O Parku Narodowym Učka wspominaliśmy już przy okazji opisu najwyższego szczytu tego masywu – Vojaka. Będąc w okolicy warto jeszcze udać się na spacer nad kanion Vela Draga, z licznymi formacjami krasowy oraz widokiem na wspomniany Vojak.

Vela Draga w Ucka (CHorwacja)

Kanion Vela Draga

Vela Draga to kanion w zachodniej części masywu Učka. Skrajem kanionu poprowadzono ścieżkę edukacyjną, pozwalającą zapoznać się z budową geologiczną tego terenu. Początek znajduje się na niewielkim parkingu nieopodal zjazdu na autostradę i do tunelu Učka. Prowadząca początkowo przez las ścieżka doprowadza na skraj urwiska, a następnie skręca w prawo. Wędrując skrajem kanionu, można dojść do wyznaczonego i zabezpieczonego barierkami punktu widokowego, przy którym przygotowano również stół z ławkami.

Dalej szlak prowadzi mocno stromo w dół, częściowo po osypujących się kamieniach. Jest on znacznie bardziej wymagający niż pierwszy odcinek. Dodatkowo, ze względu na skalisty charakter terenu, jest mniej zadrzewienia, przez co nie ma gdzie się schronić przed mocno operującym słońcem. Dzień naszej wycieczki był bardzo upalny, więc nie zdecydowaliśmy się na dalszą wędrówkę.

Praktyczne informacje

  • Współrzędne parkingu: 45.320027, 14.169740
  • Cała ścieżka edukacyjna ma długość 2,2 km
  • Do punktu widokowego jest ok. 650 m (w jedną stronę)
  • Mapę i wskazówki można znaleźć na tej stronie.

Sprawdź co jeszcze zwiedziliśmy podczas naszej siedmiotygodniowej wyprawy do Chorwacji w 2022 roku.

Vela Draga

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *