Skocjanskie Jamy (Szkocjańskie Jaskinie) i Postojna Jama – dwie najczęściej odwiedzane jaskinie w Słowenii. Która piękniejsza, którą odwiedzić? Przed takim dylematem zapewne staje wiele osób podróżujących do tego kraju. My takiego dylematu nie mieliśmy. W Słowenii spędziliśmy z naszymi dziećmi niespełna cztery tygodnie, więc postanowiliśmy, że odwiedzimy jedną i drugą.

Obie jaskinie są bardzo popularne, ale zdecydowanie więcej turystów odwiedza Jaskinię Postojną. Jednak to właśnie Skocjańskie Jamy zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Zaczęliśmy zwiedzanie właśnie od nich.

Zwiedzanie Skocjańskich Jam – jakie mamy opcje do wyboru?

Po odstaniu jakieś 1,5 h w kolejce musimy zdecydować jaki bilet kupimy (aktualnie dostępna jest również opcja zakupu biletu on-line). W jaskiniach mamy do wyboru 2 trasy zwiedzania. Pierwsza „Podziemny kanion” ma ok. 3 km długości, a jej zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika i trwa 1,5-2 h. Druga trasa „Podziemna rzeka Reka” ma 2 km, zwiedzamy ją samodzielnie, na co powinniśmy przewidzieć ok. 1-1,5 h. Jest jeszcze opcja trzecia – możemy połączyć w jedną wycieczkę zwiedzanie obu szlaków (należy pamiętać, że ostatnie wejście na połączone trasy jest o godz. 15). My zdecydowaliśmy się na przejście obu tras. Pod koniec Starszak był już mocno zmęczony i tata musiał mu pożyczyć swoje barki, ale jakoś daliśmy radę i naprawdę było warto.

Zwiedzanie Skocjanskich Jam z dziećmi

Planując zwiedzanie Skocjanskich Jam z dziećmi, pamiętajcie, że jaskinia nie jest dostępna dla wózków, niezbędne więc będzie nosidło lub chusta dla najmłodszych turystów. Jeśli macie ograniczony czas bądź wiecie, że Wasze dzieci raczej nie dadzą rady przejść jednocześnie dwóch trasy, zdecydujcie się na pierwszą. Jeśli chcecie maluchom zrobić przerwę na jakieś jedzenie, zmianę pieluchy itp. to najdogodniejsze miejsca w jaskiniach, a właściwe jedyne, są w obrębie Wielkiej Doliny, czyli na końcu trasy pierwszej oraz na początku drugiej (pod naturalnym mostem). Przypilnujcie również, aby Wasze pociechy skorzystały wcześniej z toalety. Oprócz tych przy kasach są jeszcze tuż przy wejściu do jaskini.

Skocjanskie Jamy z dziećmi - koniec trasy pierwszej "Podziemny Kanion"
Koniec trasy pierwszej

Skocjanskie Jamy atrakcje

Po zakupie biletów, gdy wybije nasza godzina zwiedzania, przewodnicy prowadzą kilkaset osób ku właściwemu wejściu do jaskini.

Szkocjańskie Jamy z dziećmi - wejście do jaskinie. Podział na grupy
Wejście do jaskini

Tu następuje podział na mniejsze grupy. Do jaskini wchodzimy sztucznie utworzony korytarzem. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedza się podziemne sale, pełne różnorodnych nacieków, a każda kolejna jest większa od poprzedniej. Sprawia to bardzo ciekawe wrażenie, gdyż wchodząc do nowej coraz większej komory, słychać kolejne „wow”. Aż w końcu wchodzi się do potężnej sali, gdzie z ciemności dobiega huk płynącej rzeki, a oczom turystów ukazuje się łańcuch niewielkich światełek, którymi oświetlony jest chodnik.

Szkocjańskie Jaskinie - oświetlony chodnik
Więcej zdjęć z środka nie mamy – w jaskini obowiązuje zakaz fotografowania

Trasa pierwsza to właśnie fantastyczny podziemny kanion rzeki Reka. Wielkość sal robi ogromne wrażenie – to ok. 100 m wysokości i od 10 do 60 m szerokości. Z jaskini wychodzimy wielkim naturalnym otworem i dalej już bez przewodnika przechodzi się przez wąwóz rzeki – tzw. Wielką Dolinę.

Skocjanskie Jamy z dziećmi. Wyjście, kończące zwiedzanie jaskini na trasie "Podziemny kanion".

Dolina ta powstała w wyniku zapadnięcia się w odległych czasach stropu jaskini. Wysokość skalnych ścian sięga 165 m.

Wielka Dolina w systemie Szkocjańskich Jaskiń. Niewielkie jeziorko i wodospad.
Wielka Dolina
Szkocjańska Jaskinia z dziećmi - Wielka Dolina
Skocjanskie Jamy - wysokie skalne ściany Wielkiej Doliny powstałej w wyniku zapadnięcia się stropu jaskini.
Skalne ściany Wielkiej Doliny
Skocjanskie Jamy z dziećmi

W zależności od tego, jaką opcję biletu zakupiliśmy, albo wspinamy się po schodach na naturalny most, by wrócić na parking, albo jeśli mamy bilet łączony na obie trasy, pozostajemy w dolinie. Czekają na nas kolejne jaskinie, mostki i mały kanion rzeki Reka. Już nie ma tak wielkich przestrzeni, jak na pierwszej trasie, ale za to wędrujemy momentami prawie tuż przy samej wodzie.

Szkocjanskie Jaskienie - Mała Dolina na trasie drugiej, z widocznym wejściem do ostatniej jaskini
Mała Dolina z widocznym wejściem do ostatniej jaskini
Jaskinia Szkocjanska - trasa druga "Podziemna Rzeka Rek". Wejście do jaskini. Kładka
Szkocjanskie Jaskinie - kładka prowadząca do ostatniej jaskini na drugiej trasie
Podziemna rzeka Reka w Skocjanskich Jamach, które zwiedzaliśmy z dziećmi
Podziemna rzeka Reka
Skocjanskie Jamy - wyjście z ostatniej jaskini
Wyjście z ostatniej jaskini
Wąwóz rzeki Reka
Wąwóz rzeki Reka

Skocjanskie Jamy czy Postojna Jama – co wybrać?

Największe wrażenie Jaskinia Skocjanska robi swoją wielkością. Nie przypominam sobie, abym miała okazję zwiedzać wcześniej tak potężne podziemne sale. Jest to wspaniała propozycja wycieczki z dziećmi, a także dobre rozwiązania, gdy akurat mamy gorszą pogodę. Choć wspomniana na wstępie Jaskinia Postojna cieszy się większą popularnością, naszym zdaniem koniecznie odwiedźcie również Jaskinie Skocjanskie. Jeśli miałabym wybrać, która lepsza – nie potrafię. Obie są równie niesamowite.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *