Źródło Bełkotka, Przedziwna czy Żabia Góra to najbardziej popularne tereny spacerowe w Iwoniczu-Zdrój. Jeśli szukacie spośród ścieżek spacerowych uzdrowiska te mniej uczęszczane, to polecamy wzniesienia po wschodniej stronie miejscowości. Wycieczka na Glorietę i Borowinową będzie dobrym wyborem w upalny dzień, ponieważ całe ich zbocza porasta las. Znajdziemy też ślady przemysłu naftowego, przyjemne miejsce odpoczynku a może i uda Wam się odszukać takie oto ciekawostki przyrodnicze.

Najważniejsze informacje
- Kolory szlaku –
- Długość – ok. 4 km
- Suma podejść – 174 m
- Czas przejścia – ok. 1:30 h
- Rzeczywisty czas przejścia (z 4 latkiem i maluchem w nosidle, z przerwą na drugie śniadanie) – ok. 2:30 h
Wycieczka na Glorietę i Borowinową – opis trasy
Wycieczkę na Glorietę i Borowinową jak zwykle zaczynamy w centrum i kierujemy się wzdłuż głównej drogi w kierunku południowym. Towarzyszą nam znaki zielonego szlaku PTTK. Jest to ta sama droga co w kierunku na basen i do amfiteatru. Na wysokości tego drugiego, skręcamy w lewo w las. Zanim to jednak zrobimy, warto dokładnie się rozglądnąć, gdyż poza amfiteatrem wypatrzymy wśród drzew pozostałości po skoczni narciarskiej. Znaki zielonego szlaku poprowadzą nas teraz w górę, Stefanową Doliną na przełęcz. Inną opcją jest po skręceniu z głównej drogi wybrać nieoznakowaną ścieżkę bardziej na lewo (przy skręcie drogowskaz ułatwiający wybór właściwej drogi), która zaprowadzi nas niemalże na wierzchołek Gloriety.

Mimo braku oznaczeń, jak większość ścieżek w otaczających Iwonicz-Zdrój lasach wyznaczają ją krawężniki, więc kierując się cały czas w górę mniej więcej we wschodnim kierunku, bez problemu powinniśmy dotrzeć do oznakowanej ścieżki spacerowej trawersującej Glorietę.

Po dojściu do wspomnianej przełęczy skręcamy w lewo, zmieniając jednocześnie zielony szlak na żółto-niebieską ścieżkę spacerową. Podążając nią, będziemy trawersować teraz szczyt Gloriety od zachodniej strony. Gdy delikatnie zaczynamy schodzić w dół, ścieżka robi się nieco węższa niż dotychczas, bardziej zarośnięta a niekiedy trochę dziwnie kluczy. Trzymając mniej więcej kierunek północny marszu, dojdziemy do drogi szutrowej i miejsca odpoczynku z ławeczkami, u podnóża Borowinowej.


Podobnie jak z Glorietą nie zdobywamy i tu głównego wierzchołka, tylko trawersujemy go tym razem od strony wschodniej, dochodząc ponownie do drogi szutrowej. W tym miejscu spotykamy znaki żółto-białej ścieżki spacerowej. Przecinamy szutrówkę i zaczynamy powoli schodzić w dół. Po chwili nasza i żółto-biała ścieżka spacerowa rozchodzą się. Obie zaprowadzą nas do centrum miejscowości: żółto-niebieska w okolice Drogi Krzyżowej, a żółto-biała w okolice kościoła. Wybór zależy zatem do nas, a którykolwiek wariant wybierzemy najprawdopodobniej i tak nie spotkamy zbyt wielu spacerowiczów – wszak spacerujemy w dużo mniej popularnych terenach spacerowych Iwonicza-Zdroju. No ale o to nam właśnie chodziło.
Co jeszcze do zaoferowania mają nam mniej popularne tereny spacerowe w Iwoniczu-Zdrój?
Przez lasy na zboczach Borowinowej i Gloriety prowadzą ścieżki spacerowe do kościółka w Klimkówce (żółta) oraz do zabytkowej cerkwi w Bałuciance (żółto-niebieska). To właśnie ich fragmentami wędrowaliśmy. Natomiast zielony szlak, od którego rozpoczynaliśmy wycieczkę, zaprowadzi nas widokowymi terenami góry Przymiarki do uzdrowiska Rymanów-Zdrój.