Wakacyjna wyprawa roku 2021 za nami. 19 dni pełnych odkrywania wspaniałych miejsc i ciekawych historii, wśród pięknych krajobrazów roztoczańskiej przyrody. Planując ten wyjazd, zastanawiałam się, czy Roztocze z dziećmi to dobry pomysł, zwłaszcza takimi małymi jak nasze (1, 3 i 5 lat). Roztocze polecane jest bardzo dla rowerzystów, a także na spływy kajakowe. Ale my jeszcze nie zorganizowaliśmy się na wyprawy rowerowe z całą trójką, nie wspominając już o kajakach. Czy zatem udało nam się zorganizować ciekawe wycieczki po Roztoczu na miarę naszych możliwości?
Czy Roztocze to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?
Jak się okazało, Roztocze z dziećmi to bardzo dobry wakacyjny kierunek. Jeśli tak jak my lubicie aktywnie spędzać czas, znajdziecie tu sporo spacerowych tras na tyle krótkich, że bez problemu poradzą sobie z nimi maluszki. Nie ma tu za wiele stromych podejść, co też ułatwia wędrowanie. Odwiedzając rezerwaty chroniące fragmenty potoków z małymi kaskadami, atrakcją dla dzieci będą liczne mostki, którymi poprowadzono ścieżki edukacyjne. Dla urozmaicenia można odwiedzić kamieniołomy. Jest też sporo wież widokowych, no a każdy mały chłopiec na pewno będzie zafascynowany muzeum pożarnictwa.
Roztocze w naszym stylu, czyli bez pośpiechu i z dala od tłumów
Nim zamieścimy szczegółowe opisy naszych wycieczek, w których znajdziecie ciekawostki, praktyczne informacje i zdjęcia, łapcie szybką listę propozycji na wycieczki z dziećmi po Roztoczu. Oprócz kilku popularnych miejsc znajdziecie również takie mniej oczywiste, a jednak równie ciekawe. Lubimy chadzać własnymi ścieżkami, a zdecydowanie nie przepadami za dzikimi tłumami turystów. I tym sposobem, choć zawitaliśmy w sercu Roztocza – w Zwierzyńcu, to jednak długo tam nie zostaliśmy. Zrezygnowaliśmy m.in. z odwiedzenia popularnych Stawów Echo czy innych szlaków w Roztoczańskim Parku Narodowym, nie pojechaliśmy do Zamościa i Szczebrzeszyna, które również były w planach. Wróciliśmy na wcześniejsze, bajeczne pole namiotowe, by nacieszyć się ciszą, spokojem i krajobrazami Roztocza Wschodniego. Zwierzyniec i jego okolice zostawiamy na inną okazję, tym razem poza sezonem turystycznym.
Gdzie to Roztocze?
Roztocze to kraina geograficzna na południowym wschodzie Polski, a także częściowo na terenie Ukrainy (ciągnie się aż po Lwów). Jest to pas niewielkich wzniesień, oddzielających Wyżynę Lubelską od Kotliny Sandomierskiej. Ze względu na budowę geologiczną dzieli się je na lessowe Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe zbudowane z piasków i wapieni, z przełomowymi dolinami potoków i monotonnymi wierzchowinami, oraz Roztocze Wschodnie – najbardziej urozmaicone, z największymi różnicami wysokości. Podczas naszej wakacyjnej wyprawy na Roztocze z dziećmi najwięcej czasu spędziliśmy na terenie Roztocza Wschodniego i Środkowego.
Roztocze z dziećmi – nasze wycieczki i miejsca, które odwiedziliśmy
Zatem jak odkrywaliśmy Roztocze z dziećmi i o czym już wkrótce będziecie mogli przeczytać na naszym blogu?
Odwiedziliśmy trzy rezerwaty chroniące przełomowe odcinki potoków ze słynnymi szumami, czyli niewielkimi wodospadami:
- Rezerwat Nad Tanwią i najsłynniejsze szumy na Tanwi, a także najwyższy wodospad Roztocza – wodospad na Jeleniu.
- Rezerwat Czartowe Pole
- Rezerwat Szum
Ponadto odwiedziliśmy:
- Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie i wdrapaliśmy się na kamienną basztę widokową.
- Kamieniołom w Nowinach, również z platformą widokową (dotarliśmy do niego szlakiem z Czartowego Pola)
- Muzeum Pożarnictwa w Oseredku.
- Niewielką przygraniczną miejscowości – Siedliska, gdzie można zobaczyć fragmenty skamieniałych drzew.
- Cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu, znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
- Kaplicę na źródłach w Nowinach Horynieckich.
- Uzdrowisko Horyniec-Zdrój.
- Narol i jego najbliższe okolice – to w nim mieliśmy naszą bazę wypadową na wycieczki, poza kilkoma dniami, które spędziliśmy w Zwierzyńcu.
- Ruszyliśmy na wyprawę na najwyższy szczyt polskiego Roztocza, najwyższy szczyt województwa lubelskiego oraz w poszukiwaniu bunkrów.
- Spacerowaliśmy po rezerwacie Kobyle Jezioro.
- Odwiedziliśmy sanktuarium św. Stanisława w Górecku Kościelnym.
- Odwiedziliśmy Zwierzyniec i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Nim tu na blogu powstaną wpis z poszczególnych naszych wycieczek, zapraszamy na nasz Instagram, gdzie roztoczańskie wpisy zebrane zostały w tzw. przewodnik.
Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napisze parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.
Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?
- Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
- Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.
[…] spodziewałam się po tym spacerze wielkiego wow, a jednak Roztocze po raz kolejny mile nas zaskoczyło. Teren, przez który poprowadzona jest ok. 2 km ścieżka […]
[…] Wschodnie to kraina, która bardzo nam się spodobała podczas tegorocznej wakacyjnej wyprawy. Kraina pięknych lasów, malowniczych pól, bocianów i licznych wijących się potoków. Miejsce, […]
[…] nadaje się na przyjemny spacer. Roztoczańskie kamieniołomy, które odwiedziliśmy podczas wakacyjnej wyprawy w 2021 roku, były ciekawą odmianą dla naszych małych podróżników. Różnorodność wycieczek to u nas […]