Dalmacja pełna jest pięknych, zabytkowych miast i miasteczek. Wśród nich są i takie, w których odnajdziemy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szybenik, Split, Trogir a na samym południu perła Adriatyku – Dubrownik. Zgodnie z krążącą opinią im dalej na południe, tym kolejne odwiedzane miasto jest piękniejsze i najlepiej w takiej kolejności je odwiedzać.

Plac Republiki Chorwackiej

Podczas naszej wakacyjnej wyprawy w 2022 roku podróżowaliśmy właśnie z północny Chorwacji na południe, także zgodnie z sugestiami jako pierwszy odwiedziliśmy Szybenik. Miasto zlokalizowane jest nad ujściem rzeki Krka do Adriatyku, a ok. 20 minut drogi od niego znajduje się kolejna ważna atrakcja Chorwacji – Park Narodowy Krka.

Spacer ulicami Szybeniku

Tak jak w wielu miastach i miasteczka chorwackiego wybrzeża, tak i w Szybeniku warto po prostu ruszyć na spacer wąskimi uliczkami starówki. Po drodze można podziwiać stare kamienice i liczne kościoły. Przy placu Republiki Chorwackiej znajduje się najważniejsza atrakcja – katedra św. Jakuba.

Wędrując w górę, często po schodach, dotarliśmy do kolejnego zabytku – twierdzy św. Michała (inna nazwa – twierdza św. Anny). Niestety nie dane nam było jej zwiedzić, ze względu na organizowany wewnątrz koncert.

Twierdza św. Iwana widziana z okolic Twierdzy św. Michała
Twierdza św. Iwana widziana z okolic Twierdzy św. Michała
Twierdza św. Michała - widok na miasto i port
Widok z Twierdzy św. Michała

Pierwsze odwiedziny w Szybeniku zakończyliśmy spacerem nadmorskim bulwarem. Zachodzące słonce malowniczo oświetlało port jachtowy i widziane z dołu zabudowania starego miasta.

Szybenik - promenada
Promenada
Szybenik

Katedra św. Jakuba

Najważniejszym zabytkiem w Szybeniku jest katedra św. Jakuba, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to piękna średniowieczna budowla. Największy na świecie kościół wybudowany z samego kamienia bez użycia spoiwa. W tym celu wykorzystano budulec pozyskiwany z wysp Brać, Rab i Korčula, z którego przygotowywano precyzyjnie rzeźbione kamienne płyty. Następnie dokładnie dopasowywano je, bez potrzeby stosowania zaprawy.

Po prawej stronie prezbiterium znajduje się arcydzieło jednego z budowniczych katedry, Juraja Dalmatinaca – baptysterium z pięknie rzeźbioną chrzcielnicą. Artysta ten miał największy wkład w budowę bazyliki, dlatego uznaje się, że jest ona jego dziełem. Natomiast jednym z najstarszych elementów katedry jest bogato rzeźbiony portal, usytuowany przy wschodniej ścianie budowli.

Warto wiedzieć, że bilet wstępu do katedry św. Jakuba upoważnia również do zwiedzania Centrum Interpretacji Katedry św. Jakuba „Civitas Sacra”. W muzeum możemy dokładnie poznać historię miasta i budowy katedry oraz ciekawostki architektonicznie, a wszystko to przedstawiono w bogatej multimedialnej formie. Nawet nasze maluchy dobrze się bawiły, pomimo tego, że prezentowana tematyka była dla nich odrobinę za trudna. W obiekcie wystawiono również sporo eksponatów pochodzących z samej katedry, jak i innych kościołów Szybeniku – m.in. rzeźby, obrazy, naczynia liturgiczne.

Szybenik plac Republiki Chorwackiej

Szybenik – praktyczne informacje

  • Samochód zaparkowaliśmy na płatnym parkingu w okolicach dworca kolejowego. Wokół starego miasta obowiązuje płatna strefa parkowania. Co ciekawe najwięcej dostępnych miejsc parkingowych widzieliśmy w niedzielę.
  • Zwiedzając katedrę św. Jakuba pamiętajcie o odpowiednim stroju. W katedrze dostępne są ulotki informacyjne w języku polskim.
  • Warto pamiętać o możliwości zwiedzania Centrum Interpretacji Katedry św. Jakuba „Civitas Sacra” na tym samym bilecie co katedrę.
  • Jeśli zatrzymaliście się na dłużej w Szybeniku warto udać się na spacer promenadą wzdłuż Kanału św. Antoniego.

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *