołomie
w kamieniołomie

W kamieniołomie należy zachować oczywiście wzmożoną ostrożność, pilnując zwłaszcza dzieci, by same nie biegały, gdzie popadnie. Nie ma żadnych barierek czy tego typu zabezpieczeń, poza tabliczkami w kilku miejscach informującymi o zakazie wstępu.

Kamieniołom w Józefowie – praktyczne informacje:

 • Wstęp na basztę w kamieniołomie w Józefowie jest bezpłatny.
 • Godziny otwarcia 8 (niedz. 10) – 19.
 • W pobliżu baszty bezpłatny parking.
 • Z rynku w Józefowie to nie cały kilometr drogi więc można też dojść do kamieniołomu w ramach spaceru.
Kamieniołom w Józefowie
Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie

Kamieniołom w Nowinach

Ukryty w lesie w okolicy miejscowości Nowiny kamieniołom, jest znacznie mniejszy niż kamieniołom w Józefowie. Miejsce to naznaczone jest niełatwą historią. Kamieniołom w Nowinach był m.in. miejscem pracy więźniów z pobliskiego obozu zagłady żołnierzy Armii Krajowej w Bludku.

kamieniołom w nowinach
platforma widokowa w kamieniołomie w nowinach

Dla odwiedzających kamieniołom przygotowano niewielką platformę widokową, a na jego dnie spory schron turystyczny. Miejsce to można odwiedzić zatrzymując się na niewielkim parkingu przy drodze Susiec – Józefów, z którego do kamieniołomu jest ok. 5 min drogi.

Czy warto odwiedzić kamieniołom w Nowinach?

Kamieniołom w Nowinach warto uwzględnić w planie wycieczki jako dodatkową atrakcję np. przy okazji odwiedzin rezerwatu Czartowe Pole lub jeśli dysponujemy czasem tylko na krótki spacer. Teren jest dość mały a platforma widokowa stosunkowo niska, dając widoki tylko w jednym kierunku.

roztoczańskie kamieniołomy
w kamieniołomie w nowinach
kamieniołomy na roztoczu
roztoczańskie kamieniołomy

My właśnie wizytę w Kamieniołomie Nowiny połączyliśmy z wycieczką do Rezerwatu Czartowe Pole. Po odwiedzeniu tego pierwszego ruszyliśmy dalej czerwonym szlakiem przez piękny sosnowy las. W jednym miejscu postanowiliśmy sobie skrócić trasę, co nie do końca było dobrym pomysłem, bo polna droga okazało się mocno zarośnięta, a przedzieranie się przez wysoką trawę dla małych nóżek nie było łatwym zadaniem. Ale daliśmy radę i do kolekcji dołączyła kolejna przygoda. Oczywiście, zamiast wędrować tak jak my, po wizycie w Czartowym Polu można po prostu do kamieniołomu podjechać samochodem.

Ponadto przy okazji wizyty w kamieniołomie Nowiny, można również wstąpić na cmentarz wojenny, gdzie spoczywają prochy żołnierzy zamordowanych we wspomnianym obozie zagłady w Bludku.

Praktyczne informacje

 • Niewielkie bezpłatny parking przy drodze Susiec – Józefów
 • Przy parkingu wiata ze stołem i ławkami, ale dawno nieodnawiana a miejsce mocno zaśmiecone. Jeśli planujecie postój na jedzenie, zdecydowanie lepiej skorzystać z nowego schronu turystycznego w kamieniołomie.
 • Na końcu kamieniołomu, na skarpie znajduje się niewielka platforma widokowa.
 • Podczas spaceru do platformy należy zachować szczególną ostrożność, nie zbliżać się do krawędzi, nie przekraczać barierek a w szczególności pilnować w tej kwestii dzieci.
 • Wstęp do kamieniołomu i na platformę – bezpłatny.

Gdzie jeszcze znajdują się inne roztoczańskie kamieniołomy?

Kamieniołom w Józefowie to zdecydowanie największy i najpiękniejszych tego typu obiekt na Roztoczu. Kamieniołom w Nowinach jest również popularny, zapewne ze względu na swoją lokalizację (rezerwat Czartowe Pole, drogę łączącą popularne ośrodki turystyczne). Oprócz nich na Roztoczu znajdziemy jeszcze kilka innych mniej znanych kamieniołomów, m.in.:

 • w Hucie Różanieckiej,
 • w okolicy Górecka,
 • na wzgórzu Brusno w okolicy Nowin Horynieckich,
 • w Krasnobrodzie (wieża widokowa)

Który z roztoczańskich kamieniołomów udało Ci się odwiedzić? Który najbardziej Ci się spodobał? Nam zdecydowanie najbardziej podobał się kamieniołom w Józefowie.

Kamieniołom w Józefowie - wieża widokowa i górna ścieżka

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *