Trogir opuszczaliśmy z myślą: czy jakieś inne miasto w Chorwacji jeszcze nas tak zachwyci. Za nami były już: Rovinj, Pula, Krk oraz Szybenik. W planach mieliśmy jeszcze odwiedzić Split, Korčulę i Dubrownik. Jeśli zastanawiacie się, czy odwiedzić Trogir – nie zastanawiajcie się, naprawdę warto.

Widok na Trogir i okolice
Widok na Trogir z punktu widokowe przy drodze dojazdowej

Trogir – miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Trogir to kolejne miasto Chorwacji, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie jeden zabytek miasta, lecz cała starówka.

Trogir to miasteczko zlokalizowane na niewielkiej wyspie, dziś połączonej mostami ze stałym lądem i kolejną wyspą. To, co szczególnie urzekło nas w Trogirze, to piękno starego miasta – zachowany szachownicowy układ ulic z mnóstwem starych, ale zadbanych kamienic. Oczy przykuwa każdy szczegół. Spacer po zaułkach starówki to czysta przyjemność.

Katedra św. Wawrzyńca w Trogirze

Niesamowitą budowlą Trogiru jest romańsko-gotycka katedra św. Wawrzyńca. Najwięcej fragmentów świątyni pochodzi z epoki romańskiej, jednak w jej architekturze przeplatają się również elementy gotyckie czy renesansowe. W szczególności zachwyca piękny romański portal, bogato zdobiony płaskorzeźbami. Uznawany jest za arcydzieło chorwackiej sztuki.

W katedrze pochowany jest święty Jan z Trogiru – biskup z tego miasta, a dziś jego patron.

Kaplica św. Jana z Trogiru w katedrze św. Wawrzyńca
Kaplica św. Jana z Trogiru
wnętrze katedry św. wawrzyńca

Warto wspiąć się na wieżę kościelną, z której rozpościerają się rozległe widoki na miasto i okolicę.

widoki z wieży katedry św. Wawrzyńca

Twierdza Kameralnego

Kto czytał już wcześniejsze wpisy, ten wie, że w naszej ekipie są fani fortyfikacji. W związku z powyższym maluchy nie odpuściły – musieliśmy zwiedzić twierdzę Kameralnego. Budowla ta została wybudowana w XV wieku w celu obrony nabrzeża miasta. Dziś jest udostępniona turystom, a jedna z wież twierdzy stanowi kolejny dobry punkt widokowy.

Twierdza kameralnego - Trogir
Widok z Twierdzy Kameralnego - Trogir

Trogir – informacje praktyczne

  • Samochód zaparkujcie koniecznie poza obszarem starego miasta. Opłata za parkowanie wokół starówki jest dziesięciokrotnie większa niż na innych parkingach.
  • Wstęp do twierdzy Kameralnego oraz do katedry św. Wawrzyńca są płatne.
  • Barierki na murach twierdzy Kameralnego nie mają za wiele poprzeczek – uwaga na małe dzieci.
port jachotowy

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *