Malownicze krajobrazy, piękne widoki i mało wymagający szlak to coś, za co cenię sobie właśnie tę górską trasę. Miałam okazję wędrować nią już niejeden raz; zarówno z ciężkim plecakiem, jako fragment dłuższej wędrówki, jak i na lekko, jako opcja góry w ciąży, czy wraz z małymi dziećmi. Przyszłe mamy odsyłam po wskazówki do dalszej części artykuły, natomiast już teraz zapraszam na opis i szczegóły wszystkie pozostałe osoby.

Gorce z dziećmi. Wędrówka niebieskim szlakiem na Stare Wierchy.

Wędrówka głównym grzbietem Gorców

Wycieczkę rozpoczynamy przy „zakopiance”, na parkingu pod Kulakowym Wierchem. Za stacją benzynową należy wybrać szeroką gruntową drogę, mając po prawej stronie płot wyznaczający teren pobliskiego hotelu. Cała trasa wiedzie wyraźną drogą, naprzemiennie polanami i lasami, co dodaje jej uroku.

Wyprawa w góry - Gorce z dziećmi.
Rodzinna wycieczka przez las, niebieskim szlakiem na Stare Wierchy

Na pierwszych polanach na grzbiecie Kulakowego Wierchu mijamy pozostałości dawnych wyciągów narciarskich i dwa maszty telefonii komórkowej. Dalej droga skręca łukiem w lewo, by wejść w las,  gdzie czeka na nas pierwsze dość krótkie podejście. Jeszcze kawałek maszerujemy lasem, za którym wychodzimy na sporą polanę. W końcu nie słychać szumu podążających zakopiańską szosą samochodów, za to w prawo rozpościerają nam się widoki na dolinę Lepietnicy z miejscowością Klikuszowa oraz wyróżniającą się w krajobrazie kopalnią piaskowca, a parę kroków dalej naszym oczom zaczyna ukazywać się rozległa panorama Tatr. Będziemy mieli okazje podziwiać ją jeszcze nie raz podczas wędrówki tym szlakiem.

Panorama na dolinę Lepietnicy, Klikuszową oraz tatry ze szlaku niebieskiego na Stare Wierchy w Gorcach
Panorama Tatr podczas wycieczki w góry w ciąży. Gorce. Stare Wierchy
Idziemy przez polanę w drodze na Stare Wierchy.

Druga część szlaku na Stare Wierchy

Gdy mijamy tablicę informującą o szlaku rowerowym do Klikuszowej, jesteśmy mniej więcej w połowie drogi do schroniska na Starych Wierchach. Cały czas podążamy głównym grzbietem Gorców, bardzo powoli, niezauważalnie zyskując wysokość.

Panorama Tatr. Góry w ciąży.
Wijąca się droga w Gorcach, wchodząca w las, gdzie zaczyna się krótkie podejście.

Kiedy dołącza do nas z prawej strony zielony szlak z Obidowej, oznacza to, że już prawie jesteśmy na miejscu. Wiosenną porą, nim skierujemy nasze kroki do schroniska, warto jeszcze zaglądnąć za ogrodzenie znajdujące się po lewej strony drogi, gdzie nasze oczy mogą nacieszyć się widokiem przepięknej polany z krokusami.

Okolice Starych Wierchów - polana z krokusami, łatą śniegu i starym szałasem
Okolice Starych Wierchów - polana z krokusami.
Wiosenne kwiaty - krokusy i pierwiosnki
Schronisko na Starych Wierchach to dobry cel wycieczki w góry w ciąży.
Okolice schroniska na Starych Wierchach.

Góry w ciąży – czy Stare Wierchy to dobra propozycja?

Opisany szlak to jedna z moich ulubiony górskich tras. Dwukrotnie miałam okazję wędrować nim w oczekiwaniu, by zostać mamą. Co ma w sobie takiego, że chętnie wybieram go na wypad w góry w ciąży?

Oprócz pięknych widoków, malowniczych krajobrazów i schroniska, gdzie można się posilić po trudach wędrówki, zaletą tej trasy jest stosunkowo niewielka suma podejść do pokonania. Są one rozłożone równomiernie na dłuższym dystansie drogi, czyli brak jest długiego i stromego odcinka.

Tata i dzieci w drodze na Stare Wierchy

Pamiętaj, wybierając się w góry w ciąży! 

Każda kobieta musi sama, najlepiej w porozumieniu ze swoim lekarzem, ocenić czy w ogóle wyjazd w góry w ciąży w jej przypadku jest bezpieczny i czy podoła takiej trasie. Należy mieć na uwadze, że o ile nie mamy do pokonania stromych i wymagających podejść, to długość trasy może być dla Ciebie zbyt duża – do pokonania jest ok. 11 km. Jeśli Twoje doświadczenie górskie jest niewielkie, zacznij od krótszych wycieczek, stopniowo zwiększając ich długość i stopień trudności. Nawet jeśli przed ciążą biegałaś po górskich szlakach jak młoda kozica, pamiętaj, że w ciąży zmienia się wydolność Twojego organizmu. Szybciej się męczymy, szybciej dostajemy zadyszki, a dodatkowe kilogramy stanowią większe obciążenie dla naszych stawów. Poza tym jesteś odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale i nowego, małego człowieka. Wybieraj zatem spokojne tempo marszu, rób częstsze odpoczynki, nie zapomnij o nawadnianiu organizmu i odpowiednim prowiancie.

Góry w ciąży i z małym dzieckiem - wędrówka szlakiem niebieskim na trasie Stare Wierchy - Zakopianka

Podsumowanie:

  • Trasa: parking pod Kulakowym Wierchem, przy „Zakopiance” – Obidowa – Jaworzyna – Schronisko na Starych Wierchach (powrót tą samą drogą)
  • Parkowanie: parking przy „Zakopiance” oraz w okolicy stacji benzynowej
  • Długość – 11 km
  • Suma podejść – 332 m
  • Czas przejścia wg mapy – 3:25 h
  • Rzeczywisty czas przejścia (z 4-latkiem, w tym dwa długie postoje na jedzenie i kilka krótszych) – 7 h

Więcej beskidzkich inspiracji znajdziesz tu

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *