Źródło Bełkotka, Przedziwna czy Żabia Góra to najbardziej popularne tereny spacerowe w Iwoniczu-Zdrój. Jeśli szukacie spośród ścieżek spacerowych uzdrowiska te mniej uczęszczane, to polecamy wzniesienia po wschodniej stronie miejscowości. Wycieczka na Glorietę i Borowinową będzie dobrym wyborem w upalny dzień, ponieważ całe ich zbocza porasta las. Znajdziemy też ślady przemysłu naftowego, przyjemne miejsce odpoczynku a może i uda Wam się odszukać takie oto ciekawostki przyrodnicze.

Wycieczka na Glorietę i Borowinową - ciekawy ucięty pniak drzewa, z którego wyrasta mnóstwo nowych pędów.

Najważniejsze informacje

  • Kolory szlaku – Zielony szlak pttk
  • Długość – ok. 4 km
  • Suma podejść – 174 m
  • Czas przejścia – ok. 1:30 h
  • Rzeczywisty czas przejścia (z 4 latkiem i maluchem w nosidle, z przerwą na drugie śniadanie) – ok. 2:30 h

Wycieczka na Glorietę i Borowinową – opis trasy

Wycieczkę na Glorietę i Borowinową jak zwykle zaczynamy w centrum i kierujemy się wzdłuż głównej drogi w kierunku południowym. Towarzyszą nam znaki zielonego szlaku PTTK. Jest to ta sama droga co w kierunku na basen i do amfiteatru. Na wysokości tego drugiego, skręcamy w lewo w las. Zanim to jednak zrobimy, warto dokładnie się rozglądnąć, gdyż poza amfiteatrem wypatrzymy wśród drzew pozostałości po skoczni narciarskiej. Znaki zielonego szlaku poprowadzą nas teraz w górę, Stefanową Doliną na przełęcz. Inną opcją jest po skręceniu z głównej drogi wybrać nieoznakowaną ścieżkę bardziej na lewo (przy skręcie drogowskaz ułatwiający wybór właściwej drogi), która zaprowadzi nas niemalże na wierzchołek Gloriety.

Drogowskaz na trasie spaceru, na wysokości amfiteatru
Drogowskaz przy amfiteatrze

Mimo braku oznaczeń, jak większość ścieżek w otaczających Iwonicz-Zdrój lasach wyznaczają ją krawężniki, więc kierując się cały czas w górę mniej więcej we wschodnim kierunku, bez problemu powinniśmy dotrzeć do oznakowanej ścieżki spacerowej trawersującej Glorietę.

Tereny spacerowe w Iwoniczu-Zdrój - oznakowanie ścieżki spacerowej żółto-niebieskiej

Po dojściu do wspomnianej przełęczy skręcamy w lewo, zmieniając jednocześnie zielony szlak na żółto-niebieską ścieżkę spacerową. Podążając nią, będziemy trawersować teraz szczyt Gloriety od zachodniej strony. Gdy delikatnie zaczynamy schodzić w dół, ścieżka robi się nieco węższa niż dotychczas, bardziej zarośnięta a niekiedy trochę dziwnie kluczy. Trzymając mniej więcej kierunek północny marszu, dojdziemy do drogi szutrowej i miejsca odpoczynku z ławeczkami, u podnóża Borowinowej.

Miejsce odpoczynku w okolicach Borowinowej. Mało popularne tereny spacerowe w Iwoniczu-Zdrój.
Ślady przemysłu naftowego w okolicy Borowinowej
Ślady przemysłu naftowego w okolicach Borowinowej

Podobnie jak z Glorietą nie zdobywamy i tu głównego wierzchołka, tylko trawersujemy go tym razem od strony wschodniej, dochodząc ponownie do drogi szutrowej. W tym miejscu spotykamy znaki żółto-białej ścieżki spacerowej. Przecinamy szutrówkę i zaczynamy powoli schodzić w dół. Po chwili nasza i żółto-biała ścieżka spacerowa rozchodzą się. Obie zaprowadzą nas do centrum miejscowości: żółto-niebieska w okolice Drogi Krzyżowej, a żółto-biała w okolice kościoła. Wybór zależy zatem do nas, a którykolwiek wariant wybierzemy najprawdopodobniej i tak nie spotkamy zbyt wielu spacerowiczów – wszak spacerujemy w dużo mniej popularnych terenach spacerowych Iwonicza-Zdroju. No ale o to nam właśnie chodziło.

Co jeszcze do zaoferowania mają nam mniej popularne tereny spacerowe w Iwoniczu-Zdrój?

Przez lasy na zboczach Borowinowej i Gloriety prowadzą ścieżki spacerowe do kościółka w Klimkówce (żółta) oraz do zabytkowej cerkwi w Bałuciance (żółto-niebieska). To właśnie ich fragmentami wędrowaliśmy. Natomiast zielony szlak, od którego rozpoczynaliśmy wycieczkę, zaprowadzi nas widokowymi terenami góry Przymiarki do uzdrowiska Rymanów-Zdrój.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *