Velebit (Welebit) to najdłuższe pasmo górskie w Chorwacji, należące do Gór Dynarskich. O jego wyjątkowości stanowi fakt, że praktycznie w całości zostało objęte ochroną w postaci parku przyrody – Park Przyrody Velebit (odpowiednik naszego parku krajobrazowego), a dodatkowo na jego terenie utworzono również dwa parki narodowe – Velebitu Północnego oraz Paklenica. Ten drugi uznany zostało również jako Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO.

Pasmo górskie Velebit

Czym skradł nasze serca Velebit?

Lasy, górskie łąki i pastwiska, skalne urwiska, wąwozy, jaskinie, dzika przyroda. Nas Velebit urzekł przede wszystkim spokojem, krajobrazami i niesamowitymi widokami. Jest on domem dla dużych drapieżników (niedźwiedzia, wilka czy rysia), obszarem lęgowym rzadkich gatunków ptaków, a także siedliskiem licznych endemicznych gatunków roślin.

W Velebicie odwiedziliśmy trzy miejsca:

1.     Sierociniec dla niedźwiedzi w Kuterevie

Kiedy ruszyliśmy na pierwszą wycieczkę w kierunku gór Velebitu, na niebie pojawiało się coraz więcej deszczowych chmur, a nawet w pewnym momencie zaczęło padać. Sierociniec dla niedźwiedzi w Kuterevie okazał się dobrą opcją na szybką zmianę planów. Choć jeszcze tego dnia, w związku z poprawą aury, dotarliśmy na pierwsze szczyty Velebitu.

Kuterevo - w Górach Velebit

2.     Park Narodowy Velebitu Północnego

Park Narodowy Velebitu Północnego jest najmłodszym parkiem narodowym w Chorwacji. My wybraliśmy się na wycieczki w okolicach schroniska górskiego Zavizan, dokąd można dojechać samochodem. To znacznie ułatwia wędrówkę, ponieważ staruje się z wysokości ok. 1500 m n.p.m., a najwyższe szczyty w okolicy mają nieco ponad 1600.

Velebit - widok na schronisko Zavizan

Pierwszego dnia udało nam się wejść na Veliką Kosę, drugie natomiast – na Veliki Zavizan. Odwiedziliśmy też Velebitski Ogród Botaniczny.

Velebit - szlak

Szczegóły tych wycieczek znajdziesz w kolejnym wpisie.

3.     Park Narodowy Paklenica

Południowa część Velebitu jest wyjątkowo skalista. Zdecydowanie mniej tu np. lasów niż na północy. Park Narodowy Paklenica uznawany jest za mekkę wspinaczy, zwłaszcza dwa najbardziej znane kaniony – Wielka Paklenica oraz Mała Paklenica. Większość szlaków pieszych jest trudna, a nawet wymagająca specjalistycznego sprzętu. My odwiedziliśmy jedynie kanion Wielkiej Paklenicy.

Wielka Paklenica

Pomysłów na wycieczki po paśmie górskim Velebit mieliśmy więcej, ale niestety problemy z kempingiem zmusiły nas do zmiany planów. Bardzo bym chciała jeszcze wrócić w te góry. Może uda się kiedyś wybrać na jakąś dłuższą wędrówkę w Velebicie?

Samochodem przez Velebit

Mam świadomość, że gdy ma się urlopu tydzień albo dwa, chce się dotrzeć na miejsce odpoczynku jak najszybciej. Stąd większość turystów zmierzająca na południe Chorwacji wybiera autostrady, biegnące w głębi kontynentu.

Nam się bardzo nie spieszyło, a nasza podróż i tak była podzielona na mniejsze etapy, dlatego też wielokrotnie mieliśmy okazję przemierzać obszar Velebitu również samochodem, podziwiając w ten sposób piękno tego regionu.

Najsłynniejszą drogą jest tzw. Magistrala Adriatycka, czyli droga krajowa numer D8 biegnąca wzdłuż wybrzeża. Jezdnia jest wąska, kręta i zapewnia niesamowite widoki – jednocześnie na góry i morze.

Nie mniej wrażeń mogą Wam zapewnić drogi, jakimi można się przedostać z jednej strony gór na drugą, z wybrzeża do regionu Liki. Są to:

  • Droga numer D23 z Senj do Żuta Lokva, przez przełęcz Vratnik
  • Droga numer D25 z Karlobag do Gospić przez przełęcz Ostarijska Vrata

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *