Uroczysko Skałki Twardowskiego oraz Zakrzówek to kolejne miejsca, które odwiedziliśmy w poszukiwaniu dzikiej przyrody w Krakowie. Choć w dużej mierze swój aktualny charakter zawdzięczają intensywnej działalności człowieka, to jednak nadają się wspaniale na wycieczkę pełną przyrodniczych przygód. Kto zna ten las w Krakowie i jego atrakcje?

Skałki Twardowskiego i Zakrzówek
Skałki Twardowskiego i Zakrzówek

Skałki Twardowskiego jest to jeden z większych terenów leśnych w naszym mieście – ma powierzchnię ok. 34 ha. A to wszystko raptem 3 km od centrum Krakowa. Można się tu wybrać na całodzienną wycieczkę, bądź też odwiedzić te strony kilkukrotnie, za każdym razem odkrywając inne atrakcje. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu funkcjonowało tu kilka kamieniołomów, w których pozyskiwano wapień. Dziś tworzą ciekawie urozmaicony teren, w którym znów przyroda ma dominujący udział. W kamieniołomie Zakrzówek w czasie II wojny światowej pracował Karol Wojtyła, późniejszy papież. Dziś ten kamieniołom zalany jest wodą, inne natomiast służą wspinaczom. Ponadto na terenie tego kompleksu leśnego znajduje się kilka formacji skalnych np. Jaskinia Twardowskiego, Jaskinia Jasna, Zbójeckie Okno.

Ciekawostki o Skałkach Twardowskiego

Skałki Twardowskiego zawdzięczają swoją nazwę legendzie, według której Pan Twardowski miał w tym miejscu swoje laboratorium. Prowadził w nim szkołę magii i czarnoksięstwa. Laboratorium to pewnego dnia wybuchło, tworząc skałki.

O atrakcyjności tego terenu może również świadczyć fakt, że w całości znajduje się on w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Skałki Twardowskiego znajdują się na trasie Szlaku Lasów Miejskich Krakowa, wraz z 6 innymi uroczyskami. W przygotowaniu wycieczki może Wam pomóc bezpłatny przewodnik po tym szlaku (str. 52 i kolejne).

Szlak Lasów Miejskich Krakowa - tablica informacyjna

Atrakcje Skałek Twardowskiego i Zakrzówka

Dla małych i dużych odkrywców świata Zakrzówek i Skałki Twardowskiego oferują:

 • asfaltowe i szutrowe alejki, które będą dobre dla wózków dziecięcych i rowerów,
alejki na skałkach Twardowskiego
 • zwykłe leśne ścieżki pozwolą kluczyć między drzewami i zaprowadzą Was na polany, na których można zorganizować sobie piknik,
Skałki Twardowskiego
W drodze do Kamieniołomu Kapelanka
 • wokół parku poprowadzono szlak, dzięki któremu dotrzemy do wszystkich najważniejszych atrakcji, m.in. odkryjemy jaskinie i skalne schrony,
 • przez Skałki Twardowskiego wiedzie również szlak Twierdzy Kraków, a na ich terenie znajdziemy pozostałości szańca i kawerny,
Szlak przez skałki Twardowskiego
Szlak przez skałki Twardowskiego
 • skalne pionowe ściany byłych kamieniołomów wraz z pokazem wspinaczki będą nie lada atrakcją dla małych podróżników,
Kamieniołom Kapelanka
 • widoki rozpościerające się z krawędzi urwiska nad Zalewem Zakrzówek zachwycą małych i dużych,
Zalew Zakrzówek
Zalew Zakrzówek
 • w kilku miejscach przygotowano niewielkie wiaty ze stołem i ławkami, w których możemy zatrzymać się na posiłek lub schronić się przed deszczem.
Uroczysko Skałki Twardowskiego
Skałki Twardowskiego - Kamieniołom Kapelanka

Ok. dwugodzinny spacer z maluchami pozwolił nam przespacerować się przez Kamieniołom Kapelanka, gdzie chłopcy oglądali wspinających się ludzi, przejść fragment ścieżki wzdłuż krawędzi Kamieniołomu Zakrzówek, podziwiając widoki na zalew i panoramę miasta, a następnie wrócić leśnymi alejkami na parking przy ul. Twardowskiego. Z pewnością jeszcze się wybierzemy do tego parku. Wówczas rozpoczniemy przygodę od strony Wisły, od ul. Tynieckiej. Zabierzemy ze sobą latarkę i poszukamy Jaskini Twardowskiego i innych skalnych atrakcji. A jeszcze innym razem spróbujemy obejść Zalew Zakrzówek dookoła.

Skałki Twardowskiego i Zakrzówek – praktyczne wskazówki

 • W niedzielne popołudnie (zwłaszcza w czasach pandemii) Skałki Twardowskiego i Zakrzówek odwiedza bardzo dużo ludzi, natomiast w tygodniu można tu znaleźć naprawdę dużo spokoju.
 • Wybierając się w te strony z dziećmi, należy zachować szczególną ostrożność i nie wszędzie pozwalać na ich samodzielne beztroskie bieganie. W okolicach byłych kamieniołomów niektóre ścieżki prowadzą na skraj skalnych ścian.

Skałki Twardowskiego parking

Ze względu na popularność wśród mieszkańców Krakowa omawianego terenu, należy się liczyć, że w weekendy może być problem z zaparkowaniem. Zwłaszcza że dostępne parkingi nie są duże. Wybierając się na Skałki Twardowskiego, parking znajdziemy:

 • na końcu ul. Twardowskiego,
 • przy ul. Pietrusińskiego,
 • wzdłuż ul. Wyłom – dobre rozwiązanie jeśli celem naszego spaceru jest głównie Zalew Zakrzówek,
 • przy ul. Tynieckiej – niewielki.

Jak dojechać na Skałki Twardowskiego komunikacją miejską?

Na Skałki Twardowskiego i Zakrzówek możemy się dostać również bez problemu komunikacją miejską. Swoją wycieczkę można rozpocząć na jednym z poniższych przystanków:

 • Kapelanka (przystanek autobusowy) -> aby dojść do parku, kierujemy się ul. Twardowskiego,
 • Kapelanka (przystanek tramwajowy) -> możemy wybrać dojście ul. Kapelanka i dalej Twardowskiego, bądź ul. Zielińskiego, a następnie Zielną,
 • przystanek Zielińskiego (na żądanie) -> dojście ul. Pietrusińskiego,
 • przystanek Park Skały Twardowskiego (na żądanie),
 • przystanek Norymberska -> dojście do Zalewu Zakrzówek ulicami Norymberską i Wyłom.
Zalew Zakrzówek

Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

 • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
 • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *