Słowenia była celem naszej tegorocznej wakacyjnej wyprawy z dziećmi. Ten niewielki kraj bardzo nas zachwycił i chętnie do niego jeszcze wrócimy. Mimo że jest ciut drogo, z całego serca POLECAMY.

Dla kogo Słowenia to dobry kierunek podróży?

Słowenia zachwyci przede wszystkim miłośników górskiej przyrody i górskich wycieczek. Jest w czym wybierać. Najczęściej odwiedzane są Alpy Julijskie z najwyższym szczytem Słowenii – Triglavem (2864 m n.p.m.), parkiem narodowym oraz licznymi via ferratami. W kraju tym nie brakuje również gór o charakterze bardziej beskidzkim. Przepiękne widoki w pakiecie. Słowenia to oczywiście kras, czyli jaskinie, dużo jaskiń, wąwozy, ponory, wywierzyska, skalne mosty i wiele, wiele innych charakterystycznych zjawisk krasowych. Ci mniej aktywni mogą zakosztować kąpieli w ciepłym morzu, gorących źródłach i poleniuchować na plaży z widokiem na klify.

Słowenia z dziećmi
Alpy Julijskie
Słowenia z dziećmi
Wybrzeże Słowenii

Z dwójką naszych dzieci spędziliśmy w Słowenii 4 tygodnie, niespiesznie przemieszczając się i odwiedzając ciekawe miejsca. Pierwotny plan zakładał znacznie większą liczbę atrakcji, ale dzieciaki szybko go zweryfikowały. Pierwszy raz podróżowaliśmy z naszym Maluchem (bo wcześniej się nie dało) i właściwie był to nasz pierwszy daleki wyjazd z dwójką na pokładzie. To przede wszystkim miała być wyprawa rodzinna, na której wszyscy dobrze się bawią, nie tylko rodzice. I na koniec zdrowy rozsądek, który podpowiadał nam prawie codziennie, że wycieczki z dzieciakami po otwartym terenie przy ponad trzydziestostopniowym upale to nie najlepszy pomysł.

Co warto zobaczyć w Słowenii z dziećmi?

W najbliższym czasie postaram się bardziej szczegółowo napisać o atrakcjach, które udało nam się zobaczyć, a poniżej pokrótce o tym, co robiliśmy i jakie miejsca odwiedziliśmy:

 • Cały wyjazd nocowaliśmy na kempingach – odwiedziliśmy: Camping Danica w Bohinjskiej Bistricy, Camping Belweder w Izoli, Camping Pivka Jama oraz Camping Loka w miejscowości Ljubno ob Savinji.
 • Odwiedziliśmy Bled i jego okolice: zamek, wyspę, wąwóz Vintgar, zaliczyliśmy spacer pieszo-rowerowy wokół jeziora.
 • Odwiedziliśmy okolice jezioro Bohinjsko oraz wodospad Savica.
 • Objechaliśmy Alpy Julijskie dookoła, w tym m.in. pokonaliśmy 50 zakrętów na drodze z Krajnskiej Góry do Bovca, przez przełęcz Vrsic.
 • Odwiedziliśmy dwie największe i najpiękniejsze jaskinie: Postojną Jamę oraz Skoczjańskie Jamy.
 • Odwiedziliśmy urokliwe nadmorskie miasteczka Słowenii: Izolę oraz Piran.
 • Plażowaliśmy na najładniejszej słoweńskiej plaży oraz spacerowaliśmy po rezerwacie Krajinski Park Strunjan.
 • Zwiedziliśmy mniej znaną niż Vintgar a równie ciekawą Dolinę Rakov-Skocjan.
 • W Alpach Kamińsko-Savickich wjechaliśmy kolejką na Veliką Planinę, a także zdobyliśmy równie widokowe szczyty: Komen (1684m n.p.m.) oraz Travnik (1637m n.p.m.).
 • Odwiedziliśmy Lublanę oraz Maribor.

Czy znasz te miejsca? Czy jesteś ciekawy relacji i naszej opinii o nich?

Słowenia z dzieckiem
Alpy Kamnicko-Sawińskie
Słowenia - jezioro Bled z wyspą, z małym kościołem
Jezioro Bled
Wąwóz Vintgar w Słowenii.
Wąwóz Vintgar

Być może zainteresuję Cię również:

11 komentarzy

  1. Nie, niestety nie ma takiej możliwości. Już na wstępie widzieliśmy znak informujący wręcz o zakazie wjazdu wózkami. Trasa jest dość wąska a ruch dwukierunkowy. Do tego w niektórych miejscach są schodki. Malucha najlepiej wsadzić do chusty bądź nosidła. Miłej wycieczki 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *