Wakacyjna wyprawa roku 2021 za nami. 19 dni pełnych odkrywania wspaniałych miejsc i ciekawych historii, wśród pięknych krajobrazów roztoczańskiej przyrody. Planując ten wyjazd, zastanawiałam się, czy Roztocze z dziećmi to dobry pomysł, zwłaszcza takimi małymi jak nasze (1, 3 i 5 lat). Roztocze polecane jest bardzo dla rowerzystów, a także na spływy kajakowe. Ale my jeszcze nie zorganizowaliśmy się na wyprawy rowerowe z całą trójką, nie wspominając już o kajakach. Czy zatem udało nam się zorganizować ciekawe wycieczki po Roztoczu na miarę naszych możliwości?

Roztocze z dziećmi pod namiotem

Czy Roztocze to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?

Jak się okazało, Roztocze z dziećmi to bardzo dobry wakacyjny kierunek. Jeśli tak jak my lubicie aktywnie spędzać czas, znajdziecie tu sporo spacerowych tras na tyle krótkich, że bez problemu poradzą sobie z nimi maluszki. Nie ma tu za wiele stromych podejść, co też ułatwia wędrowanie. Odwiedzając rezerwaty chroniące fragmenty potoków z małymi kaskadami, atrakcją dla dzieci będą liczne mostki, którymi poprowadzono ścieżki edukacyjne. Dla urozmaicenia można odwiedzić kamieniołomy. Jest też sporo wież widokowych, no a każdy mały chłopiec na pewno będzie zafascynowany muzeum pożarnictwa.

Spacer przez roztoczański las z dziećmi

Roztocze w naszym stylu, czyli bez pośpiechu i z dala od tłumów

Nim zamieścimy szczegółowe opisy naszych wycieczek, w których znajdziecie ciekawostki, praktyczne informacje i zdjęcia, łapcie szybką listę propozycji na wycieczki z dziećmi po Roztoczu. Oprócz kilku popularnych miejsc znajdziecie również takie mniej oczywiste, a jednak równie ciekawe. Lubimy chadzać własnymi ścieżkami, a zdecydowanie nie przepadami za dzikimi tłumami turystów. I tym sposobem, choć zawitaliśmy w sercu Roztocza – w Zwierzyńcu, to jednak długo tam nie zostaliśmy. Zrezygnowaliśmy m.in. z odwiedzenia popularnych Stawów Echo czy innych szlaków w Roztoczańskim Parku Narodowym, nie pojechaliśmy do Zamościa i Szczebrzeszyna, które również były w planach. Wróciliśmy na wcześniejsze, bajeczne pole namiotowe, by nacieszyć się ciszą, spokojem i krajobrazami Roztocza Wschodniego. Zwierzyniec i jego okolice zostawiamy na inną okazję, tym razem poza sezonem turystycznym.

Bajeczne pole namiotowe na roztoczu

Gdzie to Roztocze?

Roztocze to kraina geograficzna na południowym wschodzie Polski, a także częściowo na terenie Ukrainy (ciągnie się aż po Lwów). Jest to pas niewielkich wzniesień, oddzielających Wyżynę Lubelską od Kotliny Sandomierskiej. Ze względu na budowę geologiczną dzieli się je na lessowe Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe zbudowane z piasków i wapieni, z przełomowymi dolinami potoków i monotonnymi wierzchowinami, oraz Roztocze Wschodnie – najbardziej urozmaicone, z największymi różnicami wysokości. Podczas naszej wakacyjnej wyprawy na Roztocze z dziećmi najwięcej czasu spędziliśmy na terenie Roztocza Wschodniego i Środkowego.

Tanew - roztocze z dziećmi

Roztocze z dziećmi – nasze wycieczki i miejsca, które odwiedziliśmy

Zatem jak odkrywaliśmy Roztocze z dziećmi i o czym już wkrótce będziecie mogli przeczytać na naszym blogu?

Odwiedziliśmy trzy rezerwaty chroniące przełomowe odcinki potoków ze słynnymi szumami, czyli niewielkimi wodospadami:

Szumy na Tanwi

Ponadto odwiedziliśmy:

Cerkiew w Radrużu
Roztoczański las

Nim tu na blogu powstaną wpis z poszczególnych naszych wycieczek, zapraszamy na nasz Instagram, gdzie roztoczańskie wpisy zebrane zostały w tzw. przewodnik.


Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napisze parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *