Wakacyjną wyprawę na Węgry w 2023 roku rozpoczęliśmy od wycieczki pieszej na wzgórze Szádvár (460 m n.p.m.) w Parku Narodowym Aggtelek. Na szczycie znajdują się pokaźne ruiny zamku i dwa punkty widokowe.
Park Narodowy Aggtelek
Park Narodowy Aggtelek (Park Narodowy Krasu Węgierskiego) położony jest w północnej części Węgier, tuż przy granicy ze Słowacją. Chroni on przede wszystkim jaskinie, a wśród nich największą węgierską jaskinię – Jaskinię Baradla, o której w kolejny wpisie. Na turystów czekają również liczne szlaki piesze i rowerowe, krajobraz zielonych pagórków oraz ciekawostki przyrodnicze i historyczne.

Wycieczka do ruin zamku Szádvár
Wycieczkę rozpoczęliśmy przy hostelu i kempingu Szalamandra-ház. Obok znajduje się parking dla kilku samochodów. Droga dojazdowa za miejscowością Szögliget jest bardzo kiepskiej jakości, ale przy zachowaniu szczególnej ostrożności – przejezdna.


Z parkingu wędrowaliśmy za znakami szlaku oznaczonego czerwoną literą L w białym kwadracie. Miejscami towarzyszyły nam również znaki innych szlaków. Najpierw weszliśmy na przełęcz, po drodze mijając dwa źródła i niewielki skalny wąwóz. Na trasie znajdowały się liczne tablice informacyjne. Niestety wszystkie po węgiersku. Jedyne co nam się udało wyczytać, to informacje o temperaturze wypływającej ze źródeł wody.




Ukryty w lesie barbakan
Im wyżej, tym więcej mijaliśmy różnych skalnych formacji. W końcu pomiędzy drzewami wypatrzyliśmy fragmenty kamiennych murów wkomponowane pomiędzy skały. Zabudowania, które wypatrzyliśmy podczas wędrówki, to pozostałości barbakanu. Przez niewielkie wejście dostaliśmy się do środka, gdzie przygotowano schron przeciwdeszczowy oraz zrekonstruowano drewniany balkon wiodący wzdłuż murów. Można na niego wejść.






Aby dostać się na zamek właściwy, należy pokonać długie strome schody, prowadzące prosto, jakby do nieba 😉 W kilku miejscach po drodze przygotowano ławki oraz tablice informacyjne. Oczywiście znów wszystko jedynie po węgiersku. Po wycieczce wyczytaliśmy, że między barbakanem a zamkiem zamontowany był dźwig towarowy zwany „ślimakiem”, który stanowił rzadkie, jak na tamte czasy, rozwiązanie techniczne.


Zielone wzgórza Krasu Węgierskiego
Trudy wspinaczki po schodach wynagrodziły nam widoki, które mogliśmy podziwiać ze Szádvár. Punkty widokowe są przynajmniej dwa, na dwóch krańcach zamku.



Zamek Szádvár
Z zamku Szádvár, który został zbudowany w XIII wieku, do dzisiejszych czasu pozostało niewiele. W większości to fragmenty murów. Na terenie ruin porozstawiane są kolejne tablice informacyjne, ale z wiadomych już przyczyn nie wiele mogliśmy się z nich dowiedzieć. Pooglądaliśmy ryciny prezentujące wygląd zamku, gdy był on jeszcze w użytku, czy rysunki uzbrojenia węgierskiego rycerza. Podczas naszej wycieczki na terenie ruin prowadzono dalsze prace archeologiczne.


Duże wrażenie robi położenie zamku Szádvár – na wysokiej stromej górze. Zbocza Szádvár są z każdej strony bardzo strome, często skaliste. Cały obszar kopuły szczytowej zagospodarowany był przez zabudowania zamkowe, a powierzchnia ta jest niemała.

Droga powrotna
W drodze powrotnej dalej towarzyszyły nam czerwone litery L. Szlak zatacza pętlę. Jeśli wybierzecie ten sam kierunek co my, przy zejściu należy uważać na śliskie skały na ścieżce. Szlak doprowadził nas do drogi. Po chwili odpoczynku przy źródle i po kilkuset metrach dotarliśmy z powrotem na parking.



Szádvár – praktyczne informacje
- Cała opisana wycieczka ma długość około 4 km, a do pokonania jest 250 m przewyższenia.
- Czas przejścia według mapy wynosi około 2 godzin.
- Strona internetowa organizacji opiekującej się ruinami Szádvár
- Przebieg naszej trasy widoczny jest na poniższej mapie: