Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Słowenii jest płaskowyż Velika Planina. W drodze na Velikią Planinę przeoczyliśmy parking i zupełnie przez przypadek zrobiliśmy sobie również krótką wycieczkę samochodową po Dolinie Kamnickiej Bistricy. Gdy dojechaliśmy do schroniska na końcu doliny, tuż obok źródła Kamnickiej Bistricy, pożałowaliśmy, że tak mało czasu przeznaczyliśmy na poznawanie tej okolicy. Warto zatrzymać się tu na dłużej. 

Mapa płaskowyżu Velika Planina, z zaznaczoną ścieżką edukacyjną
Mapa z tablicy informacyjne, z zaznaczoną ścieżką edukacyjną

Velika Planina – atrakcje

Wycieczkę na Veliką Planinę mieliśmy zaplanowaną od początku naszego wyjazdu do Słowenii. Miało być coś dla mamy i taty – odrobinę wędrowania i piękne górskie widoki, a dla dzieci atrakcja w postaci kolejki linowej. Bo z górskimi spacerami to różnie bywa, w zależy od humoru. Do tego jeszcze malownicze krajobrazy i pasterska kultura. 

Osiedle pasterskie na Velikiej Planinie

Vielka Planina to rozległy płaskowyż znajdujący się w Alpach Kamnicko-Sawińskich. Słynie on przede wszystkim z dobrze zachowanej zabudowy pasterskiej. Jest to jeden z większych, o ile nie największy zwarty obszar pasterskich szałasów. W jednym z wyremontowanych domów znajduje się niewielkie muzeum. Przy wielu chatach można zakupić wyroby kuchni regionalnej. Warto również zatrzymać się przy niewielkim kościele – kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej. Całemu krajobrazowi uroku dodają swobodnie pasące się wśród szałasów liczne krowy. 

Widok na zabudowania pasterskie na Velikiej Planinie. Na pierwszym planie pasące się krowy
Wycieczka z dziećmi wśród pasterskich zabudowań
Pasterskie szałasy na Velikiej Planinie

Velika Planina – jak dojechać, parking

Jeśli tak jak my chcielibyście dostać się na płaskowyż Velika Planina kolejką linową, najpierw trzeba dotrzeć w głąb Doliny Kamnickiej Bistricy. Jadąc samochodem należy dojechać do miejscowości Stahovica i dalej drogą nr 923 w kierunku wsi Kamnicka Bistrica, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki. Po prawej stronie drogi można pozostawić samochód na sporym, bezpłatnym parkingu, po lewej natomiast mamy niewielki kemping. Kasy biletowe kolejki znajdują się tuż za nim, bliżej rzeki.

Velika Planina – jak dostać się na płaskowyż?

Aby dostać się na Veliką Planinę, możemy się tam wdrapać na własnych nogach bądź wyjechać kolejką linową. Pierwsza opcja w te wakacje była zupełnie poza naszymi możliwościami. To wędrówka na cały dzień, a do pokonania jest spore przewyższenie. Małym wagonikiem kolejki pokonamy wysokość ok. 950 metrów w kilka minut. Z kolejki linowej możemy przesiąść się jeszcze na wyciąg krzesełkowy, którym szybko dostaniemy się na najwyższy punkt płaskowyżu – szczyt Gradišče (1666 m n.p.m.). 

Wagonik kolejki linowej kursującej z Kamnickiej Bistricy na Veliką Planinę
Widok z wagonika na górną stację kolejki
Wyciąg krzesełkowy na najwyższy punkt Velikiej Planiny - Gradisce

Szlaki Velikiej Planiny

Ze względu na wiek dzieci my nie skorzystaliśmy z wyciągu krzesełkowego. Naszą wędrówkę po płaskowyżu rozpoczęliśmy zaraz po opuszczeniu stacji kolejki linowej. Do pasterskiego osiedla może nas poprowadzić szeroka, wyraźna droga, wijącą się początkowo zakosami pod górę, a następnie mijając wierzchołek Gradišče po lewej. Jeśli mamy siły i wystarczająca ilość czasu warto się na niego wspiąć. Wtedy będziemy mogli w pełni podziwiać panoramę otaczających Veliką Planinę pasm górskich. My inaczej niż większość turystów początkowo zaczęliśmy wędrować prosto pod górę, trawersując szczyt z prawej strony, natomiast wspomnianą drogą wracaliśmy do kolejki. Prawym skrajem płaskowyżu biegnie przyjemna ścieżka, do tego dużo mniej uczęszczana. Zaprowadzi nas do osady pasterskiej trochę tak jakby od tyłu. 

Wędrówka wzdłuż wyciągu krzesełkowego, w kierunku Gradisce
Wijące się drogi na Velikiej Planinie
ścieżka wiodąca skrajem płaskowyżu Velika Planina
Wędrówka po płaskowyżu
Widoki

Velika Planina – praktyczne wskazówki

  1. Ceny biletów na kolejkę i dodatkowe informacje można znaleźć na stronie – http://www.velikaplanina.si/
  2. Kolejka kursuje co 30 min, w godz. 8:30-18:00 
  3. Parking bezpłatny
  4. Gastronomia – przy górnej stacji kolejki linowej, przy głównej drodze u podnóża Gradišče a lokalnych produktów można skosztować w niektórych chatach.
  5. Warto zadbać by w naszym ekwipunku nie zabrakło: 
  • Cieplejszej odzieży – jak to w górach im wyżej, tym chłodniej, a dzięki kolejce zyskujemy sporo wysokości. Bywa też wietrznie.
  • Kremu przeciwsłonecznego i nakrycia głowy – wędrówka w 90% przebiega po otwartym terenie. Mimo niższych temperatur o poparzenia słoneczne nie trudno.

Co kryje na swoim końcu Dolina Kamnickiej Bistricy?

Droga przez dolinę Kamnickiej Bistricy prowadzi w większości przez las. Po drodze mija się niewiele zabudowań. Zmierzając w kierunku dolnej stacji kolejki na Veliką Planinę tak się złożyło, że parking to nam tylko mignął, i dopiero po chwili uświadomiliśmy sobie, że to tam powinniśmy się zatrzymać. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W dalszej drodze nie było dobrego miejsca na zawrócenie samochodu. Dlatego udało nam się przejechać jeszcze parę kilometrów, docierając prawie że w serce Alp Kamnicko-Sawińskich. Droga wiodąca doliną prowadzi do malowniczo położonego schroniska, tuż przy źródle Kamnickiej Bistricy.

Schronisko - dom w Kamnickiej Bistricy
Zagospodarowanie terenu na końcu doliny Kamnickiej Bistricy
źródło kamnickiej bistricy

Stąd zaczyna się wiele szlaków prowadzących na jedne z najwyższych i najpopularniejszych szczytów tej grupy górskiej. Jednak dla turysty o możliwościach wycieczkowych podobnych do naszych też znajdzie się coś ciekawego. Tablica informacyjna przy parkingu przedstawia kilka szlaków i liczne ciekawostki w dolinie lub jej okolicy, np. skalne mosty, wąwozy czy jaskinie. Nam od razu do głowy przyszło kilka wariantów wycieczek, które może  jeszcze kiedyś uda nam się zrealizować.

Mapa prezentująca atrakcje i szlaki w Dolinie Kamnickiej Bistricy, oraz lokalizację dolnej stacji kolejki linowej na Veliką Planinę
Fragment tablicy informacyjnej: 1. Źródło Kamniskiej Bistricy 2. Schronisko górskie obok Źródła Kamniskiej Bistricy 3. Domek myśliwski króla Aleksandra 4. Domek myśliwski księcia Windischgreatza 5. Głazy polodowcowe 6. Rokovnjaške Jaskinia 7. Skała i jaskinia Galerija 8. Park pamięci poświęcony rannym alpinistom w Alpach Kamnicko-Sawińskich 9. Koryto i naturalne most na Kamniskiej Bistricy 10. Wąwóz Kamniska Bela 11. Wodospad Orglice 12. Morena lodowcowa 13. Cmentarz ofiar wojennych przy dolnej stacji kolejki na Vielką Planinę 14. Wąwóz rzeki Korosica 15. Niedźwiedzia Jaskinia 16. Vielka Planina

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *