O Iwoniczu-Zdrój, w którym spędziliśmy końcówkę wakacji w 2019 roku, pisaliśmy już dość dawno. W poprzednim artykule dotyczącym tego uzdrowiska podzieliliśmy się naszymi pomysłami jak spędzić w nim ciekawie czas z dziećmi. Wspominaliśmy m.in. o dobrych terenach spacerowych wokół miejscowości, dlatego dziś przedstawiamy Wam kilka naszych propozycji – głównie ścieżki spacerowe wokół Iwonicza-Zdroju. Mam nadzieję, że pozowali Wam to zaplanować ciekawy i aktywny czas w tej miejscowości.

Iwonicz-Zdrój ścieżki spacerowe. Iwonicka przyroda

Po szczegółowy opis poszczególnych podanych niżej ścieżek spacerowych wokół Iwonicza-Zdroju, odsyłam Was do konkretnych wpisów na naszym blogu. Kiedy zaczynałam przygotowywać ten materiał, miał powstać jeden artykuł. Jednak w trakcie pisania, chcąc przekazać Wam jak najwięcej praktycznych informacji oraz kilka ciekawostek, ilość tekstu zaczynała drastycznie się zwiększać. Dlatego postanowiliśmy, że całość podzielimy na kilka części. Dziś natomiast przedstawiamy zestawienie z najważniejszymi informacjami oraz ogólną charakterystykę terenu, przez który przebiegają proponowane ścieżki spacerowe wokół Iwonicza-Zdroju.

Drogowskaz na ścieżkach spacerowych wokół Iwonicza-Zdroju

Nasze propozycje ścieżek spacerowych wokół Iwonicza-Zdrój

  1. Najpopularniejszą ścieżką spacerową w Iwoniczu-Zdroju jest ta prowadząca przez Park Zdrojowy i obok tężni do Źródła Bełkotka. Jest to też jedna z najkrótszych propozycji. Doskonale sprawdzi się również dla rodzin z wózkiem dziecięcym.
  2. Innym dość krótkim wariantem, również nadającym się dla tych najmłodszych jeszcze w wózkach, to spacer w okolicach Szpitala „Excelsior”. Proponowana przez nas trasa cały czas biegnie chodnikami lub uliczkami, minusem natomiast jest wąskie pobocze na niektórych odcinkach. Ponadto nie polecamy tego wariantu w weekendy, kiedy do kuracjuszy Szpitala „Excelsior” zjeżdżają tłumy odwiedzających, więc jest tam wtedy spory ruch samochodowy, a w wielu miejscach spacer mogą utrudniać zaparkowane auta. W tygodniu, zwłaszcza w godzinach dopołudniowych, jest w tych okolicach naprawdę bardzo spokojnie.
  3. Do Źródła Bełkotka możemy również udać się na spacer wschodnimi zboczami Winiarskiej Góry. To również spokojniejszy wariant niż proponowana trasa nr 1.
  4. Jeśli szukamy odpoczynku od tłumu kuracjuszy, największe prawdopodobieństwo znalezienia takiego jest na wzniesieniach Gloriety czy Borowinowej Góry, zlokalizowanych po wschodniej stronie Iwonicza. U nas jedna propozycja pętli w tych lasach, ale wariantów tak naprawdę może być więcej.
  5. Trochę dłuższa wycieczka to wędrówka na Żabią Górę, z której rozpościerają się rozległe widoki na Beskid Niski. Z dziećmi taka wycieczka może nam zając ok. połowy dnia.
  6. Kolejną propozycją, jeszcze nieco dłuższą (wg mapy ok. 3 h), jest wycieczka do Lasu Grabińskiego. Praktycznie cała trasa przebiega przez otwarte przestrzenie, więc z jednej strony czekają na nas ciekawe widoki, z drugiej odradzamy tę trasę na wycieczkę z dziećmi w mocno słoneczny i upalny dzień.
Ścieżka spacerowa z Iwonicza-Zdrój do Bełkotki, wschodnimi zboczami Winiarskiej

Szlaki długodystansowe

Dla miłośników długich wędrówek mamy dwie propozycje wycieczek: głównym szlakiem beskidzkim na Cergową i do Pustelni św. Jana z Dukli lub do samej Dukli oraz w przeciwnym kierunku, czyli do Rymanowa-Zdroju. Tę drugą wycieczkę możemy odbyć w formie pętli, w jedną stronę wędrując głównym szlakiem beskidzkim, w drugą natomiast zielonym przez widokowe tereny góry Przymiarki.  

Iwonicz-Zdrój ścieżki spacerowe

Jakie jeszcze możemy wybrać ścieżki spacerowe wokół Iwonicza-Zdrój?

Powyższe propozycja to nie wszystkie możliwości, jakie dają nam tereny otaczające Iwonicz-Zdrój. Oprócz opisanych przez nas ścieżek spacerowych warto jeszcze rozważyć te prowadzące do zabytkowej cerkwi w Bałuciance czy kościółka w Klimkówce. W zależności od ilości czasu, jakim dysponujemy, możemy łączyć ze sobą fragmenty różnych ścieżek i szlaków, tworząc ciekawe pętle. Oprócz oznakowanych ścieżek w najbliższych lasach otaczających uzdrowisko znajdziemy wiele wytyczonych dawno temu alejek spacerowych – rozpoznamy je po krawężnikach. Choć obecnie są mocno zaniedbane, to mogą stanowić dodatkowe urozmaicenie spacerów wokół Iwonicza-Zdroju.

Ścieżki spacerowe wokół Iwonicza-Zdroju - mapa
Mapa ścieżek spacerowych wokół Iwonicza-Zdroju wisząca w Informacji Turystycznej

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *