Wciąż wspominamy nasz czterotygodniowy pobyt w Słowenii w 2019, a nasz Starszak wciąż się dopominam, kiedy znów pojedziemy na wyprawę z namiotem, na kemping. Dla dzieci to była wielka atrakcja. Dziś zebraliśmy dla Was informacje o kempingach w Słowenii, które udało nam się odwiedzić. Nie rezerwowaliśmy noclegów, więc niekiedy w poszukiwaniu wolnego miejsca sprawdziliśmy kilka obiektów. Kempingi w Słowenii są bardzo popularne, więc należy się liczyć z jednej strony z brakiem miejsc w najbardziej turystycznych miejscach, z drugiej strony samych kempingów jest sporo, a ich infrastruktura jest na wysokim poziomie.  

Kempingi w Alpach Julijskich

1. Kemping Bled

Kemping jest ciekawie zlokalizowany nad Jeziorem Bled, na jego wschodnim brzegu. Nie jest to centrum Bledu, ale mimo tego „przetacza się” w tej okolicy sporo osób. Ze względu na swoją lokalizację przy jednej z największych atrakcji turystycznych Słowenii, bez wcześniejszej rezerwacji może być problem z dostępnością wolnych miejsc w sezonie. Nam się to właśnie przydarzyło, aczkolwiek liczyliśmy się z taką ewentualnością.

Jeśli i Wam się przytrafi taka sytuacja inne kempingi w okolicy to:

  • Kemping Sobec – ok. 7,5 km i 10-15 min jazdy w zależności od korków
  • Kemping Danica w Bohinskiej Bistricy – 20 km i ok. 20 min drogi

Atrakcje w okolicy: Bled, zamek, jezioro, Wąwóz Vintgar

3. Kemping Danica, Bohińska Bistrica

Ponieważ na Kempingu Bled nie było możliwości rozbicia się, w naszym wypadku mimo późnej pory wieczornej zdecydowaliśmy się pojechać do Bohinskiej Bistricy.

Kemping Danica w Bohinskiej Bistricy

Lokalizacja – kemping zlokalizowany jest nad rzeką, na obrzeżach miejscowości, ale jednocześnie bardzo blisko do centrum. Teren jest zróżnicowany, częściowo porośnięty drzewami, częściowo otwarty. Na kempingu wydzielone są trzy strefy, w których można się rozbić. Strefa ogólnie dostępna – jeśli znajdziesz sobie miejsce, możesz się rozbić. Druga strefa z wydzielonymi parcelami (dodatkowa opłata), dzięki temu masz pewność, że nikt ci się nie rozbije przed samym wejściem do namiotu czy też wieczorem będziesz mieć gdzie w pobliżu zaparkować samochód. Trzecia strefa również posiada wydzielone parcele, z tym że są one większe i zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych miejscach, czyli nad rzeką.

Infrastruktura – Infrastruktura sanitarna jest na bardzo dobrym poziomie, aczkolwiek mimo 3 lokalizacji w kluczowych godzinach są spore kolejki. Są nawet sanitariaty dedykowane dla dzieci, choć nie do końca przemyślane pod ich kątem – prysznic tylko z deszczownicą, którego małe dzieci czasem się boją i lepiej sprawdziłby się ze słuchawką, umywalki niby nisko, ale dość szerokie więc maluchy i tak nie dosięgały samodzielnie do kranu, za to świetnie się sprawdzały do mycia naszego najmłodszego podróżnika. Dostępne są pralki i suszarki bębnowe (za dodatkową opłatą), wydzielone miejsca do mycia naczyń. Na terenie całego kempingu znajdują się dodatkowe punkty czerpania wody i poboru elektryczności.

Dla dzieci – dwa nieduże place zabaw, w niektóre dni animacje, a samą atrakcją Kempingu Danica jest bliskość rzeki.

Gastronomia – na terenie kempingu funkcjonuje niewielki sklepik ze świeżym pieczywem, drożdżówkami, nabiałem. Tuż obok jest restauracja.

Inne – w recepcji działa Informacja turystyczna, obok jest wypożyczalnia sprzętu (rowery, kajaki).

Ceny (lato 2019) – osoba dorosła – 15 Euro/doba, dzieci do lat 7 – gratis, parcela – 8 Euro. Więcej – https://tdbohinj.si/kamp-danica/cenik/

Słowenia kempingi - kemping Danica w Bohińskiej Bistricy

Gdzie na wycieczkę w okolicy: Jezioro Bohinji, Wodospad Sawica, Bled i jego atrakcje, Wąwóz Vintgar

Słowenia – kemping nad morzem

3. Kemping Belveder, Izola

Podczas całego wyjazdu ten kemping w Słowenii najmniej przypadł nam do gustu, choć miał też swój urok ze względu na biwakowanie w gaju oliwnym, z wieczornym koncertem cykad. Ponadto blisko jest stąd na dzikie plaże czy na spacer w Parku Krajobrazowym Strunjan.

Kempingi w Słowenii - Kemping Belveder w Izoli

Lokalizacja – kemping zlokalizowany jest na zachodnich obrzeżach Izoli, wysoko nad brzegiem morza, tuż na skraju Parku Krajobrazowego Strunjan. Z dala od tłumu czy ruchliwej ulicy. Jak nam się uda, możemy się rozbić z widokiem na Zatokę Triesteńską. Miejsca na namiot wśród drzewek oliwnych. Na plażę trzeba podejść ok. 10-15 min lub możemy podjechać hotelowym busikiem w cenie noclegu.

Infrastruktura – recepcja w Hotelu Belweder. Kemping składa się z 3 części, każda odrębnie ogrodzona, w tym jedna dla kamperów. W zależności, gdzie się rozbijemy, z niektórych miejsc jest bardzo daleko do sanitariatów. W sanitariatach dostępna wanienka do mycia dzieci, z prysznicem, nakładka na sedes. Dostęp do pralki i suszarki za dodatkową opłatą. Wydzielone stanowiska do mycia naczyń. Mały sklepik – drogo i kiepsko wyposażony. W hotelu restauracja.

Dla dzieci – brak

Ceny (lato 2019):

Gdzie na wycieczkę w okolicy: Izola, Piran, Park Krajobrazowy Strunjan, Skocjanskie Jamy

Kempingi w Alpach Kamnicko-Sawińskich i okolicy

4. Kemping Menina,

Bardzo popularny kemping w okolicy. Nie udało nam się na nim zatrzymać – brak wolnych miejsc. Warto więc rozważyć wcześniejszą rezerwację miejsc. Zlokalizowany nad brzegiem rzeki Savinji, wśród drzew. Z folderów i szybkiego rzutu okiem widać, że infrastruktura jest bogata i dobrze przygotowana.

5. Kemping Savinija

Kemping nie funkcjonuje, pomimo znaków drogowych kierujących do niego oraz informacji w niektórych przewodnikach.

6. Kemping Alpe, przy dolnej stacji kolejki linowej na Veliką Planinę

Bardzo nieduży kemping a w dość popularnym miejscu, więc warto rozważyć wcześniejszą rezerwację. Zlokalizowany między główną drogą, w dzień dość ruchliwą, a rzeką. Nie korzystaliśmy, ale przechodzi się obok niego, zmierzając do kolejki na Veliką Planinę.

7. Kemping Forest School Mozirnje

Nieduży kemping zlokalizowany na końcu drogi w lesie, nad brzegiem rzeki. Miejsce bardzo urocze, z dala od ruchliwych ulic czy centrum miejscowości. Niestety ze względu na brak możliwości wjazdu na teren kempingu samochodem i parkowanie go przy namiocie zdecydowaliśmy się na inny obiekt.

8. Kemping Loka, Ljubno ob. Savinja

Niewielki kemping prowadzony przez prywatną osobę. Miła atmosfera. To właśnie na nim się zatrzymaliśmy.

Kemping Loka w Ljubno ob Savinij

Lokalizacja – prawie że w centrum miejscowości (blisko do sklepu, piekarni, restauracji), ale jednocześnie na uboczu i nad rzeką. Po drugiej stronie rzeki prowadzi główna droga doliną Savinji, ale nie słychać jej tak bardzo. Za to regularnie dochodzą dźwięki dzwonów z pobliskiej wieży kościelnej.

Infrastruktura – Teren otwarty, w całości porośnięty trawą, tylko nieliczne miejscówki z cieniem. Toalety, prysznice, umywalnie niewielkie, ale jest wszystko, co potrzeb. Pralki brak, ale w sumie nie pytaliśmy, a widzieliśmy, że ktoś przekazywał właścicielom stertę prania, więc pewnie można się dogadać. Dostępna jest wiata ze stołami i ławkami, ogólnie dostępne lodówki (czego brak na dużych kempingach), kuchenka elektryczna, miejsce na grilla.

Dla dzieci – mały plac zabaw (huśtawki, piaskownica), stół do pingponga, rzut beretem nad rzekę, w której można się taplać.

Ceny (lato 2019)

Gdzie na wycieczkę w okolicy: Velika Planina, Logarska Dolina, Maribor, liczne szlaki piesze w okolicy np. na Travnik, Komen, Smrekovec, masyw Golte.

Inne

9. Kemping Pivka Jama, okolice Jaskini Postojnej

Lokalizacja – Kemping zlokalizowany jest na końcu drogi, w lesie o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu (tereny krasowe, liczne skałki), z dala od jakichkolwiek zabudowań. Miejsca pod namioty są wytarasowane i rozsiane po całym obszarze kempingu. Łatwo znaleźć można fajne miejsce na uboczu.

Infrastruktura – Sporo różnorodnych miejsc na namioty, choć nie do wszystkich da się bardzo blisko podjechać samochodem, ale na całym terenie kempingu przygotowane są miejsca parkingowe w ich pobliżu. Dostępne są też domki do wynajęcia. Elektryczność, sanitariaty, kuchnie ogólnie dostępne z elektrycznymi kuchenkami, umywalnie, za dodatkową opłatą: pralka, suszarka. Przy recepcji restauracja.

Dla dzieci – basen dla starszych i brodzik dla tych najmłodszych, brak placu zabaw, ale boisko do siatkówki wysypane jest piaskiem, więc jak nie jest użytkowane, można sobie na nim urządzić piaskownicę. Na terenie kempingu zlokalizowana jest Jaskinia Pivka Jama, którą można zwiedzać (wejście raz w tygodniu, dodatkowo płatne).

Ceny (lato 2019): osoby dorosłe – 13,50 Euro/doba, dzieci do lat 7 – gratis.

Gdzie na wycieczkę w okolicy: Jaskinia Postojna, Pivka Jama i Czarna Jama, zamek Predjama, Dolina Rakov-Skocjan, Lublana, spacery po okolicznych lasach.

Takie ciekawostki znaleźliśmy w okolicy kempingu Pivka Jama. Miejsce to znajduje się w lesie, obok wyjścia z Czarnej Jamy.

Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *